مقاله زمین شناسی اتصال به زمین

یک سیستم ارت مسی وصل شوند در معرض خطر خوردگی قرار می گیرند به دلیل اینکه نسبت سطح فولاد به مس در نقطه ای که خط اصلی لوله های فولادی رخ می دهد نسبت مطوبی نیست و باعث خوردگی سریع می شود اتصال این لوله ها به الکترود زمین مسی مطابق استاندارد DIN VED 0151 مجاز نیست.در روش IT در صورت بروز اولین خطای خایق یک سیگنال خطا توسط المان شماره ۲ کنترل کننده دائمی عایق در اولین خطا ترتیب رخ نمی دهد و تداوم در بهره برداری از شبکه وجود دارد. چنانچه دو خطای اتصال به زمین همزمان در سیستم رخ دهد آنگاه منبع تریپ می خورد.

الزامات بهره برداری:

تصور استفاده از یک شبکه با تول عایق شده در بخش از مجموعه تجهیزاتی که بنا به طبیعتشان دارای سطح عایق ضعیفی هستند( حدود چندهزارم اهم) اشتباه است. مثلاً در تجهیزات قدیمی گسترده یا خطوط هوایی… همانطور متناقض خواهد بود اگر در یک مجموعه یا جایی که تداوم در تولید الزامی بوده و یا خطرات آتش سوزی قابل ملاحظه است از تغذیه ای استفاده شود که نول داشته باشد.در صورتی که مجموعه از طریق قوانین و استانداردهای مشمول توصیه یا اجباری خاص از نظر نحوه اتصال به زمین باشد می توان به کمک جدول زیر و جداول صفحات بعد نحوه ارت کردن سیستم و تجهیزات را انتخاب نمود.

زمین
زمین

کانالهای فلزی زیرزمین:

چنانچه اجزاء اسکلت ساختمان با قسمت های هادبی بیرون آن بعنوان هادی زمین در نظر گرفته شوند میزان رسانایی آن بایستی با سطح مقطع تعیین شده تناسب داشته باشد و ارتباط الکتریکی دائمی آنها نباید توسط استراکچرهای موقتی یا با تأثیرات مکانیکی، شیمیایی یا الکتروشیمیایی قطع نشود. سیم های مهار، سیم های معلق، لوله های فلزی خرطومی و موارد مشابه نباید بعنوان هادی های ارت بکار روند.هادی های PEN ترکیب هادی های حفاظتی و هادی های نول هستند که رد سیستم های TN مجاز هستند و بایستی بصورت دائمی نصب شوند و حداقل سطح مقطع  را داشته باشد.  عملکردحفاظتی هادی PEN نسبت به عملکرد نول آن تقدم دارد. اگر یک هادی مرکزی از یک کابل با سیم متحدالمرکز بعنوان هادی های PEN انتخاب شود در صورتیکه تمامی اتصالات آن در طول مسیر دوبل شود. سطح مقطع آنرا می توان تا  کاهش داد هادی PENبایستی دوبرابر ولتاژهای بالا عایق شود ولتاژهای بالایی که در سوئیچ گیر خاصی که روی آن کار می شود مورد انتظار است.

اتصال به زمین به روش:

اتصال به زمین به روش به سه شکل اجرا می شود: روش TNC . روش TNC و روش TN-C-S – در روش TVC  هادی نوترال و هادی محافظ یکی می شود در واقع در این روش بدنه ها و نول به هم وصل شده و زمین می شود به هادی نولی که تنش نول را نیز ایفا می کند PEN می گویند.در این روش ترتیب توسط حفاظت جریان زیاد شل فیوز یا دیزکتور در اولین خطای عایق رخ می دهد.

مباحثی دیگر از مقاله زمین شناسی:

 • اهداف اصلی زمین کران
 • استانداردهای رایج مورد استفاده در Earthing
 • بررسی نموداری تأثیر نوع شبکه و مصرف کننده برروی انتخاب طرح اتصال زمین
 • امکان تغییر رژیم نول
 • استاندارد اجباری
 •  اندازه گیری سیستم ارت
 • طرح های مختلف اتصال به زمین
 • حفاظت توسط تریپ اتوماتیک منبع تغذیه
 •  مشخصات اصلی سیستم TNC
 • اتصال به زمین به روش
 • حفاظت توسط تجهیزات ایمنی کلاس II
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله زمین شناسی اتصال به زمین:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 39
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *