مقاله روش های ورود DNA به درون سلول

تغییرات بیولیستیکی می توانند خیلی موثر باشند. اما این روش، تخریب قابل ملاحظه ای رد بافت نشان می دهد. درم قابل ابزاری که با فشار گاز هلیم کار می کندتخریب کم تری دارد. در روش منفذ زایی الکتریکی غلظت DNA می تواند تنظیم شود. در مقاله روش های ورود DNA یه درون سلول تنظیم غلظت DNA(دی ان ای) برای به دست آوردن مقدار بالای تنها یک کپی از ژن در یک منطقه ایده آل انجام می شود. این روش برای تغییر مقداری از سلول ها به طور همزمان نیز مفید است. ریز تزریق برای تغییر یک سلول به کار می رود و روش خیلی پیشرفته آزمایشگاهی است که به ابزار ویزه نیاز دارد با این روش همچنین می توان یک ژن را در چند جا وارد کرد. برای گیاهانی که می توانند با اگروباکترویوم تومه فاسینس آلوده شوند، وکتور DNA- T    موثر و کاراست  این روش ها سلول ها و  جانداران تغییر بافته ای را برای مطالعه بیان ژن تواید می کنند همچنین سیستم مدلی از بیماری های انسانی را فراهم ساخته و برای تولید محصولات مفید به کار می رود. امروزه کاربرد این روش ها به سرعت در  حال افزایش است.

داروهای تراژن:

داروسازی مولکولی کاربرد جالبی از روش های تغییر  و دگرگونی ژنی است. در داروسازی مولکولی پروتئین های انسانی در شیر حیوانات اهلی تراژن تولید می شوند و به عنوان دارو به کار می روند. Bialy  در سال ۱۹۹۱ تولید موفقیت آمیز پروتئین های دارویی را در گوسفندان، بزها و گاوها گزارش کرد.استفاده از حیوانات تراژن در تولید این نوع از پروتئین ها فایده های بالقوه بسیاری دارد در این روش محصول زیادی حدود ده ها گرم  پروتئین درهر لیتر شیشر به دست می آید. گاوها حیوانات ایده آلی برای دارو سازی مولکولی به شمار می روند. آن ها قادرند، در حدود ۱۰ هزار لیتر شیر در سال تولید کنند.برخی پروتئین ها بعد از نسخه برداری دستخوش تغییراتی می شوند مانند اضافه شدن قند که گلیکولیزاسیون نام دارد این عمل برای فعالیت تعدادی از پروتئین ها ضروری است و غالبا این تغییرات، طول عمر پروتئین ها را نیز  در جریان خون بیماران افزایش می دهند. رایت و همکارانش در سال ۱۹۹۱ کلون سازی و بیان موفق ژن آلفا – ۱- تریپسین را در گوسفند گزارش کردند آلفا -۱ – آنتی تریپسین گلیکو پروتئین سرم است که نقص ژنتیکی در ژن آن سبب آمفیزم می شود. آمفیزم از دست رفتن قابلیت ارتجاعی شش هاست. اخیرا این پروتئین از پلاسما نیز جدا شده است اما تولید آن در حیوانات ارزان تر است و می تواند بازده بیش تری داشته باشد.برای تولید گوسفند تراژن تخمک ها به طور مصنوعی باردار شدند. سپس ژن آلفا -۱- آنتی تریپسین به درون تخم ها ریزتزریق شد. در ادامه، تخم های دارای ژن جدید به درون رحم مادرهای پرورش دهنده وارد شدند. برخی از  تخم ها کپی سالمی از ژن های خارجی دا داشتند مطالعات مقادیر کمی از آلفا -۱- آنتی تریپسین را در شیر برخی میش ها تایید کرد. اما در یک مورد ۳۵ گرم پروتئین در هر لیتر شیر به دست آمد.در همان سال دنمن و ابرت همراه با همکارانش موفق شدند، با این روش پروتئین فعال کننده پلاسمینوژن بافتی  را در بزها تولید کنند. tpa پروتئین قند داری است که لخته های فیبرین را متلاشی می سازد. لخته های فیبرینی انفارکتوس ماهیچه قلب و انسداد شش ها را سبب می شوند.

DNA
DNA

کاربردهای سلول ها و جانوران تراژن:

هزاران کاربرد برای جانداران و سلول ها تراژن وجود دارد. از جانداران تراژن برای مطالعه تنظیم بیان ژن استفاده می شود. اهمیت توالی های DNA در تنظیم ژن، با حذف  یا جهش در بخشی از ان ها مورد بررسی قرار می گیردو با انتقال DNA به درون جاندار، اثر جهش روی بیان ژن فیزیولوزی و نمو جاندار مطالاعه می شود.چنین مطالعاتی وجود توالی هایی به نام تقویت کنندگان نسخه برداری را نشان داد. این توالی ها بیان ژن را افزایش می دهند و توالی های مهم برای بیان ژن ویژه بافت و ویژه نمو را نشخص می کنند. در واقع این توالی ها ژن هایی را که در هر بافت یا در هر مرحله از رشد سلول موثر و مفیدند خاموش و روشن می کنند.جانداران تراژن ویژگی های تغیر یافته مفیدی دارند. برای مثال ژن های مقاوم به حشرات و علف کش ها وارد گیاهان شده اند و گیاهان  مقاومیتولید شده اند. از موش های تراژن برای بررسی ویژگی نمو و بیان ژن ویژه بافت و همین طور مطالعه نمو سیستم مدلی رابرای مطالعه بیماری های ژنتیکی انسان و سرطان ها تهیه کرد. پیشرفت تکنیک های فوق ژن درمانی انسان را نیز هموار ساخته است. در ژن درمانی، کپی سالم و عملگری از ژن ناقص وارد ژنوم می شود. این کپی سالم قارد است، نقص ژنتیکی موجود در سلول را مرتفع سازد. اخیرا در آزمایش های کلینیکی برای درمان بیماران دچار کمبود ژن آدنوزین د آمیناز (ADA) لنفوسیت های T تقسیم کننده آنان با حامل  رترویروسی که دارای ژن سالم ADA  و یک علامت ژنتیکی است، در گرمخانه قرار داده و چند روز رشد داده می شود. سپس سلولهای دارای ژن سالم به بدن بیمار بازگردانده می شوند این سلول ها قادرند ADA سالم و بدون نقصی تولید کنند. یکی دیگر از کاربردهای موش های تراژن تهیه داروهای تراژن است.

سایر روش های انتقال ژنتیکی:

از سایر روش های انتقال ژنتیکی می توان به روشی اشاره کرد که در سال ۱۹۸۸ ، برای ورود DNA به درون سلول ها  به کار رفت. با این روش DNA خارجی تحت تیمار فسفات کلسیم قرار می گیرد و به این ترتیب مقدار زیادی از DNA جذب و به درون سلول ها وارد میشود.روش دیگر، استفاده ا ز ویروس هایی مانند رترویروس هاست  که قادرند سلول ها رابا کارایی بالا آلوده کنند و ژن های مطلوبی را به درون سلول ها وارد سازند.رترویروس ها ، ویروس های RNA داری هستند که با استفاده از آنزیم نسخه برداری معکوس، DNA دو رشته ی می سازند. این DNA وارد ژنوم میزبان می شود. در آن باقی می ماند و با نسخه برداری از آن، RNA بیش تری به دست می ماند و با نسخه برداری از آن، RNA بیش تری به دست می آید. ژن های مورد نظر، در ژنوم رتروویروس جاسازی و به درون سلول وارد شده و جزئی از ژنوم میزبان می شوند.استفاده از ترانسپوزون ها روشی دیگر برای انتقال  ژنتیکیاست. ترانسپوزون ها عناصر ژنتیکی متحرکی هستند که به عنوان حامل بر ای انتقال ژن به کار می روند.تعداد دیگری از روش های  خیلی ساده نیز می توانند سلول ها را تغییر دهند. مثلا اگر جلبک کلامیدوموناس که فاقد دیواره سلولی است، با ذرات شیشه ای و محلولی از DNA تحریک شود، تغییر ژنتیکی می یابد و یا با امواج فراصوتی می توان DNA خارجی را وارد سلول های گیاه تنباکو کرد.

عناوینی دیگر از مباحث مقاله روش های ورود DNA به درون سلول:

  • تغییر ژنتیکی باکتری
  • منفذزایی الکتریکی (ایجاد منفذ در باکتری به وسیلۀ الکتریسیته)
  • انتقال ژنتیکی سلول های یوکاریوتی
  • ریز تزریق یوکاریوت ها
  • حامل های اگروباکتریوم برای گیاهان
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله روش های ورود DNA به درون سلول:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 15
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *