مقاله روانشناسی کودکان استثنایی

تحقیق و مقاله روانشناسی کودکان استثنایی در فرمت فایل word تهیه شده و در ۴۰ صفحه آماده پرینت میباشد.این مقاله مناسب برای دانشجویان رشته روانشناسی ,علوم تجربی و دانشجویان علوم تربیتی میتوانند از آن استفاده کنند این تحقیق به گروه بندی انواع عقب ماندگی ازنظر روانشناسان,روانپزشکان, آموزش، تربیتی و درمانی را مورد بررسی قرار داده است و در ادامه به چکیده هایی از عناوین و متن های تحقیق اصلی میپردازیم. برای تهیه از باکس انتهای صفحه اقدام نمایید.

چکیده ای از عناوین مقاله روانشناسی کودکان استثنایی:

شناسایی وضع  هوشی در دوران نوزادی و کودک بطوریکه ملاحظه شد آزمونهای هوشی که توسط روانشناسان بالینی انجام می‌شود قبل از سه سالگی امکان پذیر نیست زیرا کودک قبل از سه سالگی آمادگی کامل برای اجرای آزمون هوشی را ندارد، تکلم او کامل نیست و نمی‌توان دقت او را برای مدت زیادی به سئوال و جواب تخصیص داد. برای شناسایی وضع هوشی قبل از سه سالگی الگوهایی وجود دارد که با دانستن آنها می توان به وضع هوشی و یا احیاناً عقب ماندگی کودک پی برد.

رفتار کلامی یا گفتاری:

– کودک دو یا سه ماهه به صداهای اطرافش توجه می کند و گوش می دهد.

– کودک شش یا هفت ماهه سیلاب، هجای کلمات را با صدای مخصوص تمرین می کند مانند (با … با)

– کودک نه ماهه قادر است بابا، مامان بگوید (مامان – مادر) بر حسب رسم خانواده گوید.

– کودک یازده ماهه و دوازده ماهه قادر است بابا، مامان و یکی دو کلمه دیگر بگوید (دختران دو یا سه هفته زودتر از پسران زبان باز کرده و مسلط می شوند.)

– کودک سیزده یا چهارده ماهه باید قادر باشد یک یا دو کلمه معنی‌دار بگوید.

– کودک پانزده یا شانزده ماهه باید قادر باشد چهار کلمه معنی‌دار بگوید.

– کودک هیجده یا بیست ماهه باید شش تا هشت کلمه بداند و بتواند چشم و بینی‌اش را نشان دهد

– کودک دو ساله باید اسامی اشیاء مورد احتیاج را که همیشه با آنها برخورد دارد را بگویید و جملات سه کلمه‌ای را بیان کند (مامان غذا بده)

روانشناسی کودکان استثنایی
روانشناسی کودکان استثنایی

رفتار هیجانی و عاطفی:

واکنشهای هیجانی از مراحل اولیه زندگی به طور غریزی چه در موقع شادی و چه در محرومیت و ناکامی در کودکان مشخص‌اند. در ماههای اولیه اختلالات هیجانی به وسیله افزایش فشارهای عضلانی و بیقراری در کودک مشخص می‌شود. کمبود اکسیژن در هوای تنفس در مراحل اولیه زندگی تقریباً اولین محرکی است که باعث بیقراری، اضطراب و وحشت کودک می شود. گرسنگی تقریباً علت اصلی اضطراب و وحشت کودک است. هوشیاری کودک و توجه او به اطرافیان تقریباً از سه ماهگی شروع می شود و واکنش مخصوص او نسبت به مادر همین موقع ظاهر می شود.

بیماری کرتینیسم یا کم کاری غده تیروئید :

علت بیماری عدم یا شرح خیلی کم تیروکسین از غده تیروئید است که از دوران زندگی داخل رحمی به وجود می آید و حتی ممکن است نحوه تیروئید در جنین تشکیل نشود. این بیماری میکزودم کودکان نامیده می شود بیماری کرتینیسم بطور تک تک در نواحی که گواتر شایع و مقدار ید در غذا ما کم است زیاد دیده می شود و معمولاً مادران بیماران گواتر دارند. کودک طبیعی به دنیا می آید و از هفته های سوم و چهارم نوزاد پستان نمی گیرد، گریه نمی کند. بیحال است و ساعتها اگر تنها گذاشته شود صدایش در نمی آید و مدام خواب است. مکیدن پستان و پستانک برای او مشکل است و ادامه این حالت باعث پیوست و کم خونی می شود. بعداً علائم دیگری بیماری مانند کوچک ماندن جثه، خشکی پوست اختلال در استخوان بندی و جوش خوردن استخوانها پیدا شده و دیر یا زود علائم عقب ماندگی به طور پیش رونده تظاهر می کند.

اختلالات مربوط به کروموزومهای معمولی با ژن غالب یا آشکار:

اغلب عقب ماندگیهای ذهنی که به عوامل ارثی نسبت داده می شوند معلول ژنهای مغلوب هستند. یک ژن مغلوب به تنهایی قادر به ایجاد بیماری در فرد دیگری نیست مگر اینکه با ژن مغلوب و هم ردیف از همان نوع جفت شود در این صورت یک جفت ژن هم نوع قادر به ایجاد بیماری خواهند بود.

عناوینی دیگر از مقاله روانشناسی کودکان استثنایی:

  • انواع رفتار و فعالیت یک نوزاد
  • رفتار تطابقی و اجتماعی
  • نامگذاری، تعریف و طبقه بندی کودکان و نوجوانان عقب مانده ذهنی
  • بررسی جز به جز انواع عقب ماندگی از جمله:عقب ماندگی شدید,خفیف(مرزی),متوسط
  • بررسی انواع بیماری ها در رابطه با عقب ماندگی
  • عقب ماندگی دوران بارداری
  • اختلالات مربوط به سوخت و ساز مواد پروتئینی
  • اختلالات مربوط به کروموزومهای معمولی سندروم داون
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله روانشناسی کودکان استثنایی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 40
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *