مقاله رآکتور های انرژی هسته ای

اقتصاد طرح مهندسی در رآکتور هسته ای:

با توجه به تمامی اطلاعات بندهای پیشین، رآکتور باید به گونه‌ای طراحی شود که واحد صنعتی بیشترین سوددهی را ضمن حفظ کیفیت مطلوب محصول داشته باشد. بنابراین کاملاً واضح است که طراحی راکتورهای یک واحد صنعتی مستقل از سایر بخشهای عملیاتی کارخانه نخواهد بود. به عبارت دیگر در اقتصاد یک طرح مهندسی، تنها کاهش هزینه‌های مربوط به راکتور شیمیایی مدنظر قرار نمی‌گیرد. زیرا ممکن است که این کاهش توأم با افزایش هزینه های جداسازی ناخالصیهای همراه محصول گردد؛ و در مجموع باعث افزایش هزینه تولید شود. بنابراین طراحی تمام عملیات واحدها در یک کارخانه با نگرشی سیستمی صورت می.گیرد. طراحی راکتور رد واقع مرحله اصلی یک فرآیند شیمیایی است. پس از آن نوبت به طراحی سیستم جداسازی نظیر برج جذب، تقطیر، صافی، بلورسازها، خشک کن و … می‌رسد. با دستیابی به دمای عملیاتی کلیه واحدها از جمله راکتورها، در سومین مرحله، طراحی شبکه مبادله‌کنهای حرارتی صورت می‌گیرد، تا اتلاف انرژی به حداقل ممکن برسد. در آخرین مرحله، طراحی سیستم های سرمایش و گرمایش نظیر برجهای خنک‌کننده و دیگهای بخار یا کوره های روغن داغ انجام می‌گیرد. از این تجهیزات تحت عنوان تسهیلاتجانبی یاد می‌شود.همانگونه که ملاحظه می‌کنید در طراحی تمام مراحل یک فرآیند، مهندسین شیمی نقش اصلی و اساسی را به عهده دارند؛ و این نقش در طراحی رآکتور ها بسیار بارز و حیاتی می‌باشد به طوری که شاید بتوان گفت تنها زمینه‌ای است که مهندسی شیمی را به عنوان یک رشته تحصیلی توجیه می‌نماید.

رآکتور هسته ای
رآکتور هسته ای

راکتور نیمه پیوسته:

این راکتور به لحاظ ظاهری شبیه راکتور ناپیوسته می‌باشد. تفاوت آن در نحوه بارگیری مواد اولیه می‌باشد. در نوعی از آن، یکی از مواد اولیه به داخل راکتور ریخته می‌شود و ماده یا مواد اولیه دیگر به تدریج اضافه می‌شوند و در نوع دیگر آن مواد اولیه به طور همزمان وارد راکتور می‌شوند؛ ولی تا پایان واکنش هیچ ماده‌ای از راکتور خارج نمی‌شود در نوع سوم آن یکی از مواد اولیه به درون آن ریخته می‌شود و با افزودن تدریجی ماده اولیه دیگر، به طور همزمان محصول از راکتور خارج می‌شود.

راکتور ناپیوسته:

این راکتور دارای ساخته ساده است. نیاز آن  به وسایل کمکی و سیستمهای کنترل کم می‌باشد. بیشتر در تجربه اندوزی آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این در زمانی که تولید کم مد نظر باشد، یا واکنش به کندی صورت گیرد، به طوری که احتیاج به زمان اقامت زیادی باشد استفاده می‌شود.دراین مقدار معینی از مواد اولیه موارد آن می‌شوند و با انجام واکنش در زمانی مشخص، محصول تولید شده از آن تخلیه می‌گردد. سپس با پاک‌سازی راکتور آن را برای یک دوره کاری دیگر آماده می‌کنند.یکی از اجزای مهم راکتور ناپیوسته همزن راکتور می‌باشد که شکل آن بسته به نوع سیال و گرانروی آن متفاوت می‌باشد. قطر آن نیز معمولاً   تا  قطر در نظر گرفته می‌شود. از جداره خارجی راکتور با توجه  به گرمازا یا گرماگیر بودن واکنش، یک سیال سرد یا گرم عبور داده می‌شود تا دمای مورد نیاز در طول انجام واکنش مهیا گردد. می‌توان از آب سرد یا روغن جهت سرمایش و بخار آب یا روغن جهت گرمایش استفاده نمود. همچنین تعدادی تیغه، بسته به طراحی و کاربرد راکتور در جداره داخلی آن نصب می‌شود، تا به هنگام چرخش پره‌های همزن با ایجاد مانع در قبال حرکت دورانی سیال باعث آشفتگی شدید سیال شوند و عمل اختلاط و در نهایت واکنش به نحو مطلوب صورت گیرد. ارتفاع دیوارک باید از سطح سیال مایع بالاتر باشد. از مزایای این راکتور می‌توان به عدم هدر روی مواد درون آن، عدم آلودگی  احتمالی و ایجاد خطر برای کاربران آن اشاره نمود.

عناوینی دیگر از مقاله رآکتور های هسته ای:

  • انواع پوششهای حرارتی و کاربرد آنها
  • بررسی انواع راکتور ها
  • راکتورهای کاتالیزوری
  • اجزای جانبی راکتورها
  • طراحی راکتور
  • مخازن با دیوارک یا آبگردان
  • پخش‌کننده های گاز  و انواع آنها
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله رآکتور های انرژی هسته ای:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 25
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *