مقاله دیود های پیوندی

مقاله و تحقیقی که آماده شده در مورد دیود های پیوندی میباشد و در قالب ورد تهیه شده است مقاله دیود های پیوندی مناسب برای رشته کامپیوتر و رشته های مهندسی بوده در ادامه به چکیده هایی از مقاله دیود های پیوندی خواهیم پرداخت تا درصورت نیاز مقاله را دانلود نمایید.

چکیده ای ازعناوین مقاله دیود های پیوندی:

دیود های پیوندی:

دیود پیوندی در واقع یک پیوند P-N است که به دو سر آن دو قطعه سیم فلزی جهت اتصال به مدار خارجی تعبیه گردیده و مجموعه در داخل یک پوشش مناسب قرار داده شده است سر طرف P را اصطلاحا” قطب مثبت یا آند و سر طرف N  را قطب منفی یا کاتد می نامند  همانطور که می دانیم پیوند دو بلور P و N  دارای خاصیت یکسوکنندگی جریان است. در محل اتصال فلز و بلور نیز ممکن است خاصیت یکسو کنندگی به وجود آید,سازنده باید با ملاحظات خاصی در ساختمان دیود این اتصال را به صورت یک اتصال مقاومتی در آورد.

مشخصه ولتاژ – جریان در دیود های پیوندی:

همانند آنچه که در مورد یک پیوند P-N دیدیم،  یک دیود نیز میتواند به دو صورت به ولتاژ خارجی متصل شود و یا اصطلاحا” بایاس شود. در بایاس مستقیم،  آند به قطب مثبت منبع ولتاژ و کاتد به قطب منفی آن متصل می شود و در بایاس معکوس جای آند عوض می شود دربایاس  مستقیم دیود، اگر ولتاژدو سر را به تدریج از صفر افزایش دهیم، در ابتدا جریان کمی از مدار عبور خواهد کرد. همین که ولتاژمثبت به حد معینی ( در حدود ولتاژ تماس پیوندP-N ) رسید جریان شروع به افزایش می نماید. این ولتاژ حدی را ولتاژ آستانه هدایت دیود گویند و با  g V  نمایش می دهند. g V  برای دیود های ژرمانیم حدود ۰/۲ ولت و برای دیود های سیلیکن  حدود ۰/۶ ولت می باشد برای ولتاژهای بزرگتر از g V ،  به ازای تغییرات کوچکی در ولتاژ، جریان به شدت افزایش می یابد این جریان همان طورکه در مورد پیوند P-N دیدیم از نفوذ حاملهای اکثریت ناشی می شود و در بایاس معکوس دیود، با افزایش ولتاژ معکوس،  حاملهای اقلیت بیشتری شروع به حرکت نموده و جریان افزایش می یابد تا به اشباع می رسد( S I  )  پس از آن تغییر ولتاژ تا حد معینی (حد شکست ) تغییری در جریان ایجاد نمی کند. جهت این جریان اشباع معکوس در دیودهای ژرمانیم در حدود میکرو آمپر و در دیودهای سیلیکن حدود چند نانوآمپرمی باشد.

دیود های پیوندی
دیود های پیوندی

یک مدار ساده دیودی:

I v  و جریان i  مدار مذکور نمایش داده شده است ولتاژ ورودی در لحظه ۱ t به صورت پله ای از مقدار ۱ V   به ۲ V – تغییر می کند. در فاصله زمانی صفر تا ۱ t،  ولتاژ ورودی مثبت بوده و دیود داری ولتاژ مستقیم بوده و هدایت می کند اماچون مقاومت دیود در حالت هدایت در مقابل  L R کوچک فرض شده است، می توان گفت جریان مدار در این فاصله زمانی تقریبا” برابر L R  /۱ V    خواهد بود. در لحظه ۱ t با معکوس شدن ولتاژ دیود ممکن است تصور شود دیود به حالت قطع رفته و جریان آن برابر جریان اشباع معکوس s I  می شود که در فاصله زمانی s t پس از۱ t  یک جریان ثابت در جهت منفی از مدار عبور می کند و این بدان علت است که قبل از در حالت معکوس قرار گرفتن  پیوند، باید حاملهای اقلیت اضافی که در اطراف پیوند استقرار یافته اند تخلیه شوند. منظور ار حاملهای اقلیت اضافی در ناحیه  N ، حفره هایی هستند که از طرف   P  به ناحیه  N  انتشار پیدا کرده اند. به همین ترتیب، حاملهای اقلیت اضافی در ناحیه  P  الکترونهای آزادی هستند که از طرف  N  با عبور  از پیوند  به ناحیه  P  انتشار یافته اند چون در زمان تخلیه این حاملهای اضافی، از خود هدایت خوبی نشان می دهد باز هم می توان از افت ولتاژ روی آن صرف نظر نموده و فرض کرد که ولتاژ ورودی تماما” بر روی L R   ظاهر می شود. در این صورت جریان مدار تقریبا” برابرL R  / ۲ V – خواهد بود.

دیگر عناوین مقاله دیود های پیوندی:

  • بررسی دیود زنر
  • انواع دیود خازنی در دیود های پیوندی
  • بررسی دیود تونلی و نورانی
  • محدودیتهای کاربردی دیود
  • بررسی مقاومت دیود های پیوندی
  • ضرب پدیده شکست بهمنی در دیود های پیوندی
  • ولتاژ شکست معکوس
  • اتصال دیود به یک ولتاژ خارجی
  • بررسی تصویری انواع دیود های پیوندی در مقاله

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله دیود های پیوندی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 25
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *