مقاله درباره حافظه انسان

تحقیق و مقاله درباره حافظه انسان در قالب فایل word در ۲۰ صفحه ویرایش و تهیه شده است.این مقاله مناسب تمام دانشجویان علوم انسانی همچون:جامعه شناسی ,روانشناسی,و علوم تربیتی میباشد.در ادامه به خلاصه ای از عناوین و توضیحاتی از تحقیق مورد نظر میپردازیم تا در صورت نیاز از باکس انتهای صفحه آن را دانلود نمایید.

چکیده ای از مقاله حافظه انسان:

شاید اگر برای اولین بار این اصطلاح برخورد کرده باشید تصور کنید “حافظه سازا” طبقه جدیدی از انواع حافظه انسان است اما نه واقعا این طور نیست بلکه حوزه پژوهشی بسیار جذابی است که برای اولین بار به طور علمی توسط روانشناسی شناختی بسیار مشهور فردریک بارتلت مطرح شده و عمیقا مورد مطالعه قرار گرفت. اساسی ترین سوال بارتلت این بود که آیا حافظه  انسان اعم از این که آگاهانه یا غیرعمدی باشد شبیه ضبط صوت یا دوربین عکاسی عمل می کند که بازنماهای بیرونی را با همان کیفیات اندوزش کرد و در مرحله بازیابی دست ناخورده و بدون نقص فراخوانی می کند آیا ما اطلاعات و داده های بیرونی را با همان وضعیت و کیفیت رمزگردانی می کنیم یا ممکن است تحت تاثیر تجربیات گذشته دانش عمومی پیشین، برداشت ها و ادراکات شخصی از درون داد قرار گیریم؟ وی طی تحقیقات گسترده به این نتیجه مهم رسید که ما انسان ها همیشه چه در مرحله رمزگردانی و چه در مرحله بازیابی دستخوش تغییر جرح و تعدیل  و بازسازی است به همین دلیل وی به هنگام صحبت از حافظه انسان اصطلا ح”سازا” را به کار می برد به این معنی که حافظه ما انسان ها در مقابل اطلاعات و داده های بیرونی منفعل عمل نمی کند بلکه همیشه در حال ربط دادن و پیوند دادن اطلاعات جدید با اطلاعات قبلی یا سازماندهی آنهاست در واقع برخی مواقع تشخیص درون داد بیرونی یا داده های تحریف شده مشکل است  در این بخش ما سه دلیل عمده را برمی شماریم:

۱- استنباط های شخصی

۲- تصورهای کلیشه ای و بالاخره

۳- طرحواره های ذهنی

حافظه معنایی:

همانطور که پیشتر دیدیم تولوینگ بین دو حافظه رویدادی و  معنایی تمایز قائل شد وی اظهار داشت که حافظه معنایی به دانش کلی فرد از جهان اشاره دارد حقایق و واقعیت ها در حافظه معنایی قابل دسترس اند و در آن لازم نیست فرد زمان و مکان اصلی یادگیری را بازیابی کند حافظه معنایی فقط شامل حقایق و مفاهیم نیست بلکه این ساختار سطح بالای دانش مانند طرحواره ها و هم چنین خط را نیز شامل می شود. تولوینگ حافظه معنایی را این گونه تعریف می کند:

“یک گنج واژه ذهنی یک دانش سازمان یافته که در آن فرد دوباره لغات یا سایر نمادهای کلامی معنا و مصداق های آنها روابط میان آنها درباره قوانین. فرمول ها . روش هایی برای دستکاری نمادها ، مفاهیم و روابط اکتساب می کند.

در آغاز ممکن است تجسم یا بازنمایی حقایق جدید رویدادی باشد به این صورت که افراد آن را به بافت یا زمینه اصلی یادگیری ارتباط می دهند. برای مثال در یک مطالعه آزمودنی هایی که یک سری اطلاعات را درباره افراد مشهور به صورت داستان وار یاد گرفته بودند بعدها بازخوانی بهتری داشتند تا آزمودنی هایی که همان اطلاعات را در طول نشست ها یا گردهمایی های علمی یاد گرفته بودند (شاختر ۱۹۹۶) با در نظر گرفتن این مطلب بازنمایی این حقایق جدید ممکن است بدون ماخذ باشد و به همین خاطر معنایی  تر از آنچه در طرف مقابل حافظه رویدادی قرار می گیرد بیان شود.

حافظه سرگذشتی:

حافطه سرگذشتی به تاریخچه اشخاص شخصی فرد اشاره دارد. خاطرات اولین هفته دانشگاه یادگیری رانندگی، شماره تلفن یک دوست و غیره همگی تا اندازه ای سرگذشتی اند.همان طور که از مثالها پیداست دانش و اطلاعات سرگذشتی شامل چندنوع مختلف دانش است: رویدادی، رویه ای و حقایق سرگذشتی آمیزه ای از انواع مختلف آن که به خاطر اهمیت این  برای ادراک خود و تاریخچه زندگی فرد با هم پیوند یافته اند. بنابراین این حافظه برای انسان به منزله یک طبقه متمایز (مانند رویدادی و معنایی که دو طبقه مجزا هستند) محسوب نمی شود بلکه فقط یک زمینه پژوهشی متمایز در مطالعات  مربوط به حافظه است (مانند روزمره،آینده نگر و …) شخصی مانند خاطره روز ازدواج فرد به عنوان رویدادهای خاص زندگی که با تصویرسازی ذهنی توام است توصیف می شود. این حافظه جزء حافظه رویدادی است. حقایق سرگذشتی مانند حافظه برای شماره تلفن حقایق مربوط به خود را در برمی گیرند و با تصویرسازی ذهنی یا بافت فضایی- زمانی توام نیستند به توصیف آن پرداخته است. دانش بعدی مانند دانش چگونگی رانندگی کردن، شامل انتزاع رویدادهاست و با تصویرسازی ذهنی خاصی همراه نیست این را می توان جزء رویدادی به حساب آورد اما براورد آن ” حافظه شخصی کلی” می نامد.

حافظه انسان
حافظه انسان

عناوینی دیگر از مقاله حافظه:

  • فراموش کردن خاطرات سرگذشتی
  • دامنه شمول یافته های حافظه انسان
  • نتایج حاصله از مطالعات مربوط به بررسی خاطرات روزانه
  • حافظه معطوف به آینده یا آینده نگر
  • حافظه غیر اخباری یا ضمنی
  • ….
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله درباره حافظه انسان:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 20
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *