مقاله خونریزی و زخم ها رشته پزشکی

نگه داشتن پانسمان بر روي زخم جهت برقراري فشار مستقيم در كنترل خونريزي خارجي، جلوگيري از تورم و كمك به ثابت نگه داشتن اندام و مفاصل در آتل بندي مي باشد. هرگاه عضوي را بانداژ كرديد به چهار نكته حتما توجه كنيد: 1-اگر فرد در انگشتان خود احساس گزگز و مورمور ميكند 2-اگر احساس درد در همان موضع دارد كه بتدريج بر شدت آن افزوده مي شود. 3-اگر دماي نقاط پايين تر از بانداژ ( انگشتان ) افت كرده 4-اگر انگشتان دچار كبودي و تغيير رنگ متمايل به آبي (سيانوز) شده اند يعني شما بانداژرا بقدري محكم بسته ايد كه گردش خون نقاط پايين تر مختل شده است سريعا بانداژ را باز  كنيدو در صورت برطرف شدن علائم فوق دوباره بانداژ را انجام دهيد اما حتما شل تر از قبل اين كار را انجام دهيد.مقاله خونریزی و زخم ها رشته پزشکی پژوهش در زمینه کمک های اولیه(first aid )بوده و در 16 صفحه آماده ویرایش و پرینت میباشد.

انواع بانداژ : باند نواري، باند سه گوش، باند كراواتي، باند نواري چسبدار و نوار چسبدار مي باشد.

اصول پانسمان و بانداژ :

1-پارچه ب كار رفته براي باند بسيار تميز و ترجيحا استريل باشد 2-قبل از پانسمان و بانداژ بايد خونريزي را بند بياوريد. 3-پس از باز كردن پانسمان و بانداژ نبايد بخشي از پانسمان يا بانداژ در محل زخم بر جاي بماند. 4-در صورت ادامه خونريزي پس از انجام پانسمان، پانسمان قبلي خون آلود را بر نداريد بلكه به ضخامت پانسمان اضافه كنيد. 5-پانسمان بايد تمام زخم را بپوشاند 6-بانداژ بايد به طرز مناسب بسته شود بطوريكه نه خيلي سفت كه خونرساني را قطع  كند و نه خيلي شل كه بر روي زخم بلغزد. 7-تمام لبه هاي پانسمان بايد توسط بانداژ سفت گردد. 8-نوك انگشتان بايد براي كنترل وضعيت جريان خون آزاد بماند. 9-بانداژ نبايد به صورت حلقوي، فشارنده و با قطركم باشد زيرا در اين صورت عروق خوني را مسدود مي كند 10-اعضا را در وضعيت طبيعي و بدون فشار قراردهيد و نبايد پس از بانداژ به مفاصل فشار زيادي وارد آيد و سعي نكنيد كه پس از بانداژ عضو مفاصل را خم كنيد.11-حتما از مصدوم درباره سفت يا شل بودن بانداژ سوال كنيد.

زخم
زخم

كمكهاي اوليه خراشيدگي :

قسمتهاي سطحي زخم را با سرم شستشو و اگر در دسترس نبود، ( آب) بشوئيد، اگر جسم خارجي ( شن، ماسه) در سطح زخم باشد به آرامي بشوئيد و پانسمان كنيد ولي اگر جسمي (چاقو، ميخ، قطعات بزرگ شيشه ) در عمق زخم فرو رفته باشد به هيچ عنوان خارج نكرده و مصدوم را جهت درمان منتقل كنيد.بريدگي در اثر اجسام تيز مانند چاقو، تيغ و شيشه به وجود مي آيد. مشخصات : لبه صاف و منظم، خونريزي عادي، التيام سريع، خطر ورود ميكروب كم است.

پاره شدگي (دريدگي ) :

 زخمهاي حاصل از بريدگي با فلزات يا شيشه داراي لبه ناصاف. مشخصات در اين نوع جراحات به بافتهاي زيرين نيز آسيب مي رسد و سبب خونريزي شديد مي شود، لبه ناصاف و عمق زيادي دارد. فشار مستقيم-كنترل خونريزي-شستشو و پانسمان گردن، اگر جسم خارجي وجود دارد بي حركت كردن عضو و انتقال به درمانگاه.

كنده شدگي :

تكه اي از پوست به تنهايي يا همراه عضله و بافت زير پوست آويخته شده است و خونرساني ندارد. كمكهاي اوليه : تميز كردن زخم- برش آويخته شده را به جاي اصلي برگردانيد، كنترل خونريزي انتقال به درمانگاه.

سوراخ شدگي :

زخمي كوچك و عمقي زياد و معمولا خونريزي زياد و به قسمتهاي عمقي آسيب رسانده شده است. در قسمتهاي قفسه سينه و شكم مي توان باعث مرگ شود و از نظر شكل ظاهري به يك طرفه (مانند سوراخ شدن با ميخ) و دو طرفه ( سوراخ شدن دراثر گلوله ) تقسيم مي شود.

قطع عضو :

در كارگاههاي صنعتي و كشاورزي اتفاق مي افتد، خونريزي بسيار شديد است مانند قطع انگشت يا ساعد. بسته به وضعيت مصدوم اگر نياز به CPR دارد انجام شود، كنترل فشار خون و مراقبت از عضو آسيب ديده ( در كيسه پلاستيك عضو آسيب ديده قرار داده شود و به طور غير مستقيم به روي يخ نگه داشته شود) و ارجاع عضو آسيب ديده و همراه مصدوم به مركز درماني.

زخم بسته :

در زخمهاي بسته هيچ خوني در سطح پوست مشاهده نمي شود. شايعترين آنها كوفتگي مي باشد كه به علت ضربه نافذ لايه هاي عميق پوست از هم جدا شه و بدون اينكه قابل مشاهده باشد مايع و خون تجمع پيدا مي كند و قسمت صدمه ديده دچار تورم و درد همراه با تغيير رنگ ( آبي يا سياه) و درد مي شود. در زخمهاي باز احتمال به وجود آمدن شوك به دليل كاهش حجم خون و يا عفونت به واسطه ورود ميكروبها به بدن و استقرار در آن وجود دارد براي اينكه زخم دچار عفونت نگردد بايد زخم را پس از شستشو كنترل خونريزي ضد عفوني پانسمان كرد. در تمامي زخمها در صورتي كه خونريزي شديد باشد اولويت با كنترل خونريزي مي باشد و سپس پانسمان و در صورت شوك درمان شوك و رساندن به مراكز درماني.

اهداف پانسمان :

1-كمك به كنترل خونريزي 2-جذب خون و ترشحات زخم 3-جلوگيري از آلودگي زخم 4-حفاظت زخم از ورود ميكروب بهترين مايع شوينده و ضد عفوني كننده در دسترس آب و صابون مي باشد در صورت امكان مي توان از سرم نرمان سالين ( كلرور سديم) نام برد با غلظت آن9/0 % مي باشد كه مشابه با ميزان نمك بدن انسان است و كاملا بي ضرر مي باشد، استفاده كنيد.شستن آلودگي ها از سطح زخم، خنك كردن زخم ناشي از سوختگي شستشو حفرات داخلي- پاك كردن زخمهاي عفوني و در كليه مواردي كه منع مصرف بتادين وجود دارد مي توان از كلرور سديم 0/9 % استفاده كرد. در صورت عدم دسترسي به سرمان نرمان سالين مي توان 1 ليتر آب را به نقطه جوش برسانيد و 9 گرم نمك ( يك قاشق مرباخوري) به آب نمك اضافه كنيد.براي ضد عفوني كردن وسايل پانسمان، دستها، زخمها. مي توان از بتادين ( پوويدون آيدين) 10% ، ساولون ( ستريميدت) و الكل 70 درجه استفاده كرد.

  • خونريزي شرياني
  • خونريزي وريدي (سياهرگي )
  • خونريزي داخلي
  • اقدامات و كمكهاي اوليه در  مورد خونريزي
  • وسايل مورد نياز براي پانسمان و بانداژ
  • زخمها
  • اهداف بانداژ
  • انواع زخم باز
  • پانسمان و بانداژ و آتل بندي
  • شكستگي و بررسی انواع آن در اعضای مختلف بدن
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله خونریزی و زخم ها رشته پزشکی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 16
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *