مقاله خونریزی و زخم ها رشته پزشکی

نگه داشتن پانسمان بر روی زخم جهت برقراری فشار مستقیم در کنترل خونریزی خارجی، جلوگیری از تورم و کمک به ثابت نگه داشتن اندام و مفاصل در آتل بندی می باشد. هرگاه عضوی را بانداژ کردید به چهار نکته حتما توجه کنید: ۱-اگر فرد در انگشتان خود احساس گزگز و مورمور میکند ۲-اگر احساس درد در همان موضع دارد که بتدریج بر شدت آن افزوده می شود. ۳-اگر دمای نقاط پایین تر از بانداژ ( انگشتان ) افت کرده ۴-اگر انگشتان دچار کبودی و تغییر رنگ متمایل به آبی (سیانوز) شده اند یعنی شما بانداژرا بقدری محکم بسته اید که گردش خون نقاط پایین تر مختل شده است سریعا بانداژ را باز  کنیدو در صورت برطرف شدن علائم فوق دوباره بانداژ را انجام دهید اما حتما شل تر از قبل این کار را انجام دهید.مقاله خونریزی و زخم ها رشته پزشکی پژوهش در زمینه کمک های اولیه(first aid )بوده و در ۱۶ صفحه آماده ویرایش و پرینت میباشد.

انواع بانداژ : باند نواری، باند سه گوش، باند کراواتی، باند نواری چسبدار و نوار چسبدار می باشد.

اصول پانسمان و بانداژ :

۱-پارچه ب کار رفته برای باند بسیار تمیز و ترجیحا استریل باشد ۲-قبل از پانسمان و بانداژ باید خونریزی را بند بیاورید. ۳-پس از باز کردن پانسمان و بانداژ نباید بخشی از پانسمان یا بانداژ در محل زخم بر جای بماند. ۴-در صورت ادامه خونریزی پس از انجام پانسمان، پانسمان قبلی خون آلود را بر ندارید بلکه به ضخامت پانسمان اضافه کنید. ۵-پانسمان باید تمام زخم را بپوشاند ۶-بانداژ باید به طرز مناسب بسته شود بطوریکه نه خیلی سفت که خونرسانی را قطع  کند و نه خیلی شل که بر روی زخم بلغزد. ۷-تمام لبه های پانسمان باید توسط بانداژ سفت گردد. ۸-نوک انگشتان باید برای کنترل وضعیت جریان خون آزاد بماند. ۹-بانداژ نباید به صورت حلقوی، فشارنده و با قطرکم باشد زیرا در این صورت عروق خونی را مسدود می کند ۱۰-اعضا را در وضعیت طبیعی و بدون فشار قراردهید و نباید پس از بانداژ به مفاصل فشار زیادی وارد آید و سعی نکنید که پس از بانداژ عضو مفاصل را خم کنید.۱۱-حتما از مصدوم درباره سفت یا شل بودن بانداژ سوال کنید.

زخم
زخم

کمکهای اولیه خراشیدگی :

قسمتهای سطحی زخم را با سرم شستشو و اگر در دسترس نبود، ( آب) بشوئید، اگر جسم خارجی ( شن، ماسه) در سطح زخم باشد به آرامی بشوئید و پانسمان کنید ولی اگر جسمی (چاقو، میخ، قطعات بزرگ شیشه ) در عمق زخم فرو رفته باشد به هیچ عنوان خارج نکرده و مصدوم را جهت درمان منتقل کنید.بریدگی در اثر اجسام تیز مانند چاقو، تیغ و شیشه به وجود می آید. مشخصات : لبه صاف و منظم، خونریزی عادی، التیام سریع، خطر ورود میکروب کم است.

پاره شدگی (دریدگی ) :

 زخمهای حاصل از بریدگی با فلزات یا شیشه دارای لبه ناصاف. مشخصات در این نوع جراحات به بافتهای زیرین نیز آسیب می رسد و سبب خونریزی شدید می شود، لبه ناصاف و عمق زیادی دارد. فشار مستقیم-کنترل خونریزی-شستشو و پانسمان گردن، اگر جسم خارجی وجود دارد بی حرکت کردن عضو و انتقال به درمانگاه.

کنده شدگی :

تکه ای از پوست به تنهایی یا همراه عضله و بافت زیر پوست آویخته شده است و خونرسانی ندارد. کمکهای اولیه : تمیز کردن زخم- برش آویخته شده را به جای اصلی برگردانید، کنترل خونریزی انتقال به درمانگاه.

سوراخ شدگی :

زخمی کوچک و عمقی زیاد و معمولا خونریزی زیاد و به قسمتهای عمقی آسیب رسانده شده است. در قسمتهای قفسه سینه و شکم می توان باعث مرگ شود و از نظر شکل ظاهری به یک طرفه (مانند سوراخ شدن با میخ) و دو طرفه ( سوراخ شدن دراثر گلوله ) تقسیم می شود.

قطع عضو :

در کارگاههای صنعتی و کشاورزی اتفاق می افتد، خونریزی بسیار شدید است مانند قطع انگشت یا ساعد. بسته به وضعیت مصدوم اگر نیاز به CPR دارد انجام شود، کنترل فشار خون و مراقبت از عضو آسیب دیده ( در کیسه پلاستیک عضو آسیب دیده قرار داده شود و به طور غیر مستقیم به روی یخ نگه داشته شود) و ارجاع عضو آسیب دیده و همراه مصدوم به مرکز درمانی.

زخم بسته :

در زخمهای بسته هیچ خونی در سطح پوست مشاهده نمی شود. شایعترین آنها کوفتگی می باشد که به علت ضربه نافذ لایه های عمیق پوست از هم جدا شه و بدون اینکه قابل مشاهده باشد مایع و خون تجمع پیدا می کند و قسمت صدمه دیده دچار تورم و درد همراه با تغییر رنگ ( آبی یا سیاه) و درد می شود. در زخمهای باز احتمال به وجود آمدن شوک به دلیل کاهش حجم خون و یا عفونت به واسطه ورود میکروبها به بدن و استقرار در آن وجود دارد برای اینکه زخم دچار عفونت نگردد باید زخم را پس از شستشو کنترل خونریزی ضد عفونی پانسمان کرد. در تمامی زخمها در صورتی که خونریزی شدید باشد اولویت با کنترل خونریزی می باشد و سپس پانسمان و در صورت شوک درمان شوک و رساندن به مراکز درمانی.

اهداف پانسمان :

۱-کمک به کنترل خونریزی ۲-جذب خون و ترشحات زخم ۳-جلوگیری از آلودگی زخم ۴-حفاظت زخم از ورود میکروب بهترین مایع شوینده و ضد عفونی کننده در دسترس آب و صابون می باشد در صورت امکان می توان از سرم نرمان سالین ( کلرور سدیم) نام برد با غلظت آن۹/۰ % می باشد که مشابه با میزان نمک بدن انسان است و کاملا بی ضرر می باشد، استفاده کنید.شستن آلودگی ها از سطح زخم، خنک کردن زخم ناشی از سوختگی شستشو حفرات داخلی- پاک کردن زخمهای عفونی و در کلیه مواردی که منع مصرف بتادین وجود دارد می توان از کلرور سدیم ۰/۹ % استفاده کرد. در صورت عدم دسترسی به سرمان نرمان سالین می توان ۱ لیتر آب را به نقطه جوش برسانید و ۹ گرم نمک ( یک قاشق مرباخوری) به آب نمک اضافه کنید.برای ضد عفونی کردن وسایل پانسمان، دستها، زخمها. می توان از بتادین ( پوویدون آیدین) ۱۰% ، ساولون ( ستریمیدت) و الکل ۷۰ درجه استفاده کرد.

  • خونریزی شریانی
  • خونریزی وریدی (سیاهرگی )
  • خونریزی داخلی
  • اقدامات و کمکهای اولیه در  مورد خونریزی
  • وسایل مورد نیاز برای پانسمان و بانداژ
  • زخمها
  • اهداف بانداژ
  • انواع زخم باز
  • پانسمان و بانداژ و آتل بندی
  • شکستگی و بررسی انواع آن در اعضای مختلف بدن
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله خونریزی و زخم ها رشته پزشکی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 16
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *