مقاله خواص لحیم نا همجنس آلیاژ حافظه دار TINIو فولاد ضد زنگ

آلیاژ حافظه دار TINI ماده ای است  کاربردی با استفاده وسیع در بسیاری از منابع از جمله صنایع هوا فضا . انرژی هسته ای صنایع دریایی  علوم پزشکی می باشد.این آلیاژ دارای خاصیت ویژه حافظه دار SME الاستیک بسیار بالا . مقاومت به سایش و فرسایش بسیار خوب و پایداری بالا در محیط بیو شیمیایی می باشد.امروزه در صنایع پزشکی از آلیاژ TINI و همچنین فولاد ضد زنگ برای ساخت سیستمهای ارتودنسی دندان استفاده می شود . خاصیت هوشمندی و همچنین الاستیکی بالای آلیاژ TINI به دندان ها این امکان را می دهد که در یک دوره درمانی بلند مدت و تحت نیروی کم ولی مداوم سیمها مکان خود را تصحیح کنند  با این روش می توان تغییر فرم زیادی در دندان ها بدون اعمال نیروی زیاد اعمال نمود.با این وجود استحکام نسبتا پائین این آلیاژ باعث شل شدن تدریجی سیم در حین حرکت دندان ها در جهت مخالف می گردد. در مقابل استفاده از فولاد ضد زنگ بعلت استحکام بالا عیب مذکور را بر طرف می کند. ولی فلاد نیز بعلت داشتن الاستیکیه کم باعث اعمال نیروی زیاد به دندانها شده  و از حرکت تدریجی آنها در حین دوره درمانی جلوگیری می کند.مقاله خواص لحیم نا همجنس آلیاژ حافظه دار TINIو فولاد ضد زنگ در ۱۴ صفحه فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مشخصه های خووردگی دو فلز پایه و قسمت اتصال:

در جدول ۳ نتایج تغییرات وزنی دو فلز پایه . فیلد متال و موضع اتصال پس از آزمون غوطه وری آمده است. کاهش وزن و خوردگی آلیاژ TINI به نسبت بیش از فولاد ضد زنگ بوده است. افزایش وزن فیلد و محل اتصال بعلت چسبیدن محصولات خوردگی سیاه رنگ و سبز رنگ به فیلد و محل اتصال صورت گرفته است. میزان خوردگی با PH متناسب بوده و همراه با کاهش PH میزان خوردگی افزایش یافته است. با توجه به میزان خودرگی فولاد و آلیاژ TINI میزان افزایش وزن فیلد و اتصال در محلول PH بیش از ۲ برابر میزان افزایش وزن در مجاور ت محلول PH 6 بوده است در شکل ۲۰ مورفولوژی سطظوح نمونه ها پیش از غوطه وری و پس از غوطه وری در محلول دارای PH 5 نشان داده شده است.نتایج نشان می دهد که هر دو فلز پایه دچار خوردگی با مشخصات خوردگی موضعی و حفرده دار شدن گشته اند در حالیکه فیلد متال دچار خوردگی یکنواخت شده است . سطح آلیاژ TINI بدترین حالت خسارت را دارد که در آن حفرات متعددی مشاهده می شوند هر چند اندازه آنها کوچک تر از حفرات موجود روی سطح فولاد است. شکل مربوطه به مورفولوژی سطح قسمت اتصال نشان می دهد که محل اتصال فیلد با دو فلز پایه قسمت X مرجع برای خورده شدن است.

جدول ۴ نتایج آزمون خش آمده است. هر چند نرخ بازگشت فرم  برای هر دو قسمت فلز پایه و HAZ آلیاژ TINI پس از خوردگی کاهش یافته است ولی میزان کاهش این نرخ در فلز پایه بیش از ناحیه HAZ بوده است که این ناشن می دهد تاثیر مخرب محیط خورنده بزاق دهان بیشتر بر فلز پایه است تا بر ناحیهHAZ .جدول ۵ و شکل ۲۲ خواص مکانیکی و مورفولوژی سطح شکست نمونه ها را قبل و بعد از غوطه وری نشان می دهد. خوردگی در محلول ساختگی بزاق تاثیر ناچیزی بر خاص مکانیکی فولاد ضد زنگ داشته است. سطح شکست فولاد قبل و بعد از خوردگی دارای حفرات نشاند هنده شکست نرم است. میزان کاهش استحکام و تغییر طول نیز کم بوده است . در مقابل سطح شکست آلیاژ TINI بیش از خوردگی دارای حفرات هم حری شکست واکتیل است  ولی پس از  خوردگی مدل های تفکیک شده شکست روی سطح این آلیاژ مشاهده می شود. قسمت های ترد همراه با ترک ها مشاهده می شوند. بدین ترتیب استحکام کششی و فرم پذیری آلیاژ به ترتیب به ۹/۸۵% و ۴/۷۶% قبل از خوردگی رسیده است.در قسمت لحیم  علی رغم کاهش خواص مکانیکی پس از خوردگی استحکام کششی ۳۱۵ مگا پاسکال و میزان تغییر فرم ۷ درصد بدست آمد. شکست لحیم خورده شده در مرکز لحیم اتفاق افتاده  شکل ۲۱G ساختار ریختگی فیل متال را نشان می هد . در مقابل شکست پس از خوردگی در قسمت مجاور فلز پایه TINI صورت گرفته  مخلوطی از شکستهای نرم و ترد مشاهده می شود که احتمالا ناشی از خوردگی لایه های فصل مشترک .

فولاد
فولاد

رفتار پتانسیودنیامیکی الکتروشیمیایی:

سختی های پلاریزاسیون فولاد آلیاژ TINI فیلد متال  اتصال در محلول های با PH  ۵ و ۶ در شکلهای ۲۲ و ۲۲ B رسم شده است. همچنین پتانسیل الکتروشیمیایی هر کدام از آنها در جدول ۶ آمده است. پتانسیل بالاتر و چگالی شدت جریان کمتر نشاندهنده خواص خودرگی مطلوب تر است. همانطور که مشخص است طبق نتایج فولاد ضد زنگ بالا ترین مقاومت خوردگی را دارد  مقامت خوردگی آلیاژ TINI نیز کمی بیش از قسمت اتصال است. مقاومت خوردگی فیلد متال نسبت به تمامی اجزا به نسبت پایین تر بده است. در PH کمتر . مقاومت خوردگی کاهش یافته است که با نتایج تجربی حاصل از آزمایش غوطه وری مطابق است.به نظر می رسد عیوب ناشی از فرآیند تولید محل های ترجیحی برای خوردگی آلیاژ TINI باشد چرا که در این مکانها تنش سمباده بیشتر و لایه محافظ TiO2 دارای ناپیوستگی است.مقاومت خوردگی ضعیف فیلد متال را می توان به ساختارهای جدایشی درشت دانه عیوب ریختگی ناشی از انجماد و تفاوت کمیت های الکترو شمیمیایی بین ساختارها مربوط دانست . شکل ۲۳ ریز ساختار فیلد متال و محل اتصال را نشان می دهد. در ساختار فیلد متال پتانسیل الکترودی محلول جامد X-AG (سفید رنگ) بیش از پتانسیل محلول جامد X-CA (سیاه رنگ) است در نیجه فاز X-CU بعنوان آند عمل کرده و خورده می شود.

فهرست مطالب مقاله خواص لحیم نا همجنس آلیاژ حافظه دار TINIو فولاد ضد زنگ :

 • تاریخچه
 • مقدمه
 • استحکام کششی و سختی اتصال
 • سوپرالاستیسیته آلیاژ TINI
 • ریز ساختار اتصال غیر همجنس
 • بررسی تاثیر پارامترهای لحیم سخت لیزر بر خاص اتصال
 • ریز ساختاراتصال
 • خواص اتصال لحیم
 • بررسی خواص خوردگی اتصال در بزاق دهان ساختگی
 • مشخصه های خووردگی دو فلز پایه و قسمت اتصال
 • رفتار پتانسیودنیامیکی الکتروشیمیایی
 • نتایج و جمع بندی نهایی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله خواص لحیم نا همجنس آلیاژ حافظه دار TINIو فولاد ضد زنگ:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 14
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *