مقاله خانواده رشته روانشناسی

جنکز در ۱۹۸۲ پیشنهاد پایه گذاری  نوعی  جامعه شناسی کودکان و خانواده را مطرح کرد. جنکز کار خود را از این نکته شروع می کند که ما کودکی و کودکان راخلق می کنیم. او از یک سویه فرض کردن جریان اجتماعی شدن، یعنی این فرض که والدین فرزندان را برای بالغ و عاقل  شدن در بزرگسالی تربیت می کنند، انتقاد می کند.جنکز بر این باور است که کودک برای ما غریبه ای آشنا است. با این حال کودکان عمدتا در نظریه پردازی های کلان غایب اند و در جایی هم که حاضر اند،  پذیرای منفعل اعمال قلمداد می شوند که بزرگتر ها در جریان تربیت فرزندان انجام می دهند و مارو عقیده دارد به رغم برجستگی و اهمیت کودک و دوران کودکی در جامعه، در تجزیه و تحلیل های جامعه شناختی زندگی خانوادگی، دوره کودکی به ندرت مورد مطالعه قرار گرفته است.  در سال های اخیر پژوهش گراندر صدد شرح و توصیفات کودکان و شهر و توصیف کودکی برآمده اند. در زمینه خدمات اجتماعی ویلیامسن و  باتلر عقیده دارند«مهمترین مساله این است که کودکان در مورد مناسب بودن واکنش بزرگتر ها در قبال وضعیتشان تردید دارند؛ آنها به توانایی بزرگتر ها برای شنیدن و گوش سپردن به روایت ایشان از ماجرا باور ندارند.»

مفهوم کودک در خانواده:

تصورات ما از کودک به تمامی رشته در تاریخ و فرهنگ دارد. فلیپ آریس (۱۹۶۰) عنوان می کند که کودکی به صورتی که ما در غرب می فهمیم پس از دوران قرون وسطا پدید آمد. در آن دوران کودکان اساسا «بزرگسال صغیر» تصور می شدند. کودکی بدانسان که در جامعه امروزی غرب فهمیده می شود، در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم و با وضع قوانینی برای بیرون آوردن کودکان از محیط های کار مزدی و اجباری شدن آموزش عمومی بوجود آمد. در دوران مدرن به کودک اهمیت داده می شود، اما همچنان، این به معنای خوب رفتار کردن با کودکان نیست.در دهه ۱۹۷۰ دغدغه های شدیدی در مورد «آزادسازی کودکان» وجود داشت. اما طی دهه های اخیر تصورات ما از کودک به عنوان افرادی که خام و نابالغ اند تغییر اندکی یافته است. البته باید در این که کودکان گروه اجتماعی فاقد قدرتی اند و در معرض انواع کنترل ها و سرکوب ها قرار می گیرند، اندکی تامل کنیم. باید اذعان نمود که این امر بیانگر آن نیست که باید به کودکان آزادی کامل داد.

بچه داری:

از نظر نقش جنسی باور عمومی این است که همسران باید از دو جنس مخالف باشند. این موضوع وسیعا پذیرفته شده است که مهر عمیق مادری به نوزاد همانقدر برای رشد کودک اهمیت دارد که تغذیه و سرپناه مناسب برای او لازم است.با وجود آنکه در جامعه بر ضرورت تربیت افراد برای کار مزدی تاکید و همزمان معیار های به غایت ممتازی جهت بچه داری وضع می شود، جالب است که بچه داری و تربیت فرزندان به قوه تشخیص والدین آموز ندیده واگذار می شود.در این زمینه با دو مساله مواجه ایم که هر دو می تواند موجب سرزنش والدین شود. ۱- حمایت بیش از حد از کودک و ۲- بی توجهی به کودک.در امر تربیت کودک در دوران کودکی والدین نقش موثری دارند. جنسیت والدین به اندازه کیفیت ایفای وظایف و قاطعیتی که آنان در ایفای این وظایف به خرج می دهند، اهمیت ندارد.  همچنی، هیچ قرینه ای در دست نیست که نشان دهد زندگی با والدین همجنس خواه تاثیر منفی حادی بر کودک داشته باشد.

خانواده
خانواده

عشق , قومیت و تفاهم در زندگی مشترک:

کالان و نولر می گویند که عشق با دلبستگی، توجه، مسئولیت و احترام به دیگران پیوند خورده است. با این حال مساله ازدواج و عشق بین قومیت ها با هم بسته به نوع جامعه از سنتی تا مدرن با یکدیگر متفاوت است. و هنوز هم مساله قومیت در زمینه ازدواج قابل تامل است.این الگو در اساس ازدواج را بسان نوعی گفتگوی مستمر تصویر می کند که همسران طی آن درک مشترکی از جهان پدید می آورند. البته این رابطه ساده نیست. همسران برای رسیدن به این توافق و سازش باید جهان نگری مشترکی را بنا کنند.

انجمن های خانواده:

هر چند انجمن های خانواده در بریتانیا بالقوه ارزشمند ند ، اما موانع مهمی در راه توسعه این قبیل انجمن ها وجود دارد که مهم ترین آنها وضعیت شقه شقه شده این بخش است . انجمن های کوچک بسیاری جدا از همدیگر فعالیت می کنند و از فعالیت های سایر انجمن های خبری ندارند، در نتیجه به نظر می رسد در زمینه ابتکار و نوآوری بین این انجمن ها ، تداخل ها ودوباره کاری های بسیاری وجود دارد . با وجود این انجمن های بسیاری هستند که طیف وسیعی از فعالیت ها را برای پشتیبانی و حمایت از خانواده ها بر عهده دارند که تعداد کثیری از خانواده ها / مراجعه کنندگان را در برمی گیرد . درباره دامنه این فعالیت ها تحقیق چندانی صورت نگرفته و در نتیجه اطلاع زیادی در دست نیست .

عمل والد گرایی در خانواده:

بسیاری از منابع عمومی والدگرایی را کاری شاد، خشنود کننده و رضایت بخش تصویر می کنند. والد گرایی ابعاد مثبت، خشنودکننده و سودمندی دارد. افرادی وجود دارند که تصمیم می گیرند بچه دار نشوند، اما بچه داشتن برای بسیاری از مردم یکی از آمال و ارزوهای زندگی است. در صورت ناباروری، گاهی زوجین از هیچ کاری برای بچه دار شدن فروگذاری نمی کنند.

مقدم داشتن خانواده:

رهیافت پست مدرنیستی به مطالعات خانواده، در مورد حقیقت اظهار نظر قاطعی نمی کند بلکه به جای آن به دنبال شواهدی می گردد تا نشان دهد که زندگی خانوادگی در عمل و واقعیت چگونه است. برای مقدم داشتن خانواده بی تردید ضروری است که جهت گیری ها تغییر یابد و منزلت کارمزدی و غیر مزدی، به ویزه منزلت والدگری و کار های خانه، یکسان انگاشته شود. بعلاوه روشن است که آماده سازی مردم و حمایت از آنان در زمینه مناسبات خانوادگی باید مورد توجه جدی قرار گیرد. اهمیت زندگی خانوادگی عزم بشر در ایجاد و حفظ زندگی خانوادگی را باید نشانه ای از مهمترین ویزگی منحصر به فرد حیات اجتماعی انسان دانست. خانواده نخستین نهاد اجتماعی است که کودک با آن آشنا و از آن طریق به دیگران معرفی می شود. زیرا بخش اعظم زندگی اکثریت وسیعی از شهروندان معطوف به همسری و والدگری است.

عناوینی دیگر از مباحث  مقاله خانواده رشته روانشناسی:

 • کودکان و مراقبت از کودک
 • تصورات از کودکی
 • اجتماعی شدن
 • تجربیات کودکان
 • سلامت کودکان و تفریح
 • دنیای پوشیده کودکان
 • کودکی خانواده و آموزش
 • بررسی طلاق و اثرات آن در کودک
 • کودکان: کارمزدی و غیر مزدی
 • دوران تجرد و آشنایی زوجین
 • رابطه زناشویی
 • دوران زندگی های مشترک
 • بررسی والدگرایی
 • بارداری و زایمان و شیر دادن به طفل
 • سیاست گذاری برای خانواده ها
 • آموزش زندگی خانوادگی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله خانواده رشته روانشناسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 44
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *