مقاله خاستگاه و تاریخچه فمینیسم

مقاله و تحقیق خاستگاه و تاریخچه فمینیسم در ۲۳ و فرمت ورد آماده برای پرینت و ویرایش میباشد. این تحقیق مناسب برای تمامی رشته های علوم انسانی بوده و فمینیسم را از تمامی جوانب و جهات مورد بررسی قرار داده در ادامه به خلاصه هایی از مطالب مقاله میپردازیم تا در صورت نیاز دانلود نمایید.

خلاصه هایی از متون خاستگاه و تاریخچه فمینیسم:

جهت آگاهی از تاریخچه فمینیسم ضرورت دارد مروری تاریخی بر وضعیت اجتماعی زنان از بدو تاریخ تا آغاز فیمنیسم به معنای امروزی داشته باشیم. در زمان دیرینه سنگی تقسیم کار بین دو جنس بر پایه تعاون قرار گرفته بود (مرد شکار می کند زن به جمع آوری مواد غذایی و شکار می پردازد) زنان این اختیار را داشتند که زمین‌های کلان را که نتیجه ازدواج آنهابوده است بفروشند و به میل خود اقدام به عزل و نصب مأمورین امور مالی کنند.در قبایل کوچ نشینی قرن پنجم قبل از میلاد، طبق گفته هرودت در میان ایزودون‌ها که زنان با مردان برابر و به همان اندازه دارای اقتدار بودند، زندگی کوچ نشینی زنان را از محدود و محصور بودن، از تمایز قلمروهای عمومی (خاص مردان) و قلمروهای خصوصی (خاص زنان) مصون می داشته‌اند و این شیوه زندگی سبب می شد آنها با یکدیگر در ارتباط بوده و در یک شبکه وسیع بین‌المللی قرار بگیرند، خصوصیتی که زنان شهری اینده با توسعه شهر نشینی از آن محروم خواهند ماند.در پایان قرن هشتم، شارلمانی تعلیم پسران در صومعه‌ها توسط زنان مذهبی و راهبه‌ها را ممنوع اعلام کرد، شارلمانی برای حفظ امپراطوری خود هیئتی از کارمندان مرد به وجود آورد و بدین ترتیب دست زنان را از مشاغل دولتی کوتاه کرد، به علاوه از قرن دوازدهم، توسعه شهرها که نتیجه توسعه تجارت و تمرکز دولت نو پدید بود سبب ظهور دیوان سالانی چون خزانه دار، صدر اعظم، قضاوت و مانند آنها شد که قدرت و فرهنگ را به دست گرفته و زنان را از این قلمرو طرد کردند، بدین‌سان زنان در تمامی دسته‌های اجتماعی بخشی از نقش‌های کهن و قدرت باستانی خود را از دست دادند.در قرن پانزدهم، در فرانسه شاهد انحطاط تدریجی و کند وضعیت زنان در خانواده هستیم، زن حق جانشینی شوهر غایب خود یا دیوانه‌اش را از دست داد اعمالی که در چنین شرایطی او می تواند انجام دهد باید توسط قاضی اجازه داده شود و به علاوه در حالی که در قرون وسطی علیا، کودک می توانست نام پدر یا مادر را داشته باشد. با توجه به این که از قرن چهاردهم، دولت به منظور سهولت بخشیدن به کار پلیس و ادارات، انتقال نام پدر را اجبار کرد، سرکوبی که هم از طریق کلیسا و هم از طریق حکومت اعمال می شد، فریاد اعتراض زنان را بلند کرد و مشهورترین این اعتراض‌ها، فریاد «کریستین دو پیزا» بود. دوپیزا دو موضوع اساسی را که بعدها در تفکرات فمینیستی قوت می گیرد تسعه بخشید این دو عبارت بودند از: ضرورت تربیت دختران و آرزوی پی ریزی یک جامعه آرام و صلح جو. دردوره رنسانس، با حمایت سلطنت برای مصحور کردن زنان در خانواده و محرومیت آنان از نقش‌های پیشین توسط کلیسا و بورژوازی تکمیل شد و زن متأهل مبدل به موجودی ناتوان می گردد که هیچ عملی بدون اجازه شوهر و دادگاه نمی تواند انجام دهد که این امر موجب تقویت شوهر شد تا آنجا که «سلطنت خانگی» وی را استحکام بخشید.

فمینیسم
فمینیسم

اراده الهی و اختیار انسان :

پرسش دیگری که در اینجا مطرح است اینست که آنچه در جهان رخ می دهد از قلمرو علم و قدرت و اراده خداوند بیرون نیست؛ پس علم انسان به صورت یک رخداد که از قلمرو اراده الهی خارج نیست چگونه با اختیار و اراده انسان قابل جمع است؟ به عبارت دیگر آیا ما انسانها در کارهایمان مجبور نیستیم و اعمال و افعال ما تحت اختیار و اراده حق تعالی نیستاین پرسشها و شبهات نظیر آن از دیرباز در مبحث علم و قدرت و اراده خداوند مطرح بوده است و در مباحث کلامی تحت عنوان جبر و اختیار مورد بررسی قرار گرفته است، ضمن این که این شبهات نه تنها در جهان اسلام بلکه در جهان غرب و کلام مسیحی نیز مطرح گردیده و فلاسفه و متکلمین هر کدام به نوعی به این مسئله و مسائل نظیر آن پاسخ داده‌اند. برخی مسلک جبر را برگزیدند و برخی دیگر اختیار کامل انسان را معتقد بودند ودسته سومی که همان فلاسفه اسلامی شیعه بودند راهی بینابین را طی نمودند که به بررسی این نظرات می پردازیم.

دیگر مباحث مقاله خاستگاه و تاریخچه فمینیسم :

  • تاریخچه فمینیسم
  • اراده صفت ذات یا صفت فعل
  • افعال خدا و انسان
  • مبحث اسماء و صفات خداوند
  • بررسی اراده انسان و اراده الهی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله خاستگاه و تاریخچه فمینیسم:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 23
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *