مقاله جامعه شناسی خانواده

مقاله و تحقیقی جامعه شناسی خانواده (Family Sociology) که آماده کرده ایم در قالب ورد بوده و قابل استفاده برای دانشجویان روانشناسی و جامعه شناسی میباشد در زیر به چکیده هایی از عناوین اصلی میپردازیم تا در صورت نیاز مقاله را دانلود نمایید.

چکیده ای از عناوین مقاله جامعه شناسی خانواده:

جامعه شناسان عمدتا به دو علت علاقه مند به مطالعه خانواده می باشند: اول اینکه چون کلیه افراد جامعه اعضای مختلف خانواده های گوناگون هستند، این اعضاء براساس روابط نسبی (خونی) یا براساس روابط سببی (قانونی)، نهاد یا واحد خانواده را تشکیل می دهند. نهاد ازدواج نیز شبکه جدیدی از روابط خانوادگی را به دنبال می آورد.

این گونه روابط ممکن است از طریقی فوت، طلاق یا فاصله و دوری به انحلال منجر گردد. از دیدگاه جامعه شناسی طی چند قرن اخیر اهمیت بسزایی پیدا کرده است. این واحد نقش عمده ای در تربیت نیروی فعال جامعه، بارور کردن تواناییها، افزایش بهره وری در جامعه و به طوری کلی توسعه اقتصادی و اجتماعی دارد. به همین خاطر، جامعه شناسی نوین از دیدگاههای مختلف خانواده را مورد ارزیابی، مقایسه و آینده نگری قرار می دهد.

همین طور، به دنبال توسعه علم جامعه شناسی، نهاد خانوادگی نیز بیشتر از هر زمانی در گذشته توسعه پیدا کرده است؛ یعنی به کم و کیف آن پرداخته اند یکی از عوامل عمده تغییرات جمعیتی شناخته شده است؛ یعنی هر گونه کاهش یا افزایش در شاخص جمعیت خود بر کم و کیف خانوادگی، تعداد یا فراوانی آن تاثیر می گذارد. همچنین اقتدار افراد طی دوره های مختلف تاریخی تغییر کرده است.

Family
Family

شبکه خویشاوندی و پیوندهای خویشی به همان نسبتی که خود تغییر کرده با تغییراتی مواجعه شده است. عوامل صنعتی عوامل ناشی از شهرنشینی، پیدایش اقتصاد غیر کشاورزی و غیره، بر ارتباطات خویشی درون خانواده ها تاثیر گذاشته است روابط خویشی براساس ارتباطات و پیوندهای خونی یا ازدواج به وجود می آید. نوع اول در قالب نسبی و نوع دوم در قالب سببی می باشد. عامل تماس و برخوردهای چهره به چهره نقش موثری در تحکیم پیوندهای خویشی دارا می باشد.

نظریه کارکردی پارسونز در رابطه با جامعه شناسی خانواده :

تالکت پاسونز نظری خود را در قالب کار کرد خانواده یا به عبارتی دقیقتر نظریه مبتنی بر کارکرد گرایی (فونکسیونالیسم) در خصوص خانواده را مطرح کرده است، از دیدگاه پارسونز رابطه آن با جامعه تحت تاثیر عوامل مختلف همواره در حال تغییر است. پارسونز در تجزیه و تحلیل خود از کارکردهای خانواده به سه مورد زیر بدین گونه اشاره می کند:

  1. کاهش اهمیت به عنوان یک نهاد اقتصادی و سیاسی، و در نتیجه افزایش نقش آن در زمینه اجتماعی کردن فرزندان، مسائل تربیتی آنها و تقویت به عنوان پایگاهی حمایتی و عاطفی .
  2. از هم پاشیده شدن خانواده تا جایی که به روابط خویشاوندی مربوط می گردد؛ یعنی کاهش ارتباطات خویشاوندی در این نهاد، و در مقابل تقویت روابط در آن به عنوان یک نهاد هسته ای.
  3. رابطه زنان با جهان خصوصی خانواده، و در مقابل ارتباط مردان با جهان اقتصادی و سیاسی. از دیدگاه پارسونز این گونه تحولات و تغییرات تحت عنوان نظریه کارکردی خانواده برای این نهاد پدیدار گردید. پارسونز تحول اجتماعی و صنعتی شدن جامعه، پیدایش نهادهای جدید و عواملی از این قبیل را به عنوان عوامل عمده در تغییر وظایف معرفی کرده است عمدتاً بر ساختار اجتماعی احاطه داشته اند، وظایف مذهبی، تربیتی، سیاسی و اقتصادی را نیز خود دنبال می کردند.

دیگر عناوین مقاله جامعه شناسی :

 • سیکل توسعه
 • وظایف اساسی
 • تغییر الگوی خانواده در سطح جهان
 • نوگرایی
 • جامعه شناسی (تحلیل نظری)
 • شهرنشینی

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله جامعه شناسی خانواده:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 12
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *