مقاله تصویر سازی شاهنامه برای کودکان

مقاله و تحقیقی که مشاهده میکنید مقاله تصویر سازی شاهنامه برای کودکان میباشد که در قالب ورد تهیه کرده ایم و تمامی دانشجویان علوم انسانی و  رشته ادبیات میتوانند از آن استفاده کنند به چکیده ای از مقاله میپردازیم تا در صورت نیاز مقاله را دانلود نمایید.

عناوین مهم مقاله تصویر سازی شاهنامه برای کودکان:

وقتی قرار است با کودکان سروکار داشته باشیم و همانطور که می­دانیم آنها نسبت به بزرگترها از تخیل و تصویرسازی قوی­تری برخوردارند و به همین دلیل از تماشای برنامه ­های کودک بیشتر لذت می­برند و هرچه غیر قابل باورتر باشد را راحت­تر قبول می­کنند بنابراین باید زبانی کودکانه داشته باشیم این تحقیق به روش توصیفی تحلیلی انجام گرفته است. برای این منظور، با مراجعه به بازنویسی­ ها و بازآفرینی­ های شاهنامه برای کودکان و نوجوانان، شواهد و نظریه­ ها، یادداشت و سپس با تحلیل آنها به توصیف نتایج پرداخته شده است. نتایج این تحقیق شکلی مدون به انواع شفاف­ بینی در تصویرسازی بخشیده که می­تواند زمینه ساز افق­های تازه­ای در تصویرسازی باشد. همچنین ژانرفانتزی را معرفی کرده و به اهداف فانتزی­ سازی از داستانهای اسطوره­ای و حماسی پرداخته شده است.

 اهداف تحقیق :

جمع­آوری این مطالب، با اهداف خاصی انجام گرفته است که عبارتند از:

۱- روی­آوردن به متون کهن و ارزشمند (با تأکید خاص بر شاهنامه) و مطرح کردن اهمیت و ابعاد و ویژگی­های این امر.

۲- شناخت عوامل اصلی تأثیرگذار برکتابهای کودکان.

۳- آشنا ساختن علاقه­مندان به شیوه­های فانتزی­سازی شاهنامه در ادبیات کودک و نوجوان.

۴- شفاف­بینی در تصویرسازی کودکان جهت آشنایی بیشتر با این تکنیک مورد بررسی قرار گرفته است.

در طی انجام این تحقیق، مسألۀ نبود منابع منسجم و قابل تکیه در زمینۀ تصویرسازی برای کودکان، مشکل آفرین بود.

تاریخچۀ بازنویسی :

کتاب شاهنامه همانند نگینی درخشان و پند­آموز در ایران زمین و جهان سروده­ها می­درخشد که بسیاری خواندن آن را برای همه ایرانیها و همه پارسی زبانان و حتی دیگران واجب خوانده­اند. زیرا این کتاب ارزشمند دربرگیرنده انبوهی از داستان­های حماسی شاهان ایران زمین است که در هیچ کجای جهان نمونه­ای همچون آن یافت نمی­شود و خواندن زندگانی پیشینیان و بزرگان ایران همانا بسیار پندآموز و شگفت­انگیز است.

بسیاری از مردم علاقه بسیاری به شاهنامه­خوانی دارند اما به سبب زبان شعر و آهنگ شاهنامه توان خواندن و درک آن را به خوبی ندارند. البته یاد­آوری هم می­کنم که در زمینه داستان و ادبیات کودک، تاکنون هیچ موضوع جالبی، توجه من رو جلب نکرد و سطح داستان و ادبیات کودک به شدت پایین بوده است. شاهنامه مهمترین اثر حماسی زبان پارسی و یکی از بزرگترین آثار ادبی جهان است که منتقدان و سخن­سنجان، سالیان دراز است در کار کشف راز ماندگاری اثر جاویدان ابوالقاسم فردوسی هستند. از سویی زبان شاهنامه، متعلق به هزارسال پیش است و کودک و نوجوان امروز، به خود زحمت معنا کردن ابیات دشوار با زبان هزار سال پیش را نمی­دهد. در آغاز هزارۀ سوم و با دست­یابی بشر به تحولات نوین و بسیار شگفت­انگیز در عرصۀ ارتباطات و اطلاع­رسانی، درکشورهای مختلف دنیا، علاقه به شناخت هویت ملی و قومی وتاریخی و میل بازگشت به ارزشهای گذشتگان، نمود چشم­گیری یافته است. یکی از این موارد، جذب میل وعلاقه قشرکودک و نوجوان به شناخت و آگاهی نسبت به اساطیر و پهلوانان و گذشته مردم اجتماع خود است، که ازطریق رسانه­های ارتباطی گوناگون و درقالب آموزشهای مستقیم و غیرمستقیم صورت می­پذیرد. شناخت و آگاهی کودک و نوجوان، نسبت به این شخصیتها به آنها کمک می­کند تا علاوه برآنچه درمحیط امروزی خود می­آموزند، تجربه­های تازه­ای کسب کنند. نگرش و اندیشه کودک و نوجوان، سطحی و بی اساس نیست و با کنکاش در تاریخ واسطوره­ها وزندگی پهلوانان خود، می­توانند به راحتی خوب را از بد، خیر را از شر و عدالت را از ظلم تشخیص دهند و وقایع خوب و مفید را در یاد خود، حفظ و نگهداری کنند. پس با درک عمیق ومنطقی، از هوشیاری­ها و فداکاری­های نیاکان وگذشتگان خود ونیزاز اشتباهات و خطاهای آنها، درسهای عبرت آموز برمی­گیرند.

تصویرسازی کتاب شاهنامه برای کودک، خصوصیات و تأثیرات آن:

از ­آنجا که محور اصلی این تحقیق بررسی مبانی تصویرسازی باموضوع شاهنامه است، لازم است ابتدا نظرکارشناسان و صاحبنظران مطرح کشور درخصوص تعاریف و اهداف در رشتۀ ارتباط تصویری  بررسی شود. سپس به جستجوی تأثیراتی که این رشتۀ هنری می­تواند در فرهنگ جامعه و به طور خاص­تر در زندگی کودکان داشته باشد، پرداخته شود. لذا فصل دوم به ارائۀ تعاریفی از تصویرسازی و خصوصیات و تأثیرات آن در رابطه با قشر کودکان و نوجوانان اختصاص دارد واژۀ تصویرسازی، همانگونه که ازظاهرآن پیدا است، به معنای تهیۀ تصویراست و تصویر را می­توان باز کشیده شده یا ترسیم شدۀ اشیاء، افکار ومفاهیم دانست که به وسیلۀ انسان پدید آمده باشد.

تصویرسازی کاری مستقل از گرافیک، نقاشی وعکاسی است که درعین حال نیازمند استفاده از تجربیات به دست آمده از همۀ این هنرها است. مشخصۀ اصلی تصویرسازی که درواقع وجه تمایزاصلی آن با رشتۀ نقاشی نیز است، وابستگی آن به موضوع یا متن و نیز وابستگی به مخاطب آن موضوع و متن است ارزش کاری که تصویرگر درهر شاخه­ای از تصویرسازی، انجام می­دهد، علاوه بر مهارت وقدرت اجرایی تصویرگر، در توانایی برداشت درست و هنرمندانۀ او از موضوع و انتقال صحیح و اصولی آن به مخاطب (شناخت مخاطب) است. نوع تصویرگری در شاخه ­های مختلف، براساس وظیفه­ ایست که تصویرگری درآن شاخه برعهده دارد.

در سرتاسر دنیا، تنوع بسیار زیادی در زمینۀ تصویرسازی وبه خصوص برای کودکان وجود دارد و هر تصویرگری سبک و سیاق و شیوۀ خاص خود را دارا می­باشد. کشور ما، اگرچه در زمینۀ تصویرسازی برای متون ادبی و اشعار و در مواردی متون عرفانی و تاریخی، از سابقۀ بسیار طولانی و درخشانی درکل جهان برخوردار اس امروزی و رایج در دنیا که ازنظر تنوع و معنا بسیار گوناگون است، بسیار کم­ سابقه و کم­ تجربه است. از آنچه به عنوان تصویرسازی درکشورهای پیشگام دراین زمینه، درحال حاضر درحال اجرا وپیشرفت و تنوع روزافزون است، شاخۀ تصویرسازی برای کتب کودکان، درکشورما شناخته شده وبیشتر از سایر رشته ­ها موردتوجه است. دراینجا لازم است به خصوصیاتی که تصویرسازی درهمۀ شاخه­ ها باید دارا باشد، به صورت کلی ومختصر ومتناسب با مبحث این تحقیق، اشاره نمود.

تصویر سازی شاهنامه
تصویر سازی شاهنامه

عناوین دیگر تحقیق تصویر سازی شاهنامه برای کودکان: 

 • بررسی آماری بازنویسی­های شاهنامه برای کودکان
 • عوامل اصلی تصویرسازی:متن,مخاطب,تصویر ساز
 • ساخت فیلم و انیمیشن
 • ویژگی‌های یک بازنویسی خوب
 • سوم بررسی چند اثر با موضوع شاهنامه
 • شیوه های فانتزی­ سازی شاهنامه در ادبیات کودک ونوجوان
 • اهداف فانتزی­ سازی داستانهای اسطوره­ای و حماسی
 • شفاف­ بینی در تصویرسازی معاصر
 •  شفاف­ بینی در نقاشی کودکان
 • شفاف­ بینی در نگارگری ایرانی
 •  نتیجه­ گیری

 

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله تصویر سازی شاهنامه برای کودکان:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 42
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *