مقاله تدابیر دندانپزشکی در اندوکاردیت عفونی رشته پزشکی

هدف دندانپزشک پیشگیری از بروز اندوکاردیت در بیماران دندانپزشکی مستعد است. هرگونه درمانی که منجر به وارد شدن جراحاتی به بافت نرم و استخوان شود و متعاقب آن خونریزی بوجود آید، می‌تواند باعث بروز باکتریمی زودگذر گردد، که خود می‌تواند در بیماران مستعد منجر به اندوکاردیت شود. حتی انجام کوچکترین کارهای دندانپزشکی مانند تمیز کردن دندانها و یا جایگذاری باندهای ماتریکسی، ممکن است منجر به بروز باکتریمی زودگذر شود. بیمارانی که وضعیت بدنی نرمالی دارند در مقابل این باکتریمی مقاومت نموده و معمولا هیچ مشکل جدی برای آنها بروز نمی‌کند. بیمارانی که مبتلا به اختلالات قبلی مانند روماتیسم قلبی هستند، عملکرد و حالت آناتومیک دریچه‌های قلب به دلیل آسیبی که در پی حملات تب روماتیسمی رخ می‌دهد، تغییر می‌نماید. به هنگام باکتریکی این دریچه‌های مبتلا، محل مناسبی جهت استقرار و رشد باکتری خواهند بود. بنابراین در بیماران مبتلا به رماتیسم قلبی یا سایر اختلالات قلبی عروقی، طی هر باکتریمی، تهدیدی جدی برای ابتلا به اندوکاردیت وجود دارد. مقاله تدابیر دندانپزشکی در اندوکاردیت عفونی رشته پزشکی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقاله تدابیر دندانپزشکی در اندوکاردیت عفونی رشته پزشکی را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

تدابیر دندانپزشکی در اندوکاردیت عفونی:

بروز باکتریمی زودگذر بدنبال فعالیتهای فیزیولوژیک دهان گزارش شده است. جویدن پارافین می‌تواند باعث ورود باکتری به جریان خون شود (وقوع در ۵۰ درصد افراد تحت بررسی). مسواک‌زدن در ۴۰ درصد افراد تحت بررسی توانسته باعث بروز باکتریمی زودگذر شود. طی بررسی انجام شده، شستشو با دهانشویه‌ها می‌تواند در ۵۰ درصد موارد باعث بروز باکتریمی گردد.انجام بررسی‌های آماری در افراد مبتلا به بیماریهای پریودنتال، وجود باکتریمی را در خون ۱۱ درصد بیماران نشان داده  است. گان تروت معتقد است که اعمال فیزیولوژیک و نرمال دهان می‌تواند موجب بروز باکتریمی زودگذر به مدت تقریباً ۵۳۷۶ دقیقه در ماه برای هر فرد گردد.اعمال دندانپزشکی که منجر به آسیب بافت دهان و خونریزی شود، می‌تواند باعث بروز باکتریمی‌های زودگذر گردد. در صورت کشیدن دندان خطر بروز باکتریمی ناپایدار به بیش از ۸۵ درصد می‌رسد، جراحیهای پریودنتال این خطر را به ۸۸ درصد می‌رساند و در صورت انجام کارهای درمانی خفیف‌تر، این درصد کاهش می‌یابد. شیفر طی گزارشی از ۱۵ بررسی انجام شده در بیماران مبتلا به باکتریمی موقت ناشی از اعمال دندانپزشکی، خطر باکتریمی را ۲۵ درصد بیان می‌دارد (یعنی ۳۰۲ مورد از هر ۱۲۳۲ نفر).به علت بالا بودن میزان باکتریمی فیزیولوژیک و پایین بودن ارتباط اعمال دندانپزشکی با اندوکاردیت گان‌تروت معتقد است که موارد غیرعادی اندوکاردیت ناشی از باکتریهای دهان بدنبال اعمال فیزیولوژیک بسیار بیشتر از مواردی است که بدنبال اعمال دندانپزشکی ایجاد می‌شود.

پیشیگری آنتی بیوتیکی:

در رابطه با پیشگیری آنتی‌بیوتیکی ایده‌آل، مهمترین اصول عبارتند از: شناخت ارگانیسم مسئول و انتخاب آنتی‌بیوتیک مؤثر بر آن. آنتی‌بیوتیک انتخابی باید به میزان مناسب، درست قبل از کارهای دندانپزشکی مصرف شود تا هنگام وارد شدن آسیب، میزان آن بتواند به بالاترین حد خود در خون برسد.مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها باید تا زمانی که باکتریها حضور دارند ادامه یابد. برای انجام هر کار درمانی باید میزان خطرات یا منافع مصرف دارو بررسی شود، به عبارت دیگر باید برای خود معالجه کننده مشخص شود که آیا خطر گسترش بیماری برعوارض ناشی از استفاده دارو برتری دارد یا نه؟ استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در موارد زیر مورد موافقت همگان است، بیماران با اعضاء پیوندی، بیمارانی که قدرت دفاعی آنها کاهش یافته، مانند مبتلایان به ناهنجاریهای خونی، بیماران تحت شیمی درمانی و رادیوتراپی بیماران مستعد مبتلا به اندوکاردیت و بیماران با مفصل ران و دریچه‌های مصنوعی قلب.تخمین زده می‌شود ۲۵% تا ۵۰% آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده در بیمارستان جهت پیشگیری می‌باشد. عوارض ثانویه ناشی از کاربرد آنتی‌بیوتیک‌ها عبارتند از: سمیت، آلرژی، مقاوم‌شدن باکتریها، مخارج زیاد و در برخی موارد بی‌توجهی در اعمال جراحی است. مشکل ناشی از آلرژی به تنهائی بسیار مهم است چرا که در حدود ۵% تا ۱۰% بیماران نسبت به پنی‌سیلین واکنشهای آلژیک نشان می‌دهند. تعداد کمی از آنها (۴% تا ۴/۱% واکنشهای آنافیلاکتیک را نشان می‌دهند. از این تعداد هم حدود ۱۰% فوت می‌کنند. تعداد افرادی که در هر سال براثر شوک آنافیلاکتیک ناشی از پنی‌سیلین در ایالات متحده می‌میرند، بیش از ۳۰۰ مورد می‌باشد.

تدابیر دندانپزشکی در تب رماتیسمی، بیماری رماتیسم قلبی و سوفل‌ها:

مشکل اصلی که دندانپزشک با آن روبرو است، زمانی است که با یک بیمار با سابقه تب رماتیسمی روبرو می‌شود و نمی‌داند که وی در حال حاضر مبتلا به بیماری رماتیسم قلبی هست یا نه؟ در صورتیکه بیمار رماتیسم قلبی داشته باشد برای جلوگیری از اندوکادریت عفونی، پیشگیری از طریق آنتی‌بیوتیک توصیه می‌گردد ولی اگر بیمار رماتیسم قلبی نداشته باشد چون نسبت به اندوکاردیت حساس نمی‌باشد، احتیاجی به پیشگیری از طریق آنتی‌بیوتیک نیست.

دندانپزشکی
دندانپزشکی

 تدابیر دندانپزشکی در بیماری قلبی عروقی اصلاح شده با جراحی:

افرادی که تحت اعمال جراحی ترمیم ضایعات قلبی عروقی قرار گرفته‌اند، بسته به محل جراحی، مواد مصرفی ترمیمی و جایگزینی، و در بعضی موارد طول مدت عمل جراحی، به درجات مختلفی آماده پذیرش اندکاردیت و اندآرتریت هستند.برای مثال تجربیات روی سگها نشان داده است که پیوندهای قلبی عروقی از داکرون که کاملا توسط بافت ترمیمی (اندوکارد و اندوتلیوم) پوشیده شده تا زمانی که پوشش وجود داشته باشد مستعد پذیرش اندوکاردیت و اندآرتریت نمی‌باشند. اگر چه تعداد قابل توجهی از پیوندهای داکرونی هرگز کاملا پوشیده نشده و ضایعه کوچکی باقی می‌ماند که مستعد اندوکاردیت و اندرآرتریت می‌باشد. برعکس در روشهائی که از بافتهای خودی جهت بستن یا جایگزینی ضایعات استفاده می‌کنند تنها تا حصول بهبودی کامل محل جراحی، مستعد اندوکاردیت می‌باشند.از آنجائی که دریچه‌های مصنوعی بوسیله تعداد بیشماری بخیه غیرقابل جذب به بافت قلب متصل می‌گردد، مستعد ابتلا به اندوکاردیت عفونی یا اندوکاردیت دریچه مصنوعی (PVE) هستند، بنابراین جایگاه اتصال نسبت به باکتریمی موقت مستعد عفونت باقی می‌ماند PVE در دریچه‌های مکانیکی و بافتی بطور یکسان بوقوع می‌پیوندد.

بطور کلی در دریچه‌های بافتی میزان ترومبوآمبولی کم و دوام متوسط است. این دریچه‌ها هفت‌سال در جوانان و ۱۰ سال در بالغین دوام دارند. معمولا بیماران با دریچه‌های بافتی و ریتم طبیعی، احتیاجی به داروهای ضد انعقاد ندارند. در عوض در دریچه‌های مکانیکی میزان ترومبو آمبولی زیادتر و دوام بیشتر است. ضمن کاربرد این دریچه‌ها درمانهای ضد انعقادی طویل‌المدت تجویز می‌گردد دریچه‌های مکانیکی بواسطه دوام طولانی و عالی اکثراً در اشخاص جوان بکار گرفته می‌شوند. در حال حاضر میزان بقاء پنج‌ساله بیماران با دریچه‌های مکانیکی قلب حدوداً ۸۵% می‌باشد. درصد دریچه‌های مکانیکی که تا پنج سال آمبولی در آنها گزارش نشده، در مورد جایگزینی دریچه میترال ۹۶% و در آئورت ۸۵% است.چنانچه دریچه‌های مکانیکی با شکست روبرو گردند، نتیجه ناگهانی و مهلک خواهد بود. ولی شکست دریچه‌های بافتی، حرکتی آهسته توام با وخامت طولانی اوضاع بالینی دارد که این وضعیت خطر عمل مجدد برای جایگزینی دریچه بافتی از کار افتاده را کاهش می‌دهد.در ارتباط با میزان ابتلاء به عفونت حاصل از باکتریمی ناشی از عملیات دندانپزشکی و چگونگی اجرای درمان آنتی‌بیوتیکی جهت حفاظت بیمار از بروز اندوکاردیت و اندرآرتریت، هر یک از روشهای جراحی یاد شده در این فصل مجدداً بررسی می‌گردند.

بستن نقض دیواره‌ای:

طی مشاوره پزشکی می‌باید نوع نقض دیواره و موادی که جهت بستن آن بکار رفته‌اند، تعیین گردند. نواقص کوچکی که با بخیه‌های جذب شدنی بسته شده‌اند تنها در دوره پس از عمل مستعد پذیرش اندوکاردیت می‌باشند. بدنبال بهبودی پس از عمل جراحی نقص دیواره با بخیه‌های جذب‌شدنی، بیمار مستعد پذیرش اندوکاردیت نبوده و در اعمال دندانپزشکی نیازی به درمان آنتی‌بیوتیکی نیست. بیمار با نقض دیواره‌ای ترمیم شده با بافت پریکارد خودی نیز تنها در دروه نقاهت مستعد اندوکاردیت بوده و پس از حصول بهبودی این حساسیت دیگر ادامه نخواهد داشت.با وجود اینکه معمولا بهبودی ظرف ۱ تا ۳ هفته کامل می‌گردد. معهذا برای انجام هرگونه عمل دندانپزشکی در ۶ ماه اول بعد از عمل، آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری کننده برای بیمار تجویز می‌گردد و این اعمل توسط انجمن قلب امریکا توصیه شده است. رژیم مخصوصی در خلال بهبودی توصیه شده که پس از بهبودی کامل دیگری نیازی به آن نیست.

اعمال اضطراری دندانپزشکی:

در مواجهه با فوریتهای دندانپزشکی در بیمار با جراحی نواقص قلبی عروقی که هنوز مستعد ابتلا به اندوکاردیت و اندآرتریت می‌باشد، باید آنتی‌بیوتیک پیشگیری کننده بکار برده شود. پس از شروع استفاده از آنتی‌بیوتیک، انجام کلیه اعمال دندانپزشکی مجاز است بجز در مواردی که بیمار داروی ضد انعقاد مصرف کرده و یا نارسائی احتقانی قلب داشته باشد و یا به دلایلی در معرض خطر باشد.قبل از شروع هر درمان دندانپزشکی حتی فوریتهای بخصوص در مواردی که بیمار در مرحله بعد از عمل (۶ ماه اول) قرار داشته و یا پیوند قلب داشته باشد باید مشاوره پزشکی انجام گیرد.

فهرست مطالب مقاله تدابیر دندانپزشکی در اندوکاردیت عفونی رشته پزشکی:

 • پیشیگری آنتی بیوتیکی
 • توصیه‌های A.H.A
 • تدابیر دندانپزشکی در تب رماتیسمی، بیماری رماتیسم قلبی و سوفل‌ها
 • تدابیر دندانپزشکی در بیماری قلبی عروقی اصلاح شده با جراحی
 • بستن نقض دیواره‌ای
 • بستن یا برداشتن مجرای سرخرگی
 • کامیشروتومی بیماریهای دریچه‌ای قلب
 • جایگزینی پروتزها در بیماریهای دریچه‌ای قلب
 • پیوند Bypss شریان کرونر
 • پیوند شریان
 • نکات توصیه شده به دندانپزشکان در رابطه با بیمار با پیوند شریانی
 • جای‌گذاری ضربان ساز
 • پیوند قلب
 • اعمال اضطراری دندانپزشکی
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله تدابیر دندانپزشکی در اندوکاردیت عفونی رشته پزشکی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 40
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *