مقاله تجارت و بازاریابی الکترونیک

در حال حاضر شرکت ها با سایر شرکت ها در یک تجارت یا Biz رقابت می کنند اما این سئوال مطرح است که با بکارگیری استراتژی قیمت گذاری داینامیک می توان مصرف کنندگان را وادار کرد که در جهت منافع موسسه شما با هم رقابت کنند و در این فرایند ما نیاز داریم که به شرکت ها یک درک مطلوب و بروز از وضعیت بازاریابی در ارتباط با ارزش محصول داده و اینکه در چه قیمتی باید کالای خود را عرضه کند. با قیمت گذاری داینامیک، یک کسب و کار الکترونیک باید تصمیم بگیرد که آیا محصول خود را در یک مدل با قیمت ثابت بفروشد مثل Amazon.com یا یک مدل حراجی دیگر مثل eBay.com یا از مدل Name-Your-Price یا قیمت گذاری شخصی مثل Priceline.com استفاده کند که افراد خود تعیین قیمت می کنند.یک موسسه کسب و کار الکترونیک می تواند محصول خود را از طریق این روش ها بطور همزمان به فروش برساند در حالیکه قیمتها دقیقه به دقیقه نوسان دارد چرا که تحت تاثیر حساسیت مشتریان به قیمتها و میزان تقاضا قرار گرفته است.شرکتها برای کسب یک biz که مرتبط با مصرف کنندگان باشد زیاد با هم رقابت نمی کنند(یعنی جایی که مصرف کنندگان مثل حراجی ها قدرت چانه زنی زیادی دارند) اما مصرف کنندگان در مقابل سایر مصرف کنندگان به رقابت خواهد پرداخت.

انطباق پذیری (Adaptability):

این نکته، به سرعت پاسخ گویی به تقاضاهای بازار با قیمت گذاری آنلاین اشاره دارد. برای برخی حوزه ها مثل بلیط فروشی می توان سریع قیمت را با تقاضا منطبق کرد ولی برای برخی محصولات مثل محصولات لوکس و بازی های ویدیویی، اینترنت می تواند واقعا قیمت را افزایش دهد چرا که امکان دسترسی به افراد بیشتری را برای شما فراهم می کند.بازارهای الکترونیکی می توانند هزینه مشتریان را برای بدست آوردن اطلاعات درباره قیمت و محصولاتی که تولید کننده ها عرضه می کنند کاهش دهند. آنها همچنین می توانند هزینه های تولیدکننده ها را برای اطلاعات قیمت ها و خصوصیات محصولات مورد نظر مشتریان کاهش دهند و این قضیه در ارتباط با هزینه های جستجو است. کاتالوگ های الکترونیکی اولین گام در این رابطه هستند در طول چند سال گذشته شرکت ها کاتالوگ های محصول خودرا روی وب گذارده اند تا در سراسر جهان در دسترس باشد. بیشتر کاتالوگ های الکترونیکی شامل یک لیست ثابت قوی هستند و موتورهای جستجو امکان مقایسه این پیشنهادات را فراهم می کنند. خصوصا کالاهای استاندارد شده که بیشتر روی آنها رقابت می شود.پس انواع مختلف قیمت گذاری روی اینترنت امکان پذیر است خصوصا برای محصولات دیجیتال مثل نرم افزار و موسیقی و حتی سیاست های استرداد محصول، شرایط کنسل کردن سفارش و تخفیفات، قیمت پایه، گارانتی و وارانتی و خدمات و محصولات اضافه بر سازمان می تواند در اینترنت متفاوت باشد اما وجود داشته باشد.

بازاریابی
بازاریابی

قیمت گذاری تفکیکی (Differential Pricng):

در قیمت گذاری تفکیکی، قیمت های مختلف بر اساس ارزش های مورد انتظار تعیین می شود. تفکیک محصولات نیز با اضافه کردن خصوصیات جدید به محصول امکان پذیر است. با تفکیک و متمایز سازی محصولات عرضه کنندگان می توانند زمینه های تغییر(جانشینی) محصولات خود و خدماتشان را کاهش دهند و پیشنهادات خود را طبق الزامات و نیازمندی های مشتریان و بخش های گوناگون بازار عرضه کنند. هر چقدر یک شرکت در متمایز کردن محصول خود از دیگران موفق تر عمل کند قدرت انحصارگرایی او بیشتر می شود. اغلب عرضه کنندگان از مکانیزم هایی چون شخصی سازی، ترفیعات هدفمندانه و برنامه های وفاداری استفاده می کنند تا محصول خود را از دیگر رقبا متمایز کنند و ارتباط مطلوبی را با خریدار ایجاد کنند.قیمت گذاری تفکیکی از طریق ایجاد تفاوت هایی در ارزیابی مصرف کنندگان مثل میزان تخفیفات و قیمت گذاری گروهی قابل دستیابی است. خطوط هواپیمایی جز ء اولین منابع با این روش قیمت گذاری است. در این صنعت هم تبعیض قیمت و هم تفکیک محصول وجود دارد.

قیمت گذاری داینامیک (Dynamic pricing):

اینترنت سبب تغییر قدرت و انتقال آن به مصرف کنندگان شده است یا به عبارتی معادله قدرت را به نفع مصرف کنندگان تغییر داده است. هر کسی می تواند از طریق یک کلیک ساده خرید کند، رقابت افزایش یافته و بخش بندی مشتریان، شرکت ها را متعهد کرده است که از استراتژی قیمت گذاری داینامیک استفاده کنند. با قیمت گذاری داینامیک شرکتها می توانند به مشتریان خود آن قیمت را بگویند که آنها تمایل به پرداخت دارند. یک استراتژی قیمت گذاری که با همه شرایط همخوانی داشته باشد یک امر منسوخ شده و قدیمی است و هرگز برای مدت زمان طولانی طراحی نشده است. بطور خلاصه قیمت گذاری داینامیک موافق عصر دیجیتال است.

تحقیقات بازار توسط ایجاد پنل اینترنتی(Panel website Survey):

در تحقیقات بازاریابی سنتی گاهی به جای صرف هزینه زیاد برای انجام تحقیقات و مصاحبه با افراد مختلف، مجموعه ای از افراد را به عنوان یک گروه یا پنل انتخاب می کنند و کلیه فعالیت های تحقیقاتی خود را در زمان های گوناگون روی این افراد متمرکز می کنند، در مقابل هم این گروه یا پنل تحقیقاتی از مشوق های شرکت مربوطه برخوردار می گردند.در حالت آنلاین هم مانند سایر حوزه های تحقیقات بازاریابی، این روش جایگزین انتخاب تصادفی پاسخ دهندگان در یک پنل یا گروه اینترنتی می شود، یعنی یک پایگاه داده از پاسخ دهندگان و خصوصیات جمعیتی عمومی آنها ایجاد می گردد که این پنل را از سایر پنل هایی که اعضای آن تنها دارای آدرس ایمیل هستند متمایز می سازد.

بررسی آیتم Trust(اعتماد) و زیرمجموعه آن:

اعتماد در محیط آنلاین، یکی از مباحثی است که به شدت با فعالیت های آنلاین و شکست و پیروزی آن مرتبط است. طبق تحقیقات Harris Interactive در سال ۲۰۰۱، حدود ۷۰% کاربران وب در آمریکا بطور جدی نسبت به امنیت اطلاعات شخصی و امنیت تراکنشات و سوء استفاده از اطلاعات خصوصی مصرف کنندگان نگران هستند. مواردی چون هک کردن، دزدی هویت و ارسال اسپم ها از این موارد است. فاصله فیزیکی و فقدان اطلاعات تماس شخصی، گمنامی در اینترنت از جمله عواملی است که اضطراب و آگاهی ریسک را افزایش می دهد. شرکت های آنلاین خصوصا آنهایی که از یک نام تجاری قوی برخوردار نیستند و یا حضور فیزیکی ندارند، نباید اهمیت اعتماد و اطمینان را به عنوان یکی از عناصر تجربه وب ندیده بگیرید. خصوصیت چند بعدی اعتماد آنلاین، آن را تبدیل به یک بحث پیچیده ساخته و علیرغم تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است هنوز برخی مباحث online-trust کم تر مورد توجه قرار گرفته اند.بازاریابان آنلاین باید عناصری را شناسایی کنند که بر ارتقا یا تنزل اعتماد میان مشتریان بالقوه اثرگذار باشد و اینکه چطور آنها می توانند بر ادراک مشتری بالقوه اثر داشته باشند. لذا باید به ترکیب مناسبی از زیر ساختهای سازمانی و تکنولوژیکی و مدیریتی توجه کرد.

Marketing
Marketing

رفتارهای پس از خرید (کاتلر ۲۰۰۳):

میزان درگیری خریدار در فرآیند خرید به میزان ریسک پذیری و تجربه خریدار و محصولاتی که برای اولین بار می خرد بستگی دارد. خریداران همیشه در اولین خرید خود نسبت به زمانی که مکررا به خرید یک کالا اقدام می کنند، بیشتر درگیر می شوند. در ارتباط با مراحل خرید و نقش بالقوه بازاریابی در هر مرحله، بازاریابان علاقمندند که بفهمند چطور گزینه های خرید و تصمیمات مربوطه اتخاذ می شود، چطور مصرف کنندگان به نوآوری ها واکنش نشان می دهند و چطور نتیجه جذب مشتری توسط فروشنده را پیش بینی می کنند. افراد زیادی اعتقاد دارند که خصوصیات جمعیتی، اجتماعی، فرهنگی و روانشناختی و سایر خصوصیات شخصی تحت کنترل نیستند و بر فعالیت های بازاریاب و نیز بر رفتار مصرف کننده و تصمیمات خرید اثر دارند. علیرغم ناتوانی بازاریابان درکنترل عوامل بالا، بازاریابان می توانند با استفاده از ابزارهای مختلف بازاریابی، واکنش هایی از خود در پروسه خرید نشان دهند که برجسته ترین آنها بحث ۴p است(قیمت، محصول، مکان و ترفیع) و به عنوان آمیخته بازاریابی شهرت دارد. اعتقاد براین است ۴p (آمیخته بازاریابی) از جمله ابزارهایی است که بر رفتار مصرف کننده و تعاملی که میان خریدار و فروشنده برقرار می شود، اثر دارد.

خدمات مشتری (Customer Service):

ارائه خدمات به مشتریان یکی از فعالیت های ضروری است که باید برای حمایت از عملیات مورد نیاز در موقعیت هایی که در آن معامله و تراکنشی صورت می گیرد انجام شود. ما باید بتوانیم فرایندهای ارائه خدمت به مشتریان را با پارامتر زمان در معاملات مرتبط کنیم. به همین دلیل ما باید بحث ارائه سرویس ها و خدمات به مشتریان را به عنوان یک عنصر اساسی در آمیخته بازاریابی الکترونیک قلمداد کنیم و این آیتم بر اساس هر یک از عناصر ۴p انجام می شود بنابراین به عنوان یک عامل تعدیل کننده مطرح است.این نمودار نشان می دهد که چطور ابزارهای بازاریابی الکترونیک به عناصر آمیخته بازاریابی الکترونیک طبقه بندی می شوند. مثلا پست الکترونیک را در نظر بگیرید. این ابزار می تواند در فرایند ترفیع به عنوان بخشی از یک برنامه پستی گسترده استفاده شود. پاسخگویی به ایمیل ها هم می تواند به عنوان شکلی از خدمت به مشتریان و بطور محدود بکار رود بنابراین پست الکترونیک در حوزه های محدود و وسیع و تحت آیتم Promotion و Customer Service قابل گروه بندی است.

تکنیک های حفظ ناشران(Affliates):

۱- نرم افزاری که شما برای مدیریت برنامه های Affliates خود استفاده می کنید باید آنها را قادر سازد تا به راحتی وارد آن برنامه شده و account خود را چک کنند و آمارهایی واقعی را ارئه داده و اطلاعات پرداخت را در برداشته و از روش های قابل پی گیری استفاده کند. آنها باید قادر باشند به شما اعتماد کنند و نرم افزار بکار گرفته شده در این زمینه نقش دارد.

۲- در تفاهم نامه و قرارداد به آنها شرایط پرداخت را ذکر کنید. این تفاهم نامه به حقانیت و قانونی بودن کار شما تاکید داشته و شهرت را برای شرکت شما به عنوان یک سازمان حرفه ای به ارمغان می آورد.

۳- هر چقدر بیشتر آنها را پشتیبانی کنید برای آنها انجام کار راحت تر است و می توانند اهداف شما را جلو ببرند مثل یک لیست از FAQ ها و پیشنهاد ابزارهای بازاریابی، ارسال یک خبرنامه بروز از محصول و خدمت و ارائه کوپن ها یا جوایز.

۴- با آنها باید همانند شرکای تجاری خود رفتار کنید. آنها را آموزش دهید ومرتبا در آنها انگیزه ایجاد کنید و مرتب از آنها بازخور بگیرید .اینها افرادی هستند که مشتریان شما را می شناسند و میتوانید در موفقیت برنامه های مشارکتی شما نقش داشته باشند.کل فروش از شبکه Affiliate ها در سال ۲۰۰۶ در انگلیس ۲٫۱۶ میلیارد پوند بوده است و در سال ۲۰۰۵ این رقم ۱٫۳۵ میلیارد پوند بوده است. گروه تحقیقی Marketing Sherpa تخمین می زند که Affiliates ها در سراسر دنیا ۶٫۵ میلیارد دلار حق کمیسیون در سال ۲۰۰۶ درآمد داشته اند که شامل خرده فروشی، بازی، مسافرت، ارتباطات راه دور، شرطبندی ، آموزش و غیره می باشد. حتی انتظار می رود که پاره ای از بازاریابان و تبلیغ کنندگان از Affilaite Marketing به عنوان بخشی از آمیخته بازاریابی خود استفاده کنند.بازاریابی مشارکتی یک ارتباط بلندمدت و سودمند میان تبلیغ کنندگان و Affiliateها یا همان ناشران می باشد. شبکه های CPA نیاز تبلیغ کننده به ایجاد ارتباط با Affiliateها را از بین می برد چرا که این کار بوسیله شبکه CPA برای تبلیغ کنندگان انجام می شود.

عناوینی دیگر از سر فصل های مقاله تجارت  و بازاریابی الکترونیک:

 • استراتژی های قیمت گذاری
 • استراتژی های قیمت گذاری online
 • بررسی فرایند تصمیم گیری خرید
 • بازاریابی مشارکتی – پنجمین روش بازاریابی آنلاین
 • بازاریابی ویروسی – چهارمین روش بازاریابی آنلاین
 • سایر روشهای تبلیغات آنلاین
 • بازاریابی پست الکترونیک، اولین روش بازاریابی الکترونیک
 • بررسی قیمت بنرها در ایران
 • تبلیغات طبقه بندی شده(نیازمندی ها) (Classified ads)
 • مقایسه اثربخشی روش های گوناگون تبلیغاتی
 • بنر ها , دومین روش بازاریابی آنلاین
 • نرم افزار ها و ابزارهای ثبت سایت در موتورهای جستجوگر
 • موتورهای جستجوگر – اولین روش بازاریابی آنلاین
 • بررسی یک سایت از لحاظ فاکتورهای بازاریابی
 • بازاریابی الکترونیک در یک نگاه
 • طبقه بندی مصرف کنندگان آنلاین از دید گروه مشاوران بستون
 • رفتار مصرف کنندگان
 • تکنیک مهم تحقیقات بازار آنلاین
 • محدودیت های تحقیقات بازار آنلاین
 • ترکیب تکنیک های مختلف تحقیقاتی
 • تحقیقات بازار آنلاین
 • بررسی آیتم Marketing mix(آمیخته بازاریابی) و زیرمجموعه آن
 • بررسی آیتم Interactivity (تعامل) و زیرمجموعه آن
 • بررسی آیتم Usability (قابلیت استفاده) و زیرمجموعه آن
 • بررسی رفتار خرید آنلاین
 • بررسی آمارهای یک وب سایت
 • ابزارهای سودمند در زمینه تحقیقات بازار آنلاین
 • مدل های مختلف قیمت گذاری
 • اهداف قیمت گذاری
 • عناصرآمیخته بازاریابی الکترونیک
 • آمیخته بازاریابی الکترونیک
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله تجارت و بازاریابی الکترونیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
100,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 114
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *