مقاله تجارت و بازاریابی الکترونیک

در حال حاضر شركت ها با ساير شركت ها در يك تجارت يا Biz رقابت مي كنند اما اين سئوال مطرح است كه با بكارگيري استراتژي قيمت گذاري دايناميك مي توان مصرف كنندگان را وادار كرد كه در جهت منافع موسسه شما با هم رقابت كنند و در اين فرايند ما نياز داريم كه به شركت ها يك درك مطلوب و بروز از وضعيت بازاریابی در ارتباط با ارزش محصول داده و اينكه در چه قيمتي بايد كالاي خود را عرضه كند. با قيمت گذاري دايناميك، يك كسب و كار الكترونيك بايد تصميم بگيرد كه آيا محصول خود را در يك مدل با قيمت ثابت بفروشد مثل Amazon.com يا يك مدل حراجي ديگر مثل eBay.com يا از مدل Name-Your-Price يا قيمت گذاري شخصی مثل Priceline.com استفاده كند كه افراد خود تعيين قيمت مي كنند.يك موسسه كسب و كار الكترونیک مي تواند محصول خود را از طريق اين روش ها بطور همزمان به فروش برساند در حاليكه قيمتها دقيقه به دقيقه نوسان دارد چرا كه تحت تاثير حساسيت مشتريان به قيمتها و ميزان تقاضا قرار گرفته است.شركتها براي كسب يك biz كه مرتبط با مصرف كنندگان باشد زياد با هم رقابت نمي كنند(يعني جايي كه مصرف كنندگان مثل حراجي ها قدرت چانه زني زيادي دارند) اما مصرف كنندگان در مقابل ساير مصرف كنندگان به رقابت خواهد پرداخت.

انطباق پذیری (Adaptability):

این نکته، به سرعت پاسخ گویی به تقاضاهای بازار با قیمت گذاری آنلاین اشاره دارد. برای برخی حوزه ها مثل بلیط فروشی می توان سریع قیمت را با تقاضا منطبق کرد ولی برای برخی محصولات مثل محصولات لوکس و بازی های ویدیویی، اینترنت می تواند واقعا قیمت را افزایش دهد چرا که امکان دسترسی به افراد بیشتری را برای شما فراهم می کند.بازارهای الکترونیکی می توانند هزینه مشتریان را برای بدست آوردن اطلاعات درباره قیمت و محصولاتی که تولید کننده ها عرضه می کنند کاهش دهند. آنها همچنین می توانند هزینه های تولیدکننده ها را برای اطلاعات قیمت ها و خصوصیات محصولات مورد نظر مشتریان کاهش دهند و این قضیه در ارتباط با هزینه های جستجو است. کاتالوگ های الکترونیکی اولین گام در این رابطه هستند در طول چند سال گذشته شرکت ها کاتالوگ های محصول خودرا روی وب گذارده اند تا در سراسر جهان در دسترس باشد. بیشتر کاتالوگ های الکترونیکی شامل یک لیست ثابت قوی هستند و موتورهای جستجو امکان مقایسه این پیشنهادات را فراهم می کنند. خصوصا کالاهای استاندارد شده که بیشتر روی آنها رقابت می شود.پس انواع مختلف قیمت گذاری روی اینترنت امکان پذیر است خصوصا برای محصولات دیجیتال مثل نرم افزار و موسیقی و حتی سیاست های استرداد محصول، شرایط کنسل کردن سفارش و تخفیفات، قیمت پایه، گارانتی و وارانتی و خدمات و محصولات اضافه بر سازمان می تواند در اینترنت متفاوت باشد اما وجود داشته باشد.

بازاریابی
بازاریابی

قیمت گذاری تفکیکی (Differential Pricng):

در قیمت گذاری تفکیکی، قیمت های مختلف بر اساس ارزش های مورد انتظار تعیین می شود. تفکیک محصولات نیز با اضافه کردن خصوصیات جدید به محصول امکان پذیر است. با تفکیک و متمایز سازی محصولات عرضه کنندگان می توانند زمینه های تغییر(جانشینی) محصولات خود و خدماتشان را کاهش دهند و پیشنهادات خود را طبق الزامات و نیازمندی های مشتریان و بخش های گوناگون بازار عرضه کنند. هر چقدر یک شرکت در متمایز کردن محصول خود از دیگران موفق تر عمل کند قدرت انحصارگرایی او بیشتر می شود. اغلب عرضه کنندگان از مکانیزم هایی چون شخصی سازی، ترفیعات هدفمندانه و برنامه های وفاداری استفاده می کنند تا محصول خود را از دیگر رقبا متمایز کنند و ارتباط مطلوبی را با خریدار ایجاد کنند.قیمت گذاری تفکیکی از طریق ایجاد تفاوت هایی در ارزیابی مصرف کنندگان مثل میزان تخفیفات و قیمت گذاری گروهی قابل دستیابی است. خطوط هواپیمایی جز ء اولین منابع با این روش قیمت گذاری است. در این صنعت هم تبعیض قیمت و هم تفکیک محصول وجود دارد.

قیمت گذاری داینامیک (Dynamic pricing):

اينترنت سبب تغيير قدرت و انتقال آن به مصرف كنندگان شده است يا به عبارتي معادله قدرت را به نفع مصرف كنندگان تغيير داده است. هر كسي مي تواند از طريق يك كليك ساده خريد كند، رقابت افزايش يافته و بخش بندي مشتريان، شركت ها را متعهد كرده است كه از استراتژي قيمت گذاري دايناميك استفاده كنند. با قيمت گذاري دايناميك شركتها مي توانند به مشتريان خود آن قيمت را بگويند كه آنها تمايل به پرداخت دارند. يك استراتژي قيمت گذاري كه با همه شرايط همخواني داشته باشد يك امر منسوخ شده و قديمي است و هرگز براي مدت زمان طولاني طراحي نشده است. بطور خلاصه قيمت گذاري دايناميك موافق عصر ديجيتال است.

تحقیقات بازار توسط ایجاد پنل اینترنتی(Panel website Survey):

در تحقیقات بازاریابی سنتی گاهی به جای صرف هزینه زیاد برای انجام تحقیقات و مصاحبه با افراد مختلف، مجموعه ای از افراد را به عنوان یک گروه یا پنل انتخاب می کنند و کلیه فعالیت های تحقیقاتی خود را در زمان های گوناگون روی این افراد متمرکز می کنند، در مقابل هم این گروه یا پنل تحقیقاتی از مشوق های شرکت مربوطه برخوردار می گردند.در حالت آنلاین هم مانند سایر حوزه های تحقیقات بازاریابی، این روش جایگزین انتخاب تصادفی پاسخ دهندگان در یک پنل یا گروه اینترنتی می شود، یعنی یک پایگاه داده از پاسخ دهندگان و خصوصیات جمعیتی عمومی آنها ایجاد می گردد که این پنل را از سایر پنل هایی که اعضای آن تنها دارای آدرس ایمیل هستند متمایز می سازد.

بررسي آيتم Trust(اعتماد) و زيرمجموعه آن:

اعتماد در محيط آنلاين، يکي از مباحثي است که به شدت با فعاليت هاي آنلاين و شکست و پيروزي آن مرتبط است. طبق تحقيقات Harris Interactive در سال 2001، حدود 70% کاربران وب در آمريکا بطور جدي نسبت به امنيت اطلاعات شخصي و امنيت تراکنشات و سوء استفاده از اطلاعات خصوصي مصرف کنندگان نگران هستند. مواردي چون هک کردن، دزدي هويت و ارسال اسپم ها از اين موارد است. فاصله فيزيکي و فقدان اطلاعات تماس شخصي، گمنامي در اينترنت از جمله عواملي است که اضطراب و آگاهي ريسک را افزايش مي دهد. شرکت هاي آنلاين خصوصا آنهايي که از يک نام تجاري قوي برخوردار نيستند و يا حضور فيزيکي ندارند، نبايد اهميت اعتماد و اطمينان را به عنوان يکي از عناصر تجربه وب نديده بگيريد. خصوصيت چند بعدي اعتماد آنلاين، آن را تبديل به يک بحث پيچيده ساخته و عليرغم تحقيقاتي که در اين زمينه انجام شده است هنوز برخي مباحث online-trust کم تر مورد توجه قرار گرفته اند.بازاريابان آنلاين بايد عناصري را شناسايي کنند که بر ارتقا يا تنزل اعتماد ميان مشتريان بالقوه اثرگذار باشد و اينکه چطور آنها مي توانند بر ادراک مشتري بالقوه اثر داشته باشند. لذا بايد به ترکيب مناسبي از زير ساختهاي سازماني و تکنولوژيکي و مديريتي توجه کرد.

Marketing
Marketing

رفتارهاي پس از خريد (کاتلر 2003):

ميزان درگيري خريدار در فرآيند خريد به ميزان ريسک پذيري و تجربه خريدار و محصولاتي که براي اولين بار مي خرد بستگي دارد. خريداران هميشه در اولين خريد خود نسبت به زماني که مکررا به خريد يک کالا اقدام مي کنند، بيشتر درگير مي شوند. در ارتباط با مراحل خريد و نقش بالقوه بازاريابي در هر مرحله، بازاريابان علاقمندند که بفهمند چطور گزينه هاي خريد و تصميمات مربوطه اتخاذ مي شود، چطور مصرف کنندگان به نوآوري ها واکنش نشان مي دهند و چطور نتيجه جذب مشتري توسط فروشنده را پيش بيني مي کنند. افراد زيادي اعتقاد دارند که خصوصيات جمعيتي، اجتماعي، فرهنگي و روانشناختي و ساير خصوصيات شخصي تحت کنترل نيستند و بر فعاليت هاي بازارياب و نيز بر رفتار مصرف کننده و تصميمات خريد اثر دارند. عليرغم ناتواني بازاريابان درکنترل عوامل بالا، بازاريابان مي توانند با استفاده از ابزارهاي مختلف بازاريابي، واکنش هايي از خود در پروسه خريد نشان دهند که برجسته ترين آنها بحث 4p است(قيمت، محصول، مکان و ترفيع) و به عنوان آميخته بازاريابي شهرت دارد. اعتقاد براين است 4p (آميخته بازاريابي) از جمله ابزارهايي است که بر رفتار مصرف کننده و تعاملي که ميان خريدار و فروشنده برقرار مي شود، اثر دارد.

خدمات مشتري (Customer Service):

ارائه خدمات به مشتريان يکي از فعاليت هاي ضروري است که بايد براي حمايت از عمليات مورد نياز در موقعيت هايي که در آن معامله و تراکنشي صورت مي گيرد انجام شود. ما بايد بتوانيم فرايندهاي ارائه خدمت به مشتريان را با پارامتر زمان در معاملات مرتبط کنيم. به همين دليل ما بايد بحث ارائه سرويس ها و خدمات به مشتريان را به عنوان يک عنصر اساسي در آميخته بازاریابی الکترونيک قلمداد کنيم و اين آيتم بر اساس هر يک از عناصر 4p انجام مي شود بنابراين به عنوان يک عامل تعديل کننده مطرح است.اين نمودار نشان مي دهد که چطور ابزارهاي بازاریابی الکترونيک به عناصر آميخته بازاریابی الکترونيک طبقه بندي مي شوند. مثلا پست الکترونيک را در نظر بگيريد. اين ابزار مي تواند در فرايند ترفيع به عنوان بخشي از يک برنامه پستي گسترده استفاده شود. پاسخگويي به ايميل ها هم مي تواند به عنوان شکلي از خدمت به مشتريان و بطور محدود بکار رود بنابراين پست الکترونيک در حوزه هاي محدود و وسيع و تحت آيتم Promotion و Customer Service قابل گروه بندي است.

تکنيک هاي حفظ ناشران(Affliates):

1- نرم افزاري که شما براي مديريت برنامه هاي Affliates خود استفاده مي کنيد بايد آنها را قادر سازد تا به راحتي وارد آن برنامه شده و account خود را چک کنند و آمارهايي واقعي را ارئه داده و اطلاعات پرداخت را در برداشته و از روش هاي قابل پي گيري استفاده کند. آنها بايد قادر باشند به شما اعتماد کنند و نرم افزار بکار گرفته شده در اين زمينه نقش دارد.

2- در تفاهم نامه و قرارداد به آنها شرايط پرداخت را ذکر کنيد. اين تفاهم نامه به حقانيت و قانوني بودن کار شما تاکيد داشته و شهرت را براي شرکت شما به عنوان يک سازمان حرفه اي به ارمغان مي آورد.

3- هر چقدر بيشتر آنها را پشتیبانی کنيد براي آنها انجام کار راحت تر است و مي توانند اهداف شما را جلو ببرند مثل يک ليست از FAQ ها و پيشنهاد ابزارهاي بازاریابی، ارسال يک خبرنامه بروز از محصول و خدمت و ارائه کوپن ها يا جوايز.

4- با آنها بايد همانند شرکاي تجاري خود رفتار کنيد. آنها را آموزش دهيد ومرتبا در آنها انگيزه ايجاد کنيد و مرتب از آنها بازخور بگيريد .اينها افرادي هستند که مشتريان شما را مي شناسند و ميتوانيد در موفقيت برنامه هاي مشارکتي شما نقش داشته باشند.کل فروش از شبکه Affiliate ها در سال 2006 در انگليس 2.16 ميليارد پوند بوده است و در سال 2005 اين رقم 1.35 ميليارد پوند بوده است. گروه تحقيقي Marketing Sherpa تخمين مي زند که Affiliates ها در سراسر دنيا 6.5 ميليارد دلار حق کميسيون در سال 2006 درآمد داشته اند که شامل خرده فروشي، بازي، مسافرت، ارتباطات راه دور، شرطبندي ، آموزش و غيره مي باشد. حتي انتظار مي رود که پاره اي از بازاريابان و تبليغ کنندگان از Affilaite Marketing به عنوان بخشي از آميخته بازاریابی خود استفاده کنند.بازاریابی مشارکتي يک ارتباط بلندمدت و سودمند ميان تبليغ کنندگان و Affiliateها يا همان ناشران مي باشد. شبکه هاي CPA نياز تبليغ کننده به ايجاد ارتباط با Affiliateها را از بين مي برد چرا که اين کار بوسيله شبکه CPA براي تبليغ کنندگان انجام مي شود.

عناوینی دیگر از سر فصل های مقاله تجارت  و بازاریابی الکترونیک:

 • استراتژي هاي قيمت گذاري
 • استراتژی های قیمت گذاری online
 • بررسي فرايند تصميم گيري خريد
 • بازاریابی مشارکتي – پنجمين روش بازاریابی آنلاين
 • بازاریابی ويروسي – چهارمين روش بازاریابی آنلاين
 • سایر روشهای تبلیغات آنلاین
 • بازاريابي پست الکترونيک، اولين روش بازاريابي الکترونيک
 • بررسی قیمت بنرها در ایران
 • تبليغات طبقه بندي شده(نيازمندي ها) (Classified ads)
 • مقايسه اثربخشي روش هاي گوناگون تبليغاتي
 • بنر ها , دومین روش بازاریابی آنلاین
 • نرم افزار ها و ابزارهاي ثبت سايت در موتورهای جستجوگر
 • موتورهاي جستجوگر – اولین روش بازاریابی آنلاین
 • بررسي يك سايت از لحاظ فاكتورهاي بازاريابي
 • بازاريابي الكترونيك در يك نگاه
 • طبقه بندي مصرف کنندگان آنلاين از ديد گروه مشاوران بستون
 • رفتار مصرف کنندگان
 • تکنیک مهم تحقیقات بازار آنلاین
 • محدودیت های تحقیقات بازار آنلاین
 • ترکیب تکنیک های مختلف تحقیقاتی
 • تحقیقات بازار آنلاین
 • بررسي آيتم Marketing mix(آميخته بازاريابي) و زيرمجموعه آن
 • بررسي آيتم Interactivity (تعامل) و زيرمجموعه آن
 • بررسي آيتم Usability (قابليت استفاده) و زيرمجموعه آن
 • بررسی رفتار خريد آنلاين
 • بررسي آمارهاي يك وب سايت
 • ابزارهای سودمند در زمینه تحقیقات بازار آنلاین
 • مدل های مختلف قیمت گذاری
 • اهداف قیمت گذاری
 • عناصرآميخته بازاريابي الکترونيک
 • آميخته بازاريابي الکترونيک
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله تجارت و بازاریابی الکترونیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 114
قالب: فایل word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *