مقاله بیماری توکسوپلاسما گوندی رشته پزشکی

توکسوپلاسمای گوندی یک پروتوزو آی داخل سلولی است که درصد زیادی ازمردم در سرتاسر دنیا را آلوده کرده است و یک عامل شناخته شده ی بیماری در افراد با نقص سیستم ایمنی می باشد.توکسوپلاسما معمولا در تمامی افراد سالم و افراد دارای نقص سیستم ایمنی به صورت نهفته و بدون علامت باقی می ماند اما در افراد دارای ایدز خطر فعال سازی مجدد بیماری و علامت دار  شدن آن به دلیل ضعف ایمنی بدن وجود دارد. (G1,2) فعال سازی مجدد بیماری توکسوپلاسمای نهفته به صورت خاص باعث ایجاد توکسوپلاسموزین معرفی می شود (G-3) که در صوت عدم تشخیص و درمان می تواند باعث مرگ بیمار شود. مقاله بیماری توکسوپلاسما گوندی رشته پزشکی در قالب فایل ورد میباشد.

مقاله بیماری توکسوپلاسما گوندی رشته پزشکی را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

اپیدمیولوژی:

درصد افرادی که دارای آنتی بادی علیه توکسوپلاسما در سرم خود می باشند در کشورهای مختلف متفاوت است مثلا در ایالات متحده ی آمریکا حدودا ۱۱درصد می باشد در حالی که در کشورهای اروپای آمریکای لاتین در آفریقای بین ۵۰ تا ۸۰ درصد تخمین زده می شود (B-4) درصد افراد دارای آنتی بادی مثبت علیه توکسوپلاسما میان افراد سالم و افراد دارای ایدز یکسان می باشد (B-5) همچنین شیوع توکسوپلاسما در افرادی که در محل زندگی خود گربه نگه می دارند با افرادی که با گربه در تماس نمی باشند یکسان است (B-6) در افراد دارای ایدز که تعداد سلولهای CD4  آن دو به زیر  ۱۰۰  می رسد در صورتی که پروفیلاکسی دریافت نکنند شانس فعال سازی مجدد توکسوپلاسما به ۳۰درصد می رسد و شایع ترین محلی که درگیر می شود سیستم اعصاب مرکزی می باشد زیرا توکسوپلاسما شایع ترین عفونت فرصت طلب مغزی در افراد ایدزی می باشد. (B-3)انسفالیت توکسوپلاسمایی: بروز انسفالیت توکسوپلاسمایی در افراد دارای ایدز در یک جامعه به میزان شیوع توکسوپلاسما در آن جامعه بستگی دارد.بروز انسفالیت توکسوپلاسمایی را می توان با دادن پروفیلاکسی یا با درمان های ضد رترور ویروسی (antiretrorival therapy) کاهش داد. در کل انسفالیت توکسوپلاسمایی گزارش شده است. (G-19)توکسوپلاسمای خارج مغزی: بروز عفونت توکسوپلاسمای خارج مغزی در افراد دارای ایدز بسیار پایین از نوع مغزی آن می بشاد. در مطالعه ای که در فرانسه بر روی ۱۶۹۹ بیمار انجام گرفت در میان افراد  مبتلا به توکسوپلاسمای فعال شده ۸۹ درصد مبتلا به انسفالیت توکسوپلاسمایی شدند و سایرین  به نوع خارج مغزی مبتلا شدند. (B-10) ارگان های شایع در نوع خارج مغزی شامل چشم ریه و قلب و مغز استخوان می باشد.

علائم بالینی:

همان گونه که بیان شد شایع ترین محل درگیری در عفونت فعال شده توکسوپلاسما د افراد مبتلا به ایدز سیستم اعصاب مرکزی می باشد در منجر به علائم نورولوژیک می شودو همچنین درگیری خارج مغزی نیز علائم بالینی مربوط به محل درگیری را بروز می دهد.

انسفالیت توکسوپلاسمایی :

توکسوپلاسما در مغز منجر به ایجاد آبسه ی مغزی می شود و شایع ترین علامت آن سردرد می باشد. در یک بررسی میزان بروز علائم عصبی شامل ۵۵درصد سردرد و ۵۲درصد گیجی و ۴۷درصد تب گزارش شده است.(B-3) تشنج نقص عصبی فوکال نیز شایع است.افزایش فشار داخل سری icp نیز در این افراد ممکن است رخ دهد که باعث ایجاد کاهش سطح هوشیاری همراه با حالت تهوع و استفراغ می شود.توکسوپلاسمای خارج مغزی نیومونی یک علامت بالینی خارج مغزی می باشد که بابت تنگی نفس و سرفه های خشک بروز می کند. (B-13) کوریورتینیت نیز یک عفونت شایع خارجی مغزی است که با درد چشم و کاهش دید بروز می کند. عفونت توکسوپلاسمای خارج مغزی با شیوع کمتر رامی توان در دستگاه گوارش و کبد و ماهیچه ها و استخوان ها و قلب و مغز استخوان و مثانه و نخاع دید. (B-11, 18, 19)

توکسوپلاسما
توکسوپلاسما

نتیجه گیری:

اطلاعات بدست آمده از این مطالعه با اکثر مطالعات انجام شده پیش از این در سرتاسر دنیا  مطابقت دارد. شیوع عفونت توکسوپلاسمایی در این مطالعه کمتر از اکثر مطالعات دیگر بیان شده که می تواند به دلیل عدم همکاری صحیح همه ی بیماران در پیگیری ها باشد همچنین تعداد بیماران زن مبتلا به انسفالیت  توکسوپلاسمایی در این مطالعه کمتر از سایر مطالعات دیده شد که به دلیل شیوع بسیار کمتر عفونت HIV در زنام در جامعه ی  بررسی شده می باشد در این مطالعه همانند سایر مطالعات بیشترین شیوع ابتلا به انسفالیت توکسوپلاسمایی در سنین بین ۳۰ تا ۵۰ سال گزارش شده است.۵/۳۷ درصد از افراد مبتلا به انسفالیت توکسوپلاسمای به درمان اولیه ی پیریمتامین و سولنادیازین جواب ندادند و همچنین ۳/۵۶ درصد از بیماران نیز عوارض ناشی از دارو را نشان دادند که شروع پروفیلاکسی در بیماران مبتلا به ایدز با میزان CD4<100  پیشنهاد می شود.

فهرست مظالب مقاله بیماری توکسوپلاسما گوندی رشته پزشکی:

 • مقدمه
 • اپیدمیولوژی
 • علائم بالینی
 • تست های تشخیصی
 • هدف کلی
 • اهداف اختصاصی
 • شیوع علائم نورولوژیک به تفکیک جنس و میزان
 • تعداد افراد مبتلا به هر علامت نورولوژیک به تفکیک میزان CD4 درچهار گروه  مبتلا به انسفالیت توکسوپلاسمایی
 • مروری بر مقالات
 • بحث و بررسی
 • پیش زمینه
 • مواد و روش ها
 • نتیجه گیری
 • منابع
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله بیماری توکسوپلاسما گوندی رشته پزشکی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 32
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *