مقاله بهره وری مدیران سازمانهای صنعتی با مدیریت انگیزش

تحقیق و مقاله رابطه بهره وری مدیران سازمانهای صنعتی با مدیریت انگیزش در فرمت ورد ۶۱ صفحه ای آماده ویرایش و پرینت میباشد.مقاله مورد نظر مناسب برای دانشجویان علوم انسانی از قبیل مدیریت بوده و این تحقیق مدیریت سازمانی و صنعتی را مورد بررسی قرار داده. در ادامه به متون و مباحث مقاله میپردازیم تا در صورت نیاز از باکس انتهای صفحه دانلود نمایید.

عناوین و مباحث  مقاله رابطه بهره وری مدیران سازمانهای صنعتی با مدیریت انگیزش:

نظریه‌ی آرجی یکی از استادان دانشگاه بیل‌بنهام کلینتن آلدریز روی نظریه مزلو مطالعه کرد، آن را به صورتی دقیق‌تر با تحقیقات تجربی ارتباط دهد. وی این نظریه را ای-  جی نامید و آن را به سه دسته‌ی اصلی تقسیم کرد:  ۱- هستی با وجود ۲- داشتن ارتباط ۳- رشد  تقسیم کرد. نیازهای هستی همان‌هایی است که برای ادامه حیات به مواد مربوط می شود. ( اینها همان نیازهای فیزیولوژیکی و امنیتی هستند. داشتن ارتباط با دیگران از نوع نیازی است که در دسته دوم قرار می گیرد یعنی فرد می کوشد با افراد ارتباط برقرار کرده و با دیگران از نوع نیازی است  که در دسته دوم قرار می گیرد یعنی فرد می‌کوشد با افراد ارتباط برقرار کرده و آن را حفظ نماید. این نیازها اجتماعی است و داشتن مقام یا پایگاه در اجتماع مستلزم داشتن رابطه شخصی با دیگران است. این‌ها همان نیازهایی است که فرلو آن‌ها را درگروه اجتماعی و در زمره نیاز به احترام قلمداد کرد. و نیاز به رشد یعنی رغبت و علاقه درونی فرد برای رشد و نمو  در مدیریت– این نیازها همان چیزهایی است که مزلو آن‌ها را تحت عنوان خودشکوفایی قرار داد.

د رتقسیم‌بندی مدیریت مزلو نیازها به صورتی دقیق از یکدیگز تفکیک شده‌اند. درنظریه‌ای – آر –جیی چنین  استنباطی وجود ندارد که در سلسله مراتب نیازها. نخست باید یک نیاز به صورت کامل ارضا شود تا شخص به مرحله بالاتر قدم گذارد برای مثال درحالی که یک نفر نیازهای مربوط به هستی و داشتن ارتباط با دیگران را ارضا می نماید می کوشد تا مراحل رشد  مدیریت را هم طی کند. یا امکان دارد که فرد به صورت همزمان درپی تأمین هرسه برآید.

به‌طور خلاصه درنظریه‌ای آرجی (مثل نظریه مزلو) چنین استدلال می شود که ارضای نیازهای رده‌پایین‌تر باعث می شود تامزد به نیازهای رده بالاتر توجه کند، ولی امکان دارد مزلو ارضای چندین نیاز به طور‌همزمان اقدام نماید وناکامی یا ناتوانی درارضای یکی از نیازهای رده‌بالاتر می تواند به این امر منجر شود که فرد عمل بازگشت را انجام دهد و به نیازهای رده‌پایین‌تر توجه کند.

تضعیف رفتار مطلوب:

مدیریت درست یعنی کاهش رفتارهای نامطلوب که با تضعیف آن رفتارها قوت حاصل می شود یا حذف پاداش برای مثال اگر دانش‌آموزی درکلاس درس شیطنت و مزاحمت ایجاد نماید، ممکن است انگیز‌ه‌اش جلب توجه باشد اگر به او توجه شود او به رفتار خود ادامه خواهد داد و اگر مورد بی توجهی قرار بگیرد پس از مدتی رفتار ناشایست  خود را ترک خواهد کرد در واقع برای این گونه دانش‌آموزان توجه به یک تقویت مثبت محسوب شده وقتی که این توجه از او سلب گردد، این رفتار ناخوشایند و مزاحمت‌های او روبه کاهش خواهد گذاشت.

تنبیه:

علت تنبیه: کاهش احتمالات بروز رفتار ناپسند در مدیریت و تکرار آن است. هنوز تنبیه یکی از متداول‌‌ترین تکنیک رفتاری در زندگی امروزه است. مثلا اگر کارمندی طبق اصول و روش سازمان رفتار ننماید، ممکن است منجر به اخراج وی شود. طی تحقیقاتی که به عمل آمده اغلب مدیران ترجیح می دهند که به جای تنبیه از تقویت مثبت استفاده کنند.

مدیران سازمان
مدیران سازمان

تئوری تقویت انگیزش در مدیریت:

تئوری تقویت انگیزش، را دوبرین در سال ۱۹۷۶ ارائه کرد. براساس این نظریه مدیران، عاملی را که درفرد ایجاد  انگیزه می کند و نیز رفتار سازنده‌ای را که باید تقویت شود شناسیایی می کنند و گهگاه عوامل انگیزشی مناسب و یا بازدارنده رفتاری ناهنجار گردد. سازمان بابستر سازی مناسب فرد را به رفتار مطلوب علاقه‌مند و از رفتار ناپسند برحذر می دارد. همچنین سازمان‌ها با استناد و اتکا به بعضی از عناصر انگیزش از جمله عملکرد تکیفتی گارموجبات بهبود رفتاری را فراهم نموده و با حضور گسترده و فعال خود می توانند نظم و انضباط را حاکم نموده که دراین‌جا به ذکر چهار استراتژی تقویت کننده انگیزش در این راستا می پردازیم.

کاربرد نظریه‌ تعیین هدف:

هدفها در رابطه با کار مدیریت، باید ویژه، صریح جذاب، و دشوار قابل دسترسی باشند به منظور حفظ و پایدارساختن نیر.وی انگیزشی مدیران ، بازخورد یا آگاهی از نتایج حصول به هدف سودمند است.ماهیت هدف، هدف تعیین شده باید دو ویژگی اصلی داشته باشد. نخست: هدف باید ویژه مشخص، و عاری از ابهام باشد. مثلا در عبارتی چون افزایش تولید به میزان ده‌درصد بیان وشد و رد قال عبارت سعی در افزایش تولید به میزان ده درصد درهرسال در طول برنامه بوده و در عین حال قابل دسترسی باشد. هدفهای دشوار در صورتی که از طرف کارکنان مورد قبول واقع شود، در مقایسه با هدفهای آسان و سهل الوصول، به عملکرد بهتری منتهی می شود. برعکس، اگر هدفهای غیرقابل حصول تصور شود، کارکنان ضمن این که در موفقیت  خود ابراز تردید می نمایند، از پذیرفتن آنها خودداری می:نمایند.  باید توجه داشت، برای کارکنانی که اعتماد به نفس پایین یا  توانایی  معمولی مدیران دارند در مقایسه با آنانی که ا زاعتماد به نفس و توانایی بالایی برخوردارند، باید هفدفهای سهل الحصول‌تری درنظر گرفته شود.

اطمینان از تعهد نسبت به هدف. هدفگذاری مدیریت در صورتی سودمند است که مدیران تعهدکاری نسبت به هدف مطمئن باشند. لاثام و لاک با بهره‌گیری از پژوهش‌ معتقدند، رهنمودهای ساده همراه با پشتیبانی کارکنان، و حذف تهدید و اغوا زجو سازمان، اعتماد و اطمینان لازم را برای هدفگذاری را ابزار استثمار تلقی نمایند. نقش مدیریت به عنوان یاور و تسهیل کننده در فرایند رسیدن به هدف حیاتی است. وقتی کارکنان به هدفهای تعیین شده دست می یابند، احساس غرور و خشنودی می کنند و چنین احساسی، آنان را برای رسیدن به هدفهای آتی دلگرم می سازد. در فرایند هدفگذاری و کوشش برای تحقق هدف، رقابت دوستانه و غیر ـ رسمی ـ برخلاف رقابت رسمی ـ بین کارکنان،درجه تعهد نسبت به هدف افزایش می دهد.

عناوین و مباحثی دیگر از مقاله رابطه بهره وری مدیران سازمانهای صنعتی با مدیریت انگیزش:

 • مقدمه و اهداف پژوهش
 • کاربرد نظریه بهداشت – سلامت در مدیریت سازمانی
 • نظریه انگیزش ـ بهداشت ( حفظ الصعه)
 • کاربرد الگوی سلسله مراتب نیازهای مزلو در سازمانها
 •  نظریه داگلاس مک گریگور در مدیریت
 • بررسی سلسله مراتب نیازها
 • تجزیه و تحلیل بهره وری
 • ضرورت توانمندسازی کارکنان در سازمان ها
 • روش تحقیق
 • بهره‌وری و ارتقای بهره وری
 • بررسی جدول نظریه برابری و نظریه انتظار
 • کاربرد تئوری تقویت در سازمانها
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله بهره وری مدیران سازمانهای صنعتی با مدیریت انگیزش:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 61
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست و منبع دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *