مقاله بهره وری رشته مدیریت

بهره وری یک مفهوم گمراه کننده است و برای توصیف ویژگی های رابطه میانی ورودی و خروجی به کار می رود.برای مثال من از ضریبی استفاده می کنم که ساعت های کار را به واحد موثر کار تبدیل می کند تابهره وری کار را اندازه کنیم. تغییرات روز افزون تکنولوژیکی در زمینه ی کار توسط رشد این ضریب نمایش داده می شود.تغییرات فناوری نیازی به افزایش کار ندارد ولی می تواند مربوط به افزایش سرمایه یا زمین باشد. پس بهبود تکنولوژی می تواند بهره وری کار، سرمایه یا زمین را افزایش دهند.علاوه بر بهبودهای بهره وری ورودی محور، تغییرات فناوری می تواند توسط فاکتور قسمت بندی خروجی ها را زیاد کند که از ساختار و وردی های دخیل در تولید مستقل است. این نوع تغییر تقسیم در  بهره وری رشته مدیریت به تغییر Hicksneutra مشهور است. برای توضیح این مسئله فرض کنید که بهبود سه درصدی Hicks- neutral در بهره وری حاصل شده است. بنابراین ترکیب ورودی ها که یک تریلیون خروجی تولید میکرد هم اکنون ۳/۱ تریلیون تولید می کند. ترکیبی از ورودی که قادر به تولید  یک تریلیون یا ۴۰۰ میلیون دلار ارزش خروجی ها نمی شود.در نهایت اقتصاد دانان از مفهوم بهره وری فاکتور آزمایشی (TEP) برای اندازه گیری اثرگذاری تمام ورودی ها درتولید خروجی ها استفاده می کنند. تغییرات TEP که از تغییرات ورودی های متمایز هستند تاثیر تمام بهبودهای فناوری در افزایش ورودی و تاثیر تغییرات فناوری Hicks-neutral را ارائه می کنند.

محاسبه ی رشد:

اقتصاددانان برای سال ها تاثیر ورودی رادر رشد خروجی اندازه گیری کرده اند. یک روش دقیق به نام محاسبه ی رشد برای این منظور به وجود آمده است.سولو (۱۹۵۷) مهمترین تاثیر را ایجاد میکند.ایده اصلی در محاسبه ی رشد این است که رشد خروجی می تواند تجزیه شد و به اجزائی که در رشد ورودی اثر گذار هستند و نرخ رشد باقیمانده و غیر موثر در رشد ورودی ها سرشکن شود.نرخ رشد خروجی که مربوط به ورودی ویژه می شود برابر با سهم ورودی در GDP است که با نرخ رشد ورودی ضرب می شود پس تاثیر تمام ورودی های ترکیبی برابر با متوسط اندازه گیری شده ی نرخ رشد ورودی ها است که وزن هر ورودی برابر با سهم آن در GDP است. مثلا فرض کنید که سهم کار ۶۰ درصد وسهم سرمایه ۴۰ درصد است همچنین فرض نید که رشد ساعت کار به صورت سالانه ۲ درصد و سهام سرمایه ۱ درصد است. تاثیر این ورودی ها در رشد خروجی برابر با ۶/۱ است.تاثیر ورودی ها به رشد خروجی همیشه برابر با رشد خروجی نیست. در داده های معمول، رشد خروجی بیش از اثرات ورودی است. تفاوت بین نرخ رشد خروجی و تاثیر رشد ورودی تاثیرات کلی اشکال مختلف در تغییرات فناوری را نمایش میدهد. مثلا اگر رشد خروجی در مثال قبلی ۴ درصد بود باعث رشد ۴/۲ درصدی TFP  می شد. در این مثال  رشد ۴ درصی خروجی به نرخ رشد ۱۰۶ درصدی تجزیه می شود. که قابل ارجاع به رشد ورودی ها و رشد ۴/۲ درصدی ۴/۲ درصدی TFP است توصیف نسبت نرخ رشد TFPبه نرخ رشد خروجی به عنوان جزئی از رشد که توسط رشد TFP توضیح داده می شود معمولی است. در این مثال، جزء برابر با ۶/۰ است پس ۶۰ درصد از نرخ رشد به دلیل بهبود در بهره وری است.

بهره وری
بهره وری

چه میزان رشد خروجی به بهبود محاسبه ی رشد درTFP  و چه میزان رشد ورودی به ساختار مقیاس های ورودی بستگی دارد؟ مثلا اگر ورودی کار در ساعت و بدون اصلاحات تحصیلی و سابقه ای محاسبه شود در اقتصادی که آموزش آن در حال رشد است اثرات آموزش به رشد TFP مربوط خواهد شد همینوطر اگر سهام سرمایه بهبودهای کیفیت را حساب نکند رشد کیفیت سرمایه به رشد TFP مربوط خواهد شد. به طور کلی تمام بهبود های اندازه گیری نشده در کیفیت ورودی، فناوری، سازمان تولید و توزیع، کاهش معایب (اصلاحات مضر یا مالیات ها) و سیاست های دولت به رشد TFP ربط داده خواهد شد.سولو (۱۹۵۷) رشد TFP را در بخش خصوصی و غیر کشاوری آمریکا در نیمه ی اول قرن بیستم اندازه گیری کرد و آنرا نزدیک به ۸۰ درصد از رشد نرخ رشد خروجی یافت. طبق این اندازه گیری افزایش TFP منبع اصلی رشد آمریکا بوده است. سولو بهبود در کیفیت ورودی ه را در نظر نگرفت. چنین بهبودهایی توسط محققان دیگر در نظر گرفت شدند. دیل جرجنسون مجهز به بهبود دان ساختار متغیرهای کیفیت محور در ورودی ها شد که با مطالعه ی جرجنسون و گرینیش درسال ۱۹۶۷ آغاز شد. این بهبودها به صورت قابل توجهی تاثیرات میزان TFP دررشد خروج را کاهش داد ولی TFP به رشد خروجی را در ۷ کشور بزرگ دنیا – ۶۷ – در سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۵ نشان می دهد تخمین های TFP و رشد خروجی از مطالعه ی جرجنسون وییپ (۲۰۰۱ – جدا ۱۲۰۴ و ۱۲۰۶) که از سهام سرمایه ی کیفیتی ورودی های کار استفاده می کرد هستند. علاوه بر اصلاح دقیق آنها بیش از ۵۰ درصد ار رشد خروجی ژاپن و بیش از ۴۰ درصد از رشد خروجی آلمان وایتالیا مربوط به رشد TFP  می شود که اهمیت آنرا در رشد خروجی ها نمایان می کند.کانادا کمترین بهبود بهره وری را داشت و تاثیر TFP در رشد خروجی ها فقط ۱۵ درصد بود. این قسمت ها کمتر از ۸۰ درصدی که توسط سولو یافت شد هستند ولی با این وجود قابل توجه اند.مجموعه ی محاسبات دقیق دیگر توسط یانگ (۱۹۹۵) برای ۴ کشور آسیایی که به تازگی صعتی شده بودند (Nic) انجام شد که هونگ – گونگ، تایوان، کره و سنگاپور در سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۹۰ هستند. نسبت رشد TFP به رشد خروجی این کشورها در جدول ۲-۳ آمده است . مشارکت نیروی کار در آن دوران تا حدود زیادی افزایش یافت و در برخی از کشورها نرخ های ذخیره بالا منجر به تجمع سریع سرمایه  و وردی شد. با در نظر گرفتن این روال ها و اصلاح بهبودهای کیفی، یانگ دریافت که فقط در سنگاپور رشد TFP خیلی کم بود.در کره رشد TFP باعث رشد ۱۶ درصدی خروجی شد. در تایوان ۲۷ درصد و در هنگ کنگ ۳۱ درصد اعلام شد بقیه ی رشد خروجی به جمع آوری نسبت داده شد این یافته ها باعث شد تا گروگمن (۱۹۹۴) بگوید که رشد معجزه آسای این کشورها پایدار نبوده است زیرا رشدی که از جمع آوری نسبت داده شد. این یافته ها باعث شد تا گروگمن (۱۹۹۴) بگوید که رشد معجزه آسای این کشورها پایدار نبوده است زیرا رشدی که از جمع آوری حاصل شود باید به دلیل کاهش های حاشیه ای در بهره وری سرمایه پایین بیاید.

عناوین مطالب مقاله بهره وری رشته مدیریت:

  • بهره وری
  • محاسبه ی رشد
  • علیت
  • تفاوت های بهره وری
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله بهره وری رشته مدیریت:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 10
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *