مقاله بررسی محفظه جاذب رشته مکانیک و متالوژی

محفظه جاذب شامل محلول جاذبی است که تمایل شدیدی برای جذب مبرد گازی دارد. این بدان معنی است که حجم بزرگی از بخار مبرد در هنگام ورود به جاذب به سرعت در محلول جاذب حل می شود. از این دید، محفظه جاذب همان عمل کمپرسور در سمت مکش در سیکل تبرید تراکمی را ایفا می کند.علاوه بر این محلول جاذب حجم بزرگتی از بخار مبرد را در خود می گیرد و آن را به حجم بسیار کوچکی از مایع حل شده در محفظه جاذب تبدیل می کند این فرایند تا حدودی قابل مقایسه با متراکم نمودن بخار مبرد است، به هر حال یادآوری این نکته ضروری است که در محفظه جاذب به مبرد, انرژی آنگونه که در کمپرسور است افزوده نمی شود.

مدل تلفیقی:

در این بخش مدلی را ارائه می دهیم که در حقیقت تلفیقی از دو مدل اول و دوم است. چنین مدلی، چنانکه در شکل می بینید وظیفه خنک کردن محلول در جاذب را بر عهده دو جزء نهاده است. ابتدا جزء داخل محفظه جاذب و سپس قسمت هوا- خنک که خارج جاذب قرار می گیرد. علت انتخاب این مدل استفاده از امکاناتی است که بخاطر هوا خنک بودن کندانسور مجبور به تعبیه آنها هستیم. یعنی در حقیقت در اینجا از این امکانات, برای بهتر کردن سیکل بهره گرفته شده است.برای شروع محاسبات دمای نقطه ۱۲ یعنی نقطه خروج محلول از قسمت هوا- خنک, مجزا فرض می شود. این فرض با جزیی در نظر گرفتن اختلاف دمای خروجی در این مبدل حرارتی انجام شده است.ملاحظه می کنیم که دبی جرمی در گردش نسبت به دو حالت گذشته کاهش زیادی داشته است. گر چه این مدل، کار پمپ را افزایش می دهد اما با توجه به این نکته که کار پمپ در حدود یک صدم یا (کمتر) برابر گرمای آزاد شده در جاذب است، افزایش کار پمپ پارامتر مهمی به حساب نمی آید.نتیجه این محاسبات انتخاب مدل سوم یعنی تلفیقی از دو مدل نخست را برای ما مسجل ساخته است.

محفظه
محفظه

کریستالیزاسیون (crystalization):

جامد شدن محلول برومید لیتیم و متبلور شدن آن را کریستالیزاسیون می گویند. برومید لیتیم در شرایط خاصی از نظر دما فشار و غلظت بلوری می شود و این مساله در ماشینهای هوا- خنک بیشتر اتفاق می افتد. گر چه روی دادن این امر ضرری به دستگاه نمی زند اما کار آن متوقف می شود و تا هنگامی که دوباره محلول را به حالت مایع برنگردانند سیستم به کار نخواهد افتاد. دلایل ایجاد کریستالیزاسیون عبارتند از:

  • تخلیه نادرست هوا و یا روغن که تقطیر نمی شوند.
  • نوسانات خیلی زیاد درجه حرارت آب سرد شده
  • رقیق شدن نادرست محلول برومیدلیتیم.

برای رفع کریستالیزاسیون که پس از ژنراتور اتفاق می افتد یک لوله ضد کریستالیزاسیون بین جاذب و ژنراتور قرار می دهند. در زیر دیاگرام یک سیستم سرمایش جذبی را همراه با سیکل آن که بر روی نمودار تعادل آب- برومید لیتیم نمایش داده شده می بینید.. چنانکه از شکل  پیداست در نقطه ورود محلول قوی به جاذب خطر تبلور وجود دارد. این نقطه باید در طراحی سیکل به دقت مورد بررسی قرار گیرد.شرایط نقطه ورودبه جاذب از نظر دما و فشار در فصل دوم (محاسبات ترمودینامیکی) چنان انتخاب شده که از خط کریستالیزاسیون دور باشد. البته در انتخاب این نقطه محدودیت های دمای هوای خارج و فشار پایین سیستم باید در نظر گرفته شوند.

مدل دوم- مدل  [۸] KURSOAWA:

پیکر بندی تقریبی جاذب هوا- خنک که مورد استفاده قرار گرفته در شکل (۶-۵) نمایش داده شده است و خصوصیات آن را در شکل می بینید.محفظه جاذب یک مبدل حرارتی فین و لوله با جریان متقاطع است این جاذب شامل لوله هایی عمودی با سطح داخلی صاف و فین آلومینیومی است که بر لوله ها عمود هستند. یک بلوک از جاذب شامل یک هدر بالا که بخار مبرد را همراه با مایع جاذب تامین می کند، یک لوله عمودی جاذب و یک هدر پایین که استخری از مایع را به یک پمپ پاششی متصل می کند است. چهار بلوک درمسیر جریان هوای خنک کن چیده شده اند.محلول قوی از ژنراتور ابتدا در دمای هوای خروجی به بلوک می ریزد، از داخل لوله جاذب سرازیر می شود در طول مبدل حرارتی خنک می شود با جذب بخار مبرد رقیق می شود و سپس در دمای ورودی هوا به بلوک باز گردانده می شود. مایع جاذب که با گذر پیاپی از بلوک در ورودی هوای خنک کن، رقیق شده است در نهایت با گذشت از پمپ گردش به ژنراتور فرستاده می شود. بنابراین جاذب هوا- خنک به شکل جاذب چهار طبقه پاششی ساخته می شود. از نظر ارتباط بین دمای هوای خنک کننده و دمای محلول جاذب، این جاذب می تواند به عنوان سیستم تبادل حرارت چهار گذره با جریان متقاطع بیان شود.قرار گرفتن این جاذب در سیکل که ساده شده است، می بینید. برای حل سیکل قسمتی از راه حل سیکل پیشین که درصفحه های قبل آمده، دوباره تکرار می شود. برای اطلاع از آنها به فصل (۲-۳-۵) رجوع کنید.مقایسه سه نوع جاذب از نظر کارکرد آنها در سیکل هوا- خنک جذبی.

میاحث دیگر مقاله بررسی محفظه جاذب :

  • طراحی جاذب
  • محاسبات مشابه برای هر سه سیکل
  • محاسبات مدل ESIA
  • – مدل اول- مدل EISA)6,5)
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله بررسی محفظه جاذب رشته مکانیک و متالوژی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 22
قالب: فایل word
توضیحات: منبع دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *