مقاله باهاوس رشته معماری و هنر

باوهاوس حیات خود را در سال ۱۹۱۹ آغاز کرد و در جهانی متولد شد که با دنیای امروز ما کاملاً متفاوت است. با این وجود آثار آن هنور به وضوح دیده می­شود. پرسش­هایی که باوهاوس مطرح کرد، هنوز مورد سوال هستند و با وجود گذشت بیش از نیم قرن و در زمانی که فعالیت­های معماری و آموزشی هرچه بیشتر محافظه­کارانه می­شود، هنوز به شکلی ضروری مطرح می­گردند : هنر و صنایع به چه طریق باید آموزش داده شوند؟ ماهیت یک طراحی خوب چیست؟ اثرات ساختمان بر ساکنین آن چیست؟آنچه که در باوهاوس ساخته شد، هم اکنون نیز محیط اطراف ما را شکل می­دهد و به آن الهام می­بخشد و موفقیت­هایی که به طور کلی در زمینه آموزش هنر در باوهاوس به دست آمد، بر شیوه تدریس مدارس هنر سراسر جهان تأثیر گذاشته است.مقاله باهاوس رشته معماری و هنر در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه:

باوهاوس، صاحب نان­ترین مؤسسه هنر معاصر، طی حکمی از جانب دولت جدید نازی در ۱۱ آوریل ۱۹۳۳ توسط پلیس برلین تعطیل شد. این اولین قدم حزب در مسیر سیاست فرهنگی آن بود. اراده حزب بر محو هرگونه نشانه­ای از آنچه از هنر بلشویکی، منحط و فاسد می­نامید، از کشور آلمان قرار داشت.انتصاب آدولف هیتلر به مقام صدراعظمی آلمان در ۳۰ ژانویه ۱۹۳۳ نقطه پایانی بر قانون اساسی ویمارـ که در سال ۱۹۱۹ به تصویب رسید ـ به شمار می­رفت. درهای مدرسه باوهاوس هنگامی گشوده شد که انجمن متشکله ملی، ساختار قانون اساسی را در همان شهر، مورد مطالعه قرار می­داد. سرنوشت بعدی مدرسه نیز توسط نیروهای مخالفی که جمهوری نوپا برای حفظ و بقای خود با آنها دست و پنجه نرم می­کرد، رقم زده شد.همان­گونه  که اسکار شلمر یکی از استادان مدرسه در سال ۱۹۲۳ می­نویسد : «عمر چهار ساله باوهاوس نه تنها دوره­ای از تاریخ هنر، بلکه تاریخچه­ای از زمان را مجسم می­سازد. چرا که تحولات یک ملت و یک دوران حساس تاریخ در آن منعکس شده است.»در اولین ماه­های تأسیس باوهاوس، دو ویژگی به چشم می­خورد : اراده استوار در جهت اصلاح آموزش هنر و خلق جامعه­ای نوین؛ و تمایل به ایثار و از خودگذشتگی در این راه. باوهاوس نیز همچون جمهوری جدید، با اختلاف عقیده­های داخلی، مطالبات بی­دلیل خارجی و بحران اقتصادی فلج کننده­ای دست به گریبان بود و به زودی مجبور به تعیین مجدد اهداف خود شد، تا میان واقع­گرایی و آرمان­گرایی خود تعادلی ایجاد نماید.در دومین مرحله حیات مدرسه که از سال ۱۹۲۳ تا پایان سال ۱۹۲۵ به ول انجامید، نظریات رمانتیک هنرمندانه، کم­کم جای خود را به عقاید منطقی و شبه علمی داد که تغییرات مهمی در برنامه آموزشی مدرسه و شیوه­های تدریس به وجود آورد. در این سال­ها، وشضعیت متزلزل اقتصادی آلمان به ثبات رسیده و صنعت ملی رو به پیشرفت گذاشته بود. افراسطون سیاسی چپ و راست نیز به قدرت رسیده بودند. تمامی این مسایل تأثیر مستقیمی بر باوهاوس می­گذاشت.سومین مرحله از تاریخ حیات مدرسه از سال ۱۹۲۵ یعنی هنگامی که باوهاوس مجبور به ترک ویمار شد، آغاز می­گردد. دولت ملی جدید، حمایت­های مالی خود را قطع کرد. جمهوری آلمان، خود تحت فشار حملات رو به گسترش تندروها و انقلابیون قرار داشت، و این تنش­های سیاسی بر باوهاوس که هم اکنون در دسو مستقر شده بود، تأثیر می­گذاشت. در این هنگام، اقتصاد ملی از شکوفایی مختصری بهره­مند شده و باوهاوس آموزش­های خود را با توجه به نیازهای صنعتی تغییر می­داد. این مرحله نیز در سال ۱۹۲۸ پایان یافت، یعنی زمانی که والتر گروپیوس، بنیان­گذار و مدیر باوهاوس، زمام امور را به دست هانس مه­یر ـ مارکسیستی که هنر و معماری را صرفاً مزیت اجتماعی قابل توجهی تلقی می­کرد ـ سپرد.اختلافات سیاسی نه تنها موجب استعفای مه­یر در سال ۱۹۳۰ و انتصاب میس ون­در رو به عنوان مدیر گشت، بلکه باعث شد که باوهاوس در سال ۱۹۳۲ از دسو به برلین منتقل شود. این تغییرات به دنبال پیروزی یک ناسیونالیست در انتخابات محلی روی داد. هنگامی که ناسیونالیست­ها به قدرت ملی دست یافتند، باوهاوس برلین برای همیشه تعطیل شد و بیشتر هنرمدان و معمارانی که با مدرسه همکاری می­کردند، مجبور به ترک آلمان شده، ایده­ها و نظریات باوهاوس را با خود به کشورهایی که به آنها پناهنده می­شدند، بخصوص به ایالات متحده بردند.

باهاوس
باهاوس

باوهاوس در طول حیات خود، خواه ناخواه انقلابی در آموزش هنر به وجود آورد که تأثیرات آن هنوز احساس می­شود. هر دانشجویی که مبانی آموزش هنر را طی می­کند، باید سپاسگزار باوهاوس باشد. هر دانشگاه هنر که درسهای آموزش مواد، تئوری رنگ­ها، و طراحی سه بعدی را ارائه می­دهد، تا درجاتی مدایون تجربیات آموزشی هشت دهه پیش در آلمان است. هر فردی که بر روی صندلی­ای فولادی با چهارچوب لوله­ای شکل می­نشیند، یا از چراغ مطالعه­­ای قابل تنظیم استفاده می­کند، و یا در خانه­ای زندگی می­کند که همه یا قسمتی از آن، از مواد پیش ساخته، درست شده است، از انقلابی که توسط باوهاوس در صنعت طراحی ایجاد شده، بهره­مند گردیده است. به گفته ولف ون اکارت «باوهاوس الگوهایی نوین خلق کرد و طرح­های استاندارد صنعتی امروزه را فراهم آورد. به اختراع معماری مدرن کمک کرد و ظاهر هر چیزی ـ از صندلی­ای که بر روی آن نشسته­اید، تا صفحه کاغذی که در مقابل چشمانتان قرار دارد ـ را تغییر داد.»اگرچه باوهاوس در طول حیات کوتاه خود، چندین بار تغییر روش داد ولی اساساً سه هدف اصلی خود را هرگز رها نکرد. هر یک از این اهداف به وضوح در مانیفست (بیانیه) مدرسه و متن برنامه آموزشی باوهاوس در ویمار ذکر شده­اند. این مانیفست توسط والتر گروپیوس، بینیان­گذار و مدیر مدرسه نگاشته شد و لیونل فاینینگر آن را بر لوحی ممهور به مهر چوبی کلیسای جامع نوشته است. بیانیه مدرسه در آوریل سال ۱۹۱۹ منتشر شد.اولین هدف مدرسه، رهایی بخشیدن تمامی رشته­های هنر از انزوایی بود که آن را محاصره کرده بود و همچنین تربیت صنعت­گران، نقاشان و مجسمه­سازان آینده که تمام توانایی­ها و هنر خود را در پروژه­های مشترک با دیگر هنرمندان به منصه ظهور برسانند. همانگونه که در آغاز بیانیه خاطر نشان شده است : «هدف نهایی تمام فعالیت­های خلاق، سازندگی است.»

سرچشمۀ باهاوس:

ریشه های تاریخی باهاوس به قرن ۱۹ مربوط می شود. آنها اولین بار در انگلستان و سپس در آلمان با غارت نتایج انقلاب صنعتی برای شزلیط زندگی و محصولات تولید صنعتگران شروع کردند. افزایش صنعتی شدن بازسازی اجتماعی و محروم نگه داشتن بخش وسیعی در جامعه گردید.در قرن ۱۹ انگلستان گل سرسبد رهبری صنعتی ملت در اروپا شد.در جهان نمایشگاه هایی مرتبا برپا می شد از سال ۱۸۵۱ به بعد پیشنهاد شد که هر ملتی که بخواهد می تواند آخرین تکنولوژی و دستاوردهای خود را به نمایش گذارد و انگلستان بدون بحث قهرمانی خود را در این زمینه در قرن ۱۹ باقی گذاشت. آکادمی هنر در برلین رو به بهبود بود و کارهای خصوصی کوچکتر در تمام آلمان توسعه یافت که در زمینۀ ساخت وسایل خانگی  و مبلمان داخلی بود در حالی که انگلیس ها تولید این وسایل را از طریق ماشین آلات رد کردند و آلمان با آغوش گشاده از آن استقبال کرد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله باهاوس رشته معماری و هنر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 8
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *