مقاله بازاریابی الکترونیکی

فروش آنلاین از لحاظ اقتصادی دارای عملکرد مطلوبی است نتایج بدست آمده از مشاهدات پژوهشگران و نیز اطلاعاتی که از مصاحبه ها بدست آمده است، بیانگر این مطلب است که بحث فروش آنلاین در حال حاضر از لحاظ اقتصادی دارای عملکرد کاملا مطلوبی نیست.بازدهی اقتصادی این بخش تا حدی است که هزینه ها را پاسخ می‌گوید ولی از لحاظ سود آوری دارای توجیه نمی‌باشد، زیرا درصد سود آن با توجه به هزینه های بسیار بالا پایین می‌باشد.از عوامل جذاب برای کاربران اینترنتی که باعث انگیزش آنان برای خرید الکترونیکی می‌شود، قیمت پایینتر کالاها نسبت به بازارهای سنتی می‌باشد که این امر در ایران هنوز به طور کامل تحقق نیافته است. از سوی دیگر، در زمینه های فرهنگ خرید اینترنتی و جایگزین کردن اینترنت به جای بازارهای سنتی هنوز کار خاصی صورت نگرفته است و مسئولین باید در امر فرهنگ سازی به طور جدی و موثر تلاش کنند.متاسفانه در کشور ما آنقدر جنبه های منفی اینترنت را گوشزد کرده اند که بیشتر افراد دیدی منفی نسبت به آن پیدا کرد ه اند و هر گاه نامی‌از اینترنت آورده می‌شود نا خود آگاه به یاد جنبه های منفی آن افتاده و حاضر به استفاده از آن نیستند، این عامل نیز خود باعث رونق نیافتن فعالیت های اقتصادی از طریق اینترنت می‌گردد.مورد بعدی هزینه های استفاده از اینترنت می‌باشد که در ایران در مقایسه با سایر نقاط دنیا بسیار گران بوده و هزینه های زیادی باید صرف آن شود.اما چنانچه بین خرید سنتی و خرید اینترنتی مقایسه ای صورت گیرد، و تمام عوامل آن برای مصرف کننده عام باز گردد و مزیت های خرید اینترنتی به او گفته شود، مسلما بر میزان افرادی که ترغیب به جایگزینی خرید اینترنتی به خرید سنتی می‌شوند افزوده خواهد شد که در پی آن افزایش سود اقتصادی نیز شامل آن خواهد شد. مقاله بازاریابی الکترونیکی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

خصوصیات مشترک:

هر موتور جستجو روش رتبه بندی خاص خود را دارد. به عنوان مثال اگر هیچ اتصالی به سایر سایت ها یا صفحات نباشد(یک تک صفحه وب باشد) برخی موتورهای جستجو حتی آن سایت را ثبت نمی کنند. بانک های اطلاعاتی با همان اصولی که بانک های اطلاعاتی سایت عمل می کنند. یعنی همه موتورهای جستجو بانک اطلاعاتی دارند. بانک اطلاعاتی شامل توصیفات فهرست شده صفحات وب مثل لیست اتصالات و توضیح کوچکی درباره هر اتصال می باشد. با دریافت یک تقاضای جستجو، این بانک های اطلاعاتی از الگوریتم های جستجوی خاصی استفاده می کنند و با استفاده از عبارات کلیدی به دنبال صفحات مورد نظر می گردند. موتورهای جستجو با یافتن هر صفحه برای پاسخ به جستجوهای افراد، رتبه ای به آن اختصاص می دهد. امتیازهای مشابه نشان دهنده تعداد دفعاتی است که عبارت جستجو در عنوان، درشروع صفحه یا پرچم های HTML و یا عبارات جستجوی مشابه ظاهر شده است. برخی موتورهای جستجو امکان کنترل ارتباط امتیاز را با تخصیص وزن های مختلف به هر کلمه جستجو فراهم می کنند. اگر کلمه جستجو چندین و جند بار در یک صفحه دیده شود به عنوان زباله محسوب می شود لذا از یک کلمه کلیدی بیش از حد در یک صفحه استفاده نکنید.نحوه رتبه بندی صفحات در موتورهای جستجو بعنوان راز کاری آنها محسوب می شود. پس هر یک الگوریتم خاصی برای رتبه بندی دارند.

بازاریابی الکترونیکی
بازاریابی الکترونیکی

نتیجه گیری:

هر چه مشتریان بیشتر در سایت حضور داشته باشند، میزان فروش محصولات سایت نیز بیشتر می‌شود. آنچه مسلم است، شباهتهایی بین خرید اینترنتی و خرید سنتی وجود دارد. وقتی که یک مشتری وارد یک سوپر مارکت می‌شود، با توجه به قفسه های موجود آن و کالاهایی که آزادانه می‌تواند انتخاب نماید. احتمال و میزان خرید وی نیز افزایش می‌یابد فروشگاه اینترنتی نیز به همین صورت است. هر چه کاربر بیشتر در محیط سایت حضور داشت باشد احتمال اینکه بیشتر مجذوب تبلیغات کالا و خصوصیات کالا بشود بیشتر است. به طوری که بیشتر متخصصان امر طراحی سایت سیاست گذاران سایت های موفق مانند e-bay و یا حتی yahoo سعی در ایجاد عوامل جذابی می‌نمایند تا کاربران مدت زمان بیشتری را در محیط سایت بگذارنند.از سوی دیگر هر چقدر کاربر مدت زمان بیشتری را در محیط سایت بگذارند و بر میزان وابستگی او افزوده گردیده و تبدیل به یک مشتری وفادار می‌گردد که وجود مشتری وفادار جزء سرمایه های یک سازمان به حساب آمده واز ارزش بسیار بالایی برخوردار است. برای حفظ این مشتریان وفادار وافزودن بر تعداد آنها نیز اجرای عواملی چون CRM و رعایت حقوق مشتریان و نیز اهمیت به این امر که هداف از فعالیت، رفع نیازها و خواسته های مشتریان می‌باشد، جزء عوامل اصلی و سیاستهای سایت باید قرار گیرد
به روز رسانی وایجاد عوامل جذاب باعث بالا رفتن سود رسانی می‌گردد.به روز رسانی و ایجاد عوامل جذاب از عمده عواملی است که می‌توان به عنوان مشتری مداری و جذب مشتری در محیط اینترنت نام برد.کاربران اینترنتی بیشتر مایل به بازدید سایت هایی می‌باشند که اطلاعات آنها به روز باشد وآخرین اطلاعات در دسترسشان قرار گیرد مسلما بازدید از صفحاتی که هیچ تغییری در آنها روی نداده است و اطلاعات آنها تغییری نکرده هیچ گونه جذابیتی ندارد. لذا با به روز رسانی سایت به صورت روزانه، مشتری وفادار سعی می‌کند هر روز از سایت بازدید کند تا آخرین اطلاعات در دسترسش قرار گیرد.
با توجه به این اینکه سایت بازار بیز دارای قسمتهایی مانند جمله روز عکس روز و فیلم روز می‌باشدؤ به روز رسانی آنها و تغییر روزانه ی آنها می‌تواند موجب جذب ونگهداری کاربران شود. مسلما هر چه تعداد اعضاء سایت و کاربران سایت و نیز آمار بازدید کنندگان سایت افزایش یابد، میزان خرید و در نتیجه سود رسانی نیز افزایش می‌یابد.از سوی دیگر چنانچه سایت دارای آمار کاربران قابل توجهی باشد و سایتهای دیگر خواهان قرار دادن بنرها و لینکهای تبلیغاتیشان در سایت می‌باشند و نیز شرکتهای معتبر حاضرند برای تبلیغات در سایت وجه قابل توجهی پرداخت نمایند که تمام این عوامل به افزایش میزان سود منجر می‌شود
نبود پول الکترونیکی موجب کاهش کارایی این سیستم می‌گردد.خرید از سایت به این صورت است که ابتدا کاربر کالای مورد نظر را از طریق سایت درخواست می‌کند و مشخصات و آدرس تلفن خود را نیز در سایت ذکر می‌کند، سپس از طریق تماس تلفنی سفارش تایید می‌گردد. بعد کالا برای مشتری ارسال شده ومشتری پس از تحویل گرفتن کالا وجه آنرا پرداخت می‌نماید.
اگر پول الکترونیکی وجود داشت و یا به نوعی قوانین تجارت الکترونیکی به طور کامل اجرا می‌شد، مراحلی مانند تایید سفارش و یا پرداخت پول حذف گردیده و تمام این مراحل در هنگام دادن سفارش صورت می‌پذیرفت، اما متاسفانه چون هیچ قانون مشخص برای برخورد با جرایم الکترونیکی وضع نشده است، و پول الکترونیکی نیز وجود ندارد، لذا میزان ریسک در مراحل کار نیز افزایش یافته و هزینه های سایت نیز افزایش می‌یابد.چنانچه قوانین مربوط به تجارت الکترونیک تدوین گردند، شرکتها و موسسات بیشتری پای در عرضه ی فعالیتهای اینترنتی گذاشته و در هزینه ها و وقت صرفه جویی شده و از هر لحاظ به نفع اقتصاد کشور می‌باشد.در حال حاضر شرکت ها با سایر شرکت ها در یک تجارت یا Biz رقابت می کنند اما این سئوال مطرح است که با بکارگیری استراتژی قیمت گذاری داینامیک می توان مصرف کنندگان را وادار کرد که در جهت منافع موسسه شما با هم رقابت کنند و در این فرایند ما نیاز داریم که به شرکت ها یک درک مطلوب و بروز از وضعیت بازار در ارتباط با ارزش محصول داده و اینکه در چه قیمتی باید کالای خود را عرضه کند. پس چرا از خریداران خود در مورد میزان پرداخت (مبلغی که علاقه به پرداخت آن دارند) سئوال نکنید که برای برخورداری از مزیت خرید از سایت شما با هم رقابت نکنند؟ چانه زنی زیادی دارند) اما مصرف کنندگان در مقابل سایر مصرف کنندگان به رقابت خواهد پرداخت.

پیشنهادات:

برای بهبود وضع اقتصادی سایتهایی که فروش آنلاین دایر کرده اند پیشنهاد می‌شود در کنار بحث فروش محصول خاص، اقدام به ایجاد بازراچه ها و یا حراجی های اینترنتی نمایند تا به سود آوری مناسب دست یابند. از طرف دیگر دولت باید با حمایت از این قسمت و دادن امتیازات خاص، مانند در اختیار قرار دادن خطوط ADSL جلوگیری از فیلتر شدن این سایتها که متاسفانه در این اواخر دائما اقدام های عکس آن صورت می‌گیرد، از رواج فعالیتهای اینترنتی اقتصادی حمایت نماید
برای حفظ مشتریان و نیز تبدیل آنان از یک مشتری عادی به یک مشتری وفادار باید اقدام به ایجاد عواملی نماییم که مشتری مدت بیشتری را در سایت بگذراند.ایجاد واحد خبر گذاری، لینکهای جذاب، اتاق های گفتگو، امکانات دوستیابی (مانند gazzag, orkut) موسیقی های روز عکس های جذاب، و از همه مهمتر طراحی جذاب برای سایت از مهمترین عوامل کمک کننده در این امر می‌باشند.باید سعی شود کلیه ی نیازهای مشتری در اینترنت در سایت پاسخ گفته شود گذاشتن لینک هایی مثل یا هو مستنجر، موتورهای جستجو گر مانند google و … از مهمترین نیزاهای کاربران می‌باشد. از موارد دیگر برای حفظ مشتری می‌توان به تشکیل تالارهای گفتگو مخصوص کاربران سایت اشاره کرد.باید سعی شود سایت در اولین ساعات روز به روز رسانی شود تا کاربرانی که از کارتهای اینترنتی شبانه استفاده می‌کنند، که تعداد آنها نیز بسیار زیاد است، از آخرین اطلاعات سایت استفاده نمایند. مسلما با به روز رسانی به موقع می‌توان تعداد کاربران و اعضای سایت را افزایش داد که این امر یک امتیاز برای جذب آگهی های تبلیغات سایر سایتها و یا حتی تبلیغات شرکتهای معتبر در سایت نیز می‌شود. لذا به روز رسانی یکی از عواملی است که باید حتما مورد توجه قرار گیرد. عوامل جذاب نیز نقش غیر قابل انکاری در حفظ مشتریان دارند. مسماً نگهداری یک مشتری به مراتب آسانتر از جذب یک مشتری جدید می‌باشد، پس بهتر است با مجذوب ساختن مشتری های فعلی از آنها به عنوان مبلغان سایت استفاده نماییم.در زمینه ی نبودن پول الکترونیکی، مسئوولین قانوگذار باید هر چه سریعتر اقدام به تدوین قوانین جامع وکامل برای این امر نمایند و پول الکترونیکی را هر چه زودتر ایجاد نمایند.از سوی دیگر باید امکان خرید از طریق کارتهای اعتباری مانند ملی کارت، پارسیان، سامان، تجارت کارت، صادرات و .. فراهم گردد. چرا که بدین ترتیب نیاز به جابجایی پول نیز نمی‌باشد.از سوی دیگر بانکداری الکترونیکی نیز هر چه زود تر باید ایجاد وفعال گردد تا مواردی چون چک الکترونیکی نیز ایجاد شود.وارد شدن به بازارهای ناشناخته همواره با مشکلات فراوانی روبرو خواهد بود، حال با وارد شدن به محیط مجازی و اقدام به فعالیت اقتصادی با جنبه ی سود آوری نیز مشکلات خاص خود را خواهد داشت، اما در راه بر طرف کردن این مشکلات با تکیه بر تجربه کشورها و شرکتهای موفق می‌توان پیش رفت.
در زمینه حفظ مشتری مواردی مانند قرعه کشی های ماهیانه، امتیازات خاص برای کسانی که در سایت عضو شده اند، مانند تخفیفات ویژه و یا مطلع نمودن آنان از محصولات جدید، برگزاری میتینگ های فصلی و جمع آوری اعضا، همه و همه به حفظ مشتریان کمک خواهدکرد.در زمینه ی تبلیغات نیز بنزهای تبلیغاتی باید جامع و کامل باشد و نیز باید به طریقی کاربران را برای ورود تحریک نماید تا کاربران بیشتری از این طریق وارد آن شوند.نظر سنجی از کاربران برای محصولات بعدی نیز از دیگر عواملی است که باعث وفاداری مشتری خواهد شد. لذا قرار دادن فرم های نظر سنجی برای کاربران نیز توصیه می‌شود.با توجه به اینکه در آینده به طور کامل بازارها به بازاهای اینترنتی تبدیل خواهند شد، چنانچه گروهی وارد این چرخه شوند و بتوانند در آن بقای خود را حفظ نمایند موفقیت آنان در آینده به نوعی تضمین شده خواهد بود، پس با کمی‌صبر و پشتکار و داشتن علم و تخصص کافی وعلمی‌کردن امور، می‌توان یکی از رهبران آینده ی بازار اینترنتی ایران بود.

فهرست مطالب مقاله بازاریابی الکترونیکی:

فصل اول:

موضوع تحقیق ۹فصل اول: موضوع تحقیق ۹مقدمه ۱۰بیان موضوع ۱۲تعریف بازاریابی الکترونیک ۱۲فواید بازاریابی الکترونیک ۱۲فرصتهای بازاریابی الکترونیک ۱۳تعریف تجارت الکترونیکی (E Business) 14

فصل دوم:

ادبیات تحقیق ۱۶سیستم‌های اطلاعاتی ارتباطات الکترونیکی (ECS) 17مفاهیم BPR برای تجارت الکترونیکی ۱۹زمینه‌های BPR برای تجارت الکترونیکی ۲۰CRM و بازاریابی الکترونیکی ۲۱چرا به CRM نیاز است؟ ۲۲سازگاری ERP با تجارت الکترونیکی ۲۲یکپارچه سازی سیستم‌های نرم افزاری معروف به EAI 24ارتباط مدیریت حلقه تامین (SCM) با تجارت الکترونیکی ۲۵یکپارچگی اطلاعات الکترونیکی ۲۵همکاری جریان کار الکترونیکی ۲۵مدلهای جدید تجاری ۲۶استفاده از فن آوری اطلاعات IT در حلقه تامین ۲۶تبلیغات بازاریابی از طریق اینترنت ۲۶تشخیص مشتریهای بالقوه ۲۷تشخیص نیاز مشتریهای بالقوه ۲۷جمع آوری اطلاعات نیاز مشتری با استفاده از اینترنت ۲۸جمع آوری اطلاعات نیاز مشتری با استفاده از فروشگاه الکترونیکی ۲۸اطلاعات رسانی به مشتری‌های بالقوه ۲۸فرایند فروش ۲۹دریافت پول ۳۰دریافت پول در فروشگاههای الکترونیکی ۳۰دریافت پول از طریق کارتهای اعتباری ۳۰توزیع محصول ۳۰مدل فروش تاجربه تاجر (B2B) 30فرآیند خرید و انبارداری ۳۱خرید با استفاده از اینترنت ۳۲تعریف مبادله الکترونیک داده‌ها ۳۳مستندات مورد انتقال ۳۳تفاوت باانتقال الکترونیک وجوه و پست الکترونیک ۳۳فناوریهای مرتبط با مبادلـه الکترونیک داده‌ها ۳۴استانداردهای مبادله الکترونیک داده‌ها ۳۴مزایای مبادله الکترونیک داده‌ها ۳۶چرخه بازاریابی الکترونیکی ۳۷عوامل موفقیت در بازاریابی الکترونیک(BONI): 39بانکداری الکترونیک ۴۱مروری بر ویژگی‌های بانکداری اینترنتی ۴۱شعبه اینترنتی ۴۲چهار اصل اساسی در ایجاد یک شعبه اینترنتی ۴۳شناخت اقتصاد اینترنتی ۴۳کاربری شعبه اینترنتی ۴۳تحولات فناوری اینترنت ۴۴حسابگرهای بهنگام اینترنتی ۴۶دولت الکترونیکى ۴۶

فصل سوم:

فرآیند اجرایی ۴۸بررسی یک سایت از لحاظ فاکتورهای بازاریابی ۴۹طراحی یک سایت EC 51انواع موتورهای جستجو ۵۳عملکرد موتورهای جستجوگر در بازارایی الکترونیک ۵۳خصوصیات مشترک ۵۴آمار موتورهای جستجو ۵۴SEO چیست؟ ۵۶بهبودرتبه در موتورهای جستجو ۵۶PPC چیست؟ ۵۸

فصل چهارم:

نتیجه گیری و پیشنهادات ۵۹نتیجه گیری ۶۰فصل پنجم: منابع ۶۴

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله بازاریابی الکترونیکی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 63
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *