مقاله اولین سیاره ی گازی (مشتری)

سیاره ی گازی مشتری به علت بزرگی چشم اندازی خاص در منظومه ی شمسی دارد که وجود گرد و بادهای وحشتناک در آن دیده می شود. مشتری بزرگترین سیاره ی منظومه ی شمسی است که حدود ۱۱ برابر زمین است. به علت بزرگ بودن او را الهه ی خدایان (خدای رومیان باستان) نامیده می شود. مشتری هسته ی سختی دارد که لایه های ضخیم گاز اطرافش را فراگرفته اند. لکه ی قرمز رنگ مشتری به بادهایی مربوط می شود که شدید و بی وقفه است که این سیاره را در می نوردند. رعد می غرد و قدرت صاعقه هزار برابر صاعقه های زمین است. مشتری ۶۳ مقر دارد که ۵۹تای آن ها بسیار کوچکند و قمرهای بزرگ آن عبارتند از گانیمد، کالسیتو، آیو، اروپا، قمرهای آیو و اروپا تقریبا اندازه ی کره ی ماه هستند و گانیمد و کالیستو تقریبا اندازه ی تیر( عطارد ) هستند. مقاله اولین سیاره ی گازی مشتری در قالب فایل ورد میباشد.

نام های مشتری:

مشتری در هرزبانی با نامی خوانده می شود مثلا عربی( مشتری) یا فارسی( هرمزد) پنجمین   سیاره ی منظومه ی شمسی و اولین سیاره ی گازی است که بر گرد خورشید می چرخد. در طول تاریخ بشر همواره این سیاره در کانون توجهات نجومی است. به علتی که بسیار بزرگ بوده و مقابل توجه قرارگرفت و او را ضعوس خدای خدایان نامیدند. این سیاره در مدار بیضی شکل خود با سرعتی حدود۱/۱۳ کیلومتر بر ثانیه به دور خورشید می چرخد که اوج یا دورترین فاصله آن از خورشید ۸۱۶۵۰۰۰۰۰ کیلومتر و در مسیر یا نزدیک ترین فاصله ۷۴۰۵۷۰۰۰۰ کیلومتر از خورشید فاصله می گیرد ولی به طور متوسط ۷۷۸۰۵۱۰۰۰۰ کیلومتر خورشید فاصله دارد.

قمرهای مشتری:

۶۳ مقری که در مدار مشتری می گردند شباهت زیادی به یک منظومه ی شمسی در بعد کوچک تر دارد. از این ۶۳ مقر ۵۹ تای آنها بسیار کوچکند و آن ۴تا عبارتند از: گانیمد، کالیستو، آیو، اروپاگالیله: ستاره شناس ایتالیایی، نخستین ستاره شناسی بوده که آنها را در سال ۱۶۱۰ میلادی کشف کرد . قمر آیو بسیار به محدوده ی گرانش اربابش (مشتری) نزدیک است. قمر اورپا بسیار آرام و پوسته ای از جنس یخ متراکم و یک پارچه دارد که در عمق ۲۵این پوسته اقیانوس واقع استدر بخش های بعدی به این نکته اشاره خواهد شد. گانیمد غول پیکرترین قمر منظومه ی شمسی و تنها قمری است که میدان مغناطیسی دارد و قطرش ۵۲۶۲ کیلومتر است. کالیستو جهانی مرده و خاموش است و سطح ناهموار صخره های آن بر اثر اصابت سنگ های آسمانی پر از حفره های متعدد است. سیمون ماریوس و گالیله هر دو این چهار قمر را در سال ۱۶۱۰ کشف کردند. نام سفینه ی کاوشگری که از مشتری دیدن کرد و کاوشگر فضایی گالیله (۱۹۹۵ میلادی) دارد.

عجایب مشتری:

مشتری پنجمین سیاره از طرف  خورشید و غول گازی منظومه ی شمسی است که در اطراف خود حلقه دارد. بادهای شدید بی وقفه این سیاره را در هم می وزد. رعد می غرد و قدرت صاعقه هزار برابر صاعقه های زمین است. گرانش آن ۳۱/۲ برابر گرانش کره ی زمین است . در مشتری کمربندهایی دیده می شود. چشم مشتری و عجایب یک قمرشگفت انگیز را هم در این بخش می توان مشاهده کرد.

سیاره
سیاره

اقیانوس های پنهان:

یک قطره ی کوچک آب جای خوبی است که در آن جست و جوی آثار زندگی را آغاز کنیم. اما دانشمندان می خواهند حجم های بزرگ آب را بیابند. به این دلیل است که مقرهای مشتری را بررسی می کنند. شاید یکی از مقرهای مشتری به نام اروپا، اقیانوس مایع شوری را در زیر سطح خود که منجمد است پنهان کرده باشد. دو قمر دیگر کالیستو و گانیمد نیز می توانند اقیانوس های مایع داشته باشند. اگر وجود زنده در این کرات وجود داشته باشد احتمالا شکل ساده ای از زندگی است. البته دانشمندان انتظار ندارند اختاپوسهای فرازمینی به آنها خوش آمد بگویند.

چشم مشتری:

مشتری کمربندهایی دارد که حدود ۲۳طبقه هستند که در طبقه ی ۹ از پایین یک پدیده ای واقع است به نام چشم مشتری. آخرین سفینه ی کاوشگر فضایی که از مشتری دیدن کرد. کاوشگرنیوهورایزن در سال ۲۰۰۷ میلادی بود. درون مشتری از گاز هیدروژن و اندکی گاز هلیوم تشکیل شده است. این توده ی ابرغلیظ آرام و قرار ندارد و بادهای شدیدی با سرعت ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت در درون این ابرها جریان دارند که سبب وقوع گردبادها و طوفان سهمگینی است که گسترده ی آن بیش از سه برابر قطر کره ی زمین است و بیش از ۳۰۰ سال است فعال است و هنوز خاموش نشده است.

فهرست مطالب مقاله اولین سیاره ی گازی (مشتری):

فصل اول:

 • مقدمه
 • معرفی مشتری
 • نام های مشتری
 • قمرهای مشتری

فصل دوم:

 • عجایب مشتری
 • اقیانوس های پنهان
 • چشم مشتری

فصل سوم:

 • گرانش مشتری
 • گرانش مشتری برای ماه
 • حلقه ی مشتری

فصل چهارم:

 • ابرهای مشتری

فصل پنجم:

 • زندگی روی مشتری
 • فضاپیماهای مشتری
 • فضا پیمای گالیله
 • منابع
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله اولین سیاره ی گازی (مشتری):
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 11
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *