مقاله انواع پرس ها رشته مکانیک

فرم دادن ورق های فلزی و تبدیل آنها به شکل غیر قابل برگشت اغلب بوسیله تغییر فرم پلاستیکی آنها در حالت سرد و یا گرم  انجام می شود . تغییر شکل بدست آمده بر روی پرسهای مکانیک و هیدرولیکی توسط جابجایی نسبی سمبه و قالب (ماتریس) در یک یا چند مرحله انجام می گیرد . اولین مرحله در روی یک ورق تخت با ابزار اولیه فرمکاری انجام میپذیرد . اگر پرسکاری خیلی عمیق باشد فرمی که در مرحله اول به دست آمده دوباره به قالبهای دیگر کشش و یا در قالبهای مرکب فرستاده می شود برای اوراق نازک اغلب قالبها به جز آنهائیکه برای ایجاد فرمهای کم عمق به کار می روند مجهز به ورق گیر هستند .پرس های هیدرولیکی یا به عبارت دیگر پرسهایی که بوسیله روغن تحت فشار می کنند . در این نوع ماشینها مخصوصاً با پرسهای قوی و نیرومندی برخورد می کنیم که دارای بسترهایی با ابعاد بزرگ هستند ولی در میان آنها انواع کوچک و متوسط هم وجود دارد .برای آشنایی بیشتر به طرز کار اینگونه پرسها شماتک ساده که مربوط به یک پرس هیدرولیک است معرفی نموده شرح مختصری درباره آن خواهیم داد .

طبقه بندی ابزارها از نظر نحوه تغییر شکل :

ابزارهایی که کاملاً کششی عمل می کنند : که تغییر شکل ( پرس )باید در وسط یک ورقه بزرگ صورت گیرد برای آنکه جابجایی فلز به آسانی انجام شود لبه ها را قدری پهن تر گرفته اند .به طوریکه ملاحظه می گردد ازدیاد سطح زیاد به جسم یا کاهش صفحات کار توام است . ابزارهایکه اصولاً موجب جمع کردن می گردند .در تمام حالات کف جسم تخت است و سطح جسم برای تحمل فشار سمبه کافی است , لبه یا دیواره جسم می تواند استوانه ای , مخروطی , بیضوی شکل , منشوری و غیره باشد .ابزارهایی که قسمتی را با کشش و بخشی را با جمع کردن تغییر فرم می دهند گرده اولیه به گونه ای محاسبه می شود که جمع کردن لبه ها به خوبی مسیر باشد . در اولین مرحله تماس سمبه نیز کم است و برای جمع کردن لبه ها کافی نیست , بنابراین وسط قطعه کاهش ضخامت می دهد وقتیکه نیرو به حد کافی میرسد لبه کار منقبض می شود . در این گونه ابزارها می توان رابطه کشش و حمع کردن را به دلخواه تغییرداد , بدین ترتیب که :

الف : با تغییر دادن فشار وارد بر ورق گیر (مقدار کشش با افزایش فشار بالامی رود )

ب: با تغییر دادن عرض لبه ایکه زیر ورق گیر می ماند .

ج- با اضافه کردن قطعات نگهدارنده یا بر آمدگی دورهای و ایجاد نمودن یک یا چند شیار نگهدارنده روی تمام یاقسمتی از لبه ها کارآیی ابزار را بالا برده و یا تقسیم نمودن یکنواخت مقدار کار در مراحل مختلف از چروک خوردن یا پاره شدن لبه های کار جلوگیری می نماید .

پرس
پرس

ابزارهای مرکب برش و فرمکاری با ورق گیر :

برای پرسهای دو عمل :نواریکه عرض آن کمی بیشتر از قطر گرده است آماده می شود . ضربه زن دو عمل یک ابزار را با خود حمل می کند که بوسیله لبه های خارجی آن ابتدا بریدن قطعه انجام می شود . سپس پیستون غواص داخل شده عمل پرسکاری را انجام می دهد . در طول مدت پایین آمدن پیستون عواص ورق گیرپس از بریدن ورق , برای جلوگیری از تشکیل چروک , فشارخود را روی صفحه نگه میدارد . قطعه تولید شده همانند مقدار قبلی از قالب خارج می شود .وقتیکه قطعه مورد فرمکاری باید دارای لبه تخت باشد لازم است برای بیرون راندن قطعه به طرف بالا یک خارج کننده زیر بستر ماشین بسته شود . در این حالت بدنه ماشین هم می تواند در حالت مایل قرار گرفته و قطعه تمام شده بدون دخالت دست کارگر به پشت ماشین بیفتد . سمبه دارای یک پنج ۳۰تا ۴۵ درجه با گوشه های گرد است که شعاع آن ۴تا ۵ برابر ضخامت ورق می باشد قطر مربوط به قسمت سمبه برابر با قطر اصلی سمبه بعدی . لبه بالای ماتریس تیز می تواند مانند ابزار قبلی دارای گردی یا یک پخ شبیه سمبه باشد.

برای پرسهای یک عمل :در این مورد وضعیت قرار گرفتن ابزارها بر عکس می شود یعنی سمبه روی بستر ماشین ثابت شده و ماتریس روی ضربه متحرک است . ابزار فوقانی که نقش سمبه را به عهده دارد و لبه های خارجی آن عمل برش را انجام داده و ماتریس که داخل آن قرار دارد قطعه را فرم می دهد . لبه ماتریس برش از ماتریس فرمکاری که در وسط قرار گرفته پایین تر است . ابزار فوقانی در حال پایین آمدن همراهی می کند . در موقع بالا رفتن قطعه فرم داده شده همچنان در ماتریس باقی می ماند تا بوسیله خارج کننده که روی میله یا شمش عرضی تکیه دارد از جای خود خارج شود با یک پرسی که بدنه آن در حالت مایل قرار گرفته باشد قطعه تمام شده خود به خود به پشت دستگاه  می افتد .

ابزارهای مورد استفاده برای جمع کردن :

ابزار برای اولین مرحله پرسکاری : نوع ساده برای پرسکاری یک عملگرده ورق قبلاً بریده و پس از روغنکاری در محل که روی قالب ایجاد گرده ورق قبلاً بریده و پس از روغنکاری در محل که روی قالب ایجاد گردیده جای داده می شود سمبه با قرار گرفتن در ماتریس تغییر فرمهای نشان داده شده در کروکیهای روی ورق ایجاد می کند .در بالا رفتن ضربه زن قطعه ساخته شده ار لبه تحتانی ماتریس جدا شده و به زیر ماشین در محل جمع آوری قطعات می افتد .زوایای برخورد ابزارها هرگز تیز نیستند و در مواردیکه نباید قطعه کار دوباره تحت عمل کشش قرار گیرد با گوشه گیری که شعاع آن بین ۶ تا ۱۰ برابر ضخامت ورق متغیر است تماس پیدا می کند .ماتریسها گاهی دارای یک دهانه مخروطی هستند و در حین پرسکاری چروکهایی ایجاد می کند که براثر تقلیل شعاع ماتریس جمع می  شوند اینگونه ابزارها نقطه برای کاهش قطرهای کم و ضخامتهای زیاد مناسب هستند . برای قطرهای مساوی ضریب کاهش قطر با کم شدن ضخامت ورق با ضخامت ورق نسبتاً پهن باشند چروکهای خیلی عمیق به چین حوردگیهای تبدیل شده در حالیکه برخی و یا همه آنها به فرم شکستگی در می آیند که در این مورد باید یک ورق گیر بکاربرده شود .

مباحثی دیگر از مقاله انواع پرس ها رشته مکانیک:

  • طبقه بندی ابزارها از نظر نحوه تغییر شکل
  • ابزارهای فرمکاری (قالبهای فرم)
  • عملیات حرارتی و به سازی
  • تعیین ابعاد صفحات اولیه و ابزار فرم آنها
  • ابزار برش متوالی یا چند مرحله ای
  • انواع مختلف قالبهای یا ابزارهای برش
  • برشکاری بوسیله پرسی
  • تنظیم ارتفاع ضربه زن
  • پرسهای مکانیکی و طبقه بندی آنها
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله انواع پرس ها رشته مکانیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 24
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *