مقاله الزام به تنظیم سند رسمی انتقال

تحقیق و مقاله الزام به تنظیم سند رسمی انتقال در فرمت فایل word تهیه شده و در ۴۲ صفحه آماده ویرایش میباشد.این مقاله قابل استفاده برای دانشجویان رشته حقوق و علوم انسانی میباشدهدف از این تحقیق این است که قانونگذار می بایست یکی از انواع دعاوی مالی یا غیرمالی را احصاء کند و در تشخیص این دعاوی موجب اختلاف عقیده نگردد، تا بتوان تشخیص داد که الزام به تنظیم سند رسمی دعوای مالی است یا غیر مالی و اینکه مشخص شود در دعوای الزام به تنظیم سند رسمی اموال غیر منقول کدام دادگاه صالح به رسیدگی است تا بین قضات و وکلا سبب اختلاف نظر و شک و شبهه نشود که آیا در محل اقامت خوانده باید طرح دعوا کرد یا محل وقوع ملک.در ادامه به چکیده هایی از عناوین و متن های تحقیق اصلی میپردازیم. برای تهیه از باکس انتهای صفحه اقدام نمایید.

عناوین و توضیحات مقاله الزام به تنظیم سند رسمی انتقال:

الزام به تنظیم سند رسمی دعوای شخصی است یا عینی,دعوا در صورتی عینی است ماهیت حق مورد اجرا برای افراد نسبت به اعیان اموال ایجاد شود که در ماده ۲۹ قانون مدنی تصریح شده حق مالکیت اعم از (عین و منفعت) حق ارتفاق و انتفاع نسبت به یک کلک غیر”دعوا در صورتی شخصی است که ماهیت اصلی مورد اجرا شخصی باشد مانند دعوای مطالبه دین و یا الزام به انجام عمل و یا خودداری از انجام عمل». (شمس، ج ۱، ش ۵۸۹، ص ۵۹۰، ۳۱۳، ۳۱۴) فایده تفکیک دعوای شخصی و عینی در این است که دعوای شخصی تنها علیه همان شخص که عین یا حق اصلی طبق قانون یا قرارداد برعهده اوست میتوان اقامه دعوا کرد اما دعوای عینی علیه هر شخصی که عین در ید اوست می توان مطالبه یا اقامه کرد. (همان، ش ۵۹۱، ص ۳۱۴، ۳ـ۲)

از دیگر فواید تفکیک مزبور تعیین صلاحیت دادگاه است. دعوای شخصی محل اقامت خوانده، دعاوی عینی، دادگاه محل وقوع مال (غیر منقول) صالح رسیدگی است. با توجه به موضوع این دو دعوا میتوان تشخیص داد که آیا دعوا منقول است یا غیرمنقول «… پس در صورتی که موضوع دعوا مطالبه مال منقول باشد دعوا عینی و منقول و در صورتی که موضوع دعوا الزام خوانده به انجام تعهد باشد، دعوا شخصی و منقول می شود در این مورد تفاوت نمی نماید که تعهد در ارتباط با مال منقول یا غیرمنقول باشد در نتیجه الزام به ایفای تعهد احداث ساختمان یا تحویل مال غیرمنقول و همچنین دعوای الزام به تنظیم سند رسمی مال غیرمنقول، شخصی (و منقول) شمرده می شود» پس به نظر دکتر شمس الزام به تنیم سند رسمی مال غیرمنقول محل اقامت خوانده بایستی طرح دعوا کرد زیرا ایشان به منقول بودن توجه داشته هر چند که در رابطه با مال غیرمنقول باشد. همچنین هر گاه نسبت به منقول یا غیرمنقول بودن مال شک شود اصل را بر منقول بودن اشیاء قرار داده و تنها اشیایی غیرمنقول هستند که صریحاً در زمره غیرمنقول باشد (همان، ش ۵۹۹، ص ۳۱۸)

سند رسمی
سند رسمی

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی از حیث هزینه دادرسی:

در دعاوی غیرمنقول از حیث هزینه دادرسی طبق ارزش معاملاتی املاک در هر منطقه تقویم می¬گردد بر اساس آن پرداخت می¬شود اما در خصوص اموال منقول همان مبلغی است که خواهان در دادخواست قید نموده استلذا دکتر کاتوزیان که متعهد به تسلیم ملک را به تابعیت از موضوع آن غیرمنقول میدانند پس باید بر اساس ارزش منطقه بندی پرداخت شود. مطابق نظریه مشورتی شماره ۷۱۸۴۱۰ به تنظیم سند رسمی غیرمنقول خلع ید و مطالبه اجرت المثل در صلاحیت دادگاه وقع ملک است بنابراین هزینه دادرسی هم بر طبق قیمت منطقه بندی املاک پرداخت می شود. رویه عملی این نظر مشورتی را مورد توجه قرار داده اند.

عناوین دیگر مقاله الزام به تنظیم سند رسمی انتقال:

  • ارکان دعوی الزام به تنظیم سند رسمی
  • دادگاه صلاحیتدار نسبت به الزام به تنظیم سند رسمی
  • اصطلاحات مربوط
  • سازوکار طرح دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی
  • شروع دعوا و بررسی دادخواست
  • رای دادگاه
  • تحلیل پرونده
  • اقدامات دادگاه برای الزام به تنظیم سند
  • دعوی خوانده و خواهان در تنظیم سند رسمی
  • استناد به اسقاط شروط فسخ قراردادعادی وقطعیت قرارداد بیع نامه بودن آن
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله الزام به تنظیم سند رسمی انتقال:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 42
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست و منبع دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *