مقاله اعتیاد و بزهکاری

تحقیق و مقاله اعتیاد و بزهکاری در قالب فایل word  در ۳۵ صفحه ویرایش و تهیه شده است.این مقاله مناسب تمام دانشجویان علوم انسانی همچون:جامعه شناسی ,روانشناسی,و علوم تربیتی میباشد.در ادامه به خلاصه ای از عناوین و توضیحاتی از تحقیق مورد نظر میپردازیم تا در صورت نیاز از باکس انتهای صفحه آن را دانلود نمایید.

عناوین و خلاصه هایی از مقاله اعتیاد و بزهکاری:

موضوع مقاله اعتیاد و بزهکاری پژوهش بر روی قشر خاصی از جامعه ایران یعنی قشر نوجوان و جوانان متمرکز شده است و  به طور اخص نوجوانان بزهکار و معتاد مورد مطالعه قرار می گیرند نوجوان بزهکار یا معتاد به افرادی اطلاق می شود که سنین آنها بین ۱۶ تا ۲۴ سال باشد و به کاری یا اعمالی دست زده اند که از نظر جامعه مورد نکوهش  و تقبیح بوده یا از دید قانون شایسته مجازات باشد در واقع بزهکار و یا معتاد نوجوان بزهکار و معتاد در ابتدای مسیری هستند که ادامه آن به جرم و جنایت منجر می گردد. این افراد به اقتضای بحران بلوغ و عموما ناآگاهانه (یا ناخواسته ) تحت یک تربیت نادرست یا در شرایط و موقعیت های نابه هنجار قرار گرفته، مرتکب کج رفتاری هایی با نقض قانون می گردند. پاره ای از اعمالی را که نوجوان مرتکب می شود مانند سرقت، قتل، مصرف مواد مخدر و … از بزرگسالان نیز سرمی زند. اما واکنش هایی چون مدرسه گریزی، سرکشی، عدیان گریز پای از منزل و مدرسه همه اینها خاص نوجوان است و اینها ناسازگاری هایی اند که خود مقدمه انحرافات رفتاری می باشند. نگاهی به آمار و ارقام جرائم ۵سال اخیر ۷۰-۶۵ مرکز قضایی ایران ما را به این واقعیت رهنمود می نماید که بزهکاری اجتماعی و اعتیاد بین نوجوانان و دانش آموزان کشور روند غیر طبیعی و فزاینده ای دارد. حال آنکه می دانیم این مشکل کجروی نوجوانان نه تنها کانون خانواده را تهدید و تخریب می کند بلکه بر سلامت عمومی جامعه تاثیر می گذارد همچنین بازتاب های قضائی و اجتماعی خواهد داشت و همه این مسائل خود بر مشکلات آموزشی و تربیتی نیروی انسانی آزموده و کارآمد کشور می افزاید . لذا به منظور شناخت عوامل ایجاد کننده جرائم جوانان و نوجوانان و برای پیشگیری از ارتکاب آنها و اصولا پیدایش زمینه های مناسب جهت جلوگیری از روند بزهکاری و اعتیاد و درمان افراد ناسازگار اینگونه تحقیقات ضروری می یابد.

اعتیاد و بزهکاری
اعتیاد و بزهکاری

 اهمیت و ضرورت تحقیق:

پدیده بزه- کجروی و اعتیاد- از معضلات بزرگ اجتماعی به شمار می آید سال های متمادی است که بزهکاری و اعتیاد دخیل می باشند اگر با دید جامعه شناسانه به این پدیده نگریسته شود بزهکاری را می توان به منزله یک بیماری اجتماعی تلقی نمود که باید معالجه شود مسلما برای مبارزه با هر مرضی ابتدا باید آن را شناخت و به زمینه های  پیدایش آن پی برد سپس بیمار را نجات داد. و از بروز دوباره این عارضه پیشگیری نمود. چنانچه بزهکاری و اعتیاد یک عارضه و آسیب اجتماعی تلقی شود. لذا “قشر نوجوان” به عنوان یکی از اقشار آسیب پذیر جامعه در معرض ابتلا به این عارضه هستند یا به نوعی دچار شده اند.

اهداف تحقیق:

اهداف کلی و اصلی :عبارت است از بازنگری نسبت به پدیده آسیب زا و جرم آفرین انحرافات رفتاری و کجروی جوانان و نوجوانان  معتاد ۱۶تا ۱۸سال است منظور آن دسته از کجروی هایی است که از نظر جامعه به عنوان رویه ناپسند و منفی تلقی شده و مستحق مجازات است و اهداف فرعی و جزئی:

۱-جمع آوری خصوصیات و مشخصات نوجوانان و جوانان بزهکار معتاد از قبیل سن، جنس ، شغل و تحصیل، وضعیت خانوادگی، وضعیت اقتصادی و اوقات فراغت.

۲-بدست آوردن اطلاعات مربوطه به بزه های ارتکابی نوجوانان معتاد و نحوه شرکت آنان در بزه های مربوط

۳-تعیین محل سکونت، محل رشد و پرورش دوران کودکی محل ارتکاب بزه و اعتیاد و شناخت خط سیر آن برای یافتن راه حل هایی از نظر پیشگیری از موضوع جرم.

برخی دیگر عناوین اصلی مقاله اعتیاد و بزهکاری:

  • روش تحقیق اعتیاد و بزهکاری
  • تجزیه و تحلیل آماری
  • تعریف بزه در رویکردهای مختلف رویکرد حقوقی جرم و انواع بزه
  • بررسی بزه در رویکرد جامعه شناسی و جرم شناسی
  •  تعاریف نظری اعتیاد
  • تعریف عملیاتی متغیرها و بزهکاری
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله اعتیاد و بزهکاری:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 35
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *