مقاله اعتیاد رشته روانشناسی

اعتیاد وابستگی جسمی و روانی فرد است به یک ماده دارویی، مخدر یا محرک طبیعی یا صناعی (ساخته شده)، مانند داروهای خواب آور و تسکین بخش، دخانیات، الکل، تریاک و مشتقات آن هروئیین و مرفین.فردی که به مصرف این گونه مواد وابسته شده است معتاد نام دارد. ویژگیهای روانشناسی فرد معتاد عبارتند از: نیاز و میل و وابستگی دائمی به مصرف دارو یا ماده مخدر، افزودن به مقدار مصرف آن در طی زمان، بروز اختلالهای جسمی و روانی پس از کاستن از مقدار مصرف یا ترک آن. اعتیاد برای سلامت جسمانی و روانی زیانهای گوناگون دارد.

راههای درمان اعتیاد:

اعتیاد را می توان از راههای دارو درمانی و روان درمانی معالجه کرد. در دارو درمانی، برای ترک مواد مخدر، بیشتر از متادون، که خود نوعی ترکیب شیمیایی و تا حدودی شبیه آلکالوئیدهای تریاک است، استفاده می شود. متادون در پزشکی مانند مرفین، به عنوان ضد درد مورد استفاده قرار می گیرد، ولی اثرات مرفین را ندارد. متادون نشاط و سرخوشی نمی آورد، اما سبب می شود دردها و ناراحتیهایی که در اثر ترک ماده مخدر به وجود می آیند قابل تحمل شوند. معتادان در دوره ترک ماده مخدر دچار آبریزش چشم و بینی، عرق کردن، بی اشتهایی، لرزش، گشاد شدن مردمک چشم، بی خوابی، دردهای استخوانی و ماهیچه ای و اسهال و استفراغ می شوند. پس از بازیافتن سلامتی میزان متادون را به تدریج کم و کمتر می کنند.در روان درمانی، که به صورت فردی و گروهی انجام می شود، فرد معتاد را به فعالیت های مذهبی، اجتماعی و فرهنگی ترغیب می کنند تا اراده خود را تقویت کند و بر ضعفهای شخصیتی خود چیره شود.درمان بیمار معتاد پس از گذشتن دورران ترک اعتیاد پایان نمی پذیرد. او همچنان نیازمند کمکهای پزشکی، روانپزشکی و اجتماعی است. مجموعه این کمک ها توانبخشی بیمار معتاد نام دارد. فرد پس از ترک کامل، هفته ها و ماه ها احساس ناآرامی و کج خلقی می کند، و میل به دست آوردن ماده مخدر ممکن است ماهها و حتی سالها در او باقی می ماند. به همین سبب، لازم است همچنان زیر نظر روانپزشک و روانشناس، به تقویت جسمانی و روانی خود بپردازد.

اعتیاد
اعتیاد

راههای مبارزه با اعتیاد:

امروزه اعتیاد مشکلی است جهانی و کمتر کشوری از زیانهای آن بر کنار مانده است. برای مبارزه با اعتیاد سازمانها و موسسه های گوناگون به وجود آمده اند. این سازمانها در داخل کشور و درجهان با هم همکاری می کنند. نظارت بر کشت و تولید، خرید و فروش، وارد و صادر کردن مواد مخدر، مهمترین راههای مبارزه با اعتیاد هستند. کشورها برای نظارت بر اجرای این امور قانونهایی وضع کرده اند. دست اندرکاران در رسانه های همگانی چون روزنامه، مجله، رادیو و تلویزیون مردم را از زیانهای مواد مخدر آگاه می کنند و آموزشهایی در مدرسه ها و دانشگاهها به نوجوانان و دخانیات بر سلامتی انسان انجام شده و کوشش برای ترک سیگار نیز در برنامه همه دولتها قرار گرفته است.در ایران کشت خشخاش و تولید تریاک ممنوع است و تریاک فقط برای مصرف دارویی، به میزان محدود، در اختیار مرکزهای درمانی قرار می گیرد. قانون فرد معتاد را مجرم و گناهکار می شناسد، و مجریان قانون حق دارند، او را زندانی کنند یا به اردوگاههای ترک اعتیاد و کار بفرستند. وارد و صادر کردن همه گونه مواد مخدر، حمل و خرید و فروش آن و نیز مصرف مشروبات الکلی بر خلاف قانون است و مجازات دارد. قاچاقچیان مواد مخدر مانند جنایتکاران به مجازاتهای سنگین، از جمله اعدام، محکوم می شوند.

میاحث دیگر مقاله اعتیاد رشته روانشناسی:

  • مواد اعتیادآور طبیعی
  • داروهای اعتیادآور صناعی
  • علتهای به وجود آمدن اعتیاد
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله اعتیاد رشته روانشناسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
10,000RIAL – اضافه‌کردن به سبدخرید
تعداد صفحه: 12
قالب: فایل word
توضیحات: منبع دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *