مقاله اصول تهویه در ساختمان رشته مکانیک

مقاله و تحقیق اصول تهویه در ساختمان در قالب فایل ورد در ۶۰ صفحه آماده برای ویرایش و پرینت میباشد این تحقیق مناسب برای دانشجویان  رشته مهندسی و مکانیک بوده و اصول تهویه در ساختمان را به صورت کامل و جز به جز مورد بررسی قرار میدهد.در ادامه به خلاصه ای از متون و مباحث مقاله میپردازیم تا دز صورت نیاز مقاله را دانلود نمایید.

چکیده هایی از متون مقاله اصول تهویه در ساختمان رشته مکانیک:

تمیز کردن مبدلهای حرارتی عملکرد موفق انواع مختلف مبدلهای حرارتی مانند مبدلهای پوسته و لوله (Shell  & Tube)   به عوامل بسیاری وابسته است که از میان آنها می توان به کیفیت و فاصله زمانی تمیز کردن آنها اشاره نمود .مبدلهای تمیز بسته به شرایط کاری در معرض رسوب گیری و تجمع ذرات آشغال هستند. وجود لایه های نازک رسوب یا ذرات خارجی دیگر در داخل یا خارج لوله های یک مبدل تأثیر بسیار زیادی بر راندمان آن دارد . افزایش قابل توجه افت فشار یا افت کیفیت عملکرد از نشانه های فرا رسیدن تمیز کردن لوله های مبدلها می باشند . فاصله زمانی میان تمیز کردن لوله های یک مبدل نبایدخیلی زیاد باشد چون در صورت جمع شدن رسوبات و ذرات خارجی و افزایش ضخامت آنها ، پروسه تمیز کردن دشوارتر خواهد شد. عدم توجه به تمیز کردن لوله های یک مبدل حرارتی موجب گرفتگی آنها می شود و گرم بودن بیش از حد و یا سرد بودن بیش از حد این لوله ها در مقایسه با لوله های اطراف ، به آسیبهای فیزیکی و نشتی لوله ها بر اثر تفاوت در ضریب انبساط حرارتی فلزها منجر می گردد.

تمیز کردن یا باز دید لوله های یک مبدل حرارتی با باز کردن پوشش مربوطه (بسته به ساختار مبدل ) امکان پذیر است . اگر مبدل به صفحات یا میله های خاصحفاظت کاتدی مجهز است ، پیشنهاد می گردد که در صورت نیاز ، آنها را در زمان تمیز کردن یا بازدید لوله ها نیاز به بیرون آوردن کل دسته لوله های مبدل باشد. البته در برخی از مبدلها این کار عملی نیست ؛ چون دسته لوله به بدنه جوش داده شده است . بیرون آورن دسته لوله ها کاری بسیار حساس است و باید دقت شود که آسیبی به آنها نرسد.

تهویه در ساختمان
تهویه در ساختمان

انتخاب بادزن مکنده هوای ساختمان:

سرعت بادزن : یک بادزن دو سرعتی می تواند کل ساختمان را در حالت دور تند به سرعت تهویه نماید. (مانند زمانی که ساکنان وارد منازل می شوند) و سپس با دور عادی و صدای کمتر ،چرخش هوای مطلوبی در ساختمان ایجاد نماید. سیستمهای سرعت متغیر قابلیت انعطاف بیشتری داشته و نرخ گذر جریان هوا را به دلخواه ساکنان برقرار می سازند.دمپرها یا دریچه ها در زمان کارکرد بادزن به طور خودکار عمل می نمایند. دمپرهای موتوری نیز قابل استفاده هستند ولی در صورت نصب و نگهداری مناسب دریچه ها ، تعبیه آنها ضروری نخواهد بود.

نکاتی درباره نصب:

درزها را بسته و تهویه مناسبی در فضای زیر پشت بام برقرار نمایید. تمام درزهای بین پشت بام و فضای مسکونی مانندجعبه تقسیمها روشنایی پشت بام ، درهای پشت بام ، بریدگیهای بزرگ برای لوله های تهویه ، ستونهای در معرض دید و روشناییهای نهان را ببندید. یک بادزن مکنده هوای ساختمان فشاری مثبت در فضای زیر پشت بام ایجاد می کند و نکته مهم این است که هوای این فضا نباید از طریق درزها و ترکها وارد فضاهای مسکونی ساختمان شود . قانونی سرانگشتی در این باره بیان می دارد که به ازاء هر cfm 750 قدرت هوادهی بادزن باید یک فوت مربع فضای آزاد تهویه در زیر پشت بام د رنظر گرفته شود. بنابراین برای مثال انتهایی این مقاله که به یک بادزن cfm 4500 می پردازد باید ۶ فوت مربع فضای آزاد در زیر پشت بام وجود داشته باشد.تهویه های سنتی برای این کار مناسب -هستند . اگر این دریچه های تهویه دارای توری محافظ در برابر ورود حشرات باشند باید مساحت آنها را نصف در نظر بگیریم (البته این کسر به اندازه بازشدگیهای روی توری یا مش آن بستگی دارد ) عایق مناسب باید در اطراف قاب بادزن قرار داده شود . در صورت استفاده از عایقهای تزریقی ، اطراف قاب بادزن باید کمی بالا آورده شود تا از تداخلات پیش گیری به عمل آید.

مقابله با خوردگی در چیلرهای جذبی:

لیتیم بروماید اساس و پایه چیلرهای جذبی را ارسال سال ۱۹۵۰ میلادی به بعدتشکیل می دهد. این سیستم به سادگی با جذب بخار آب و سپس تغلیظ لیتیم بروماید رقیق شده باعث تبخیر آب و ایجاد برودت می گردد. تمام این عملیات تحت خلاء انجام شده و آب در دمای بسیار کمتر از ۱۰۰ درجه سانتیگراد می جوشد . اما در اثر تبخیر آب ، فشار بخار تجمع یافته در دستگاه باعث شکستن خلاء شده و تبخیر را متوقف خواهد کرد.در این بخش از سیستم ، لیتیم برماید۶۲%-۵۸% غلیظ با بخار اشباء مخلوط شده و باعث جذب بخار خواهد شد و جذب بخار آب نیز یعنی تضمین تداوم خلاء و تبخیر لیتیم بروماید رقیق شده و دراین بخش به ژنراتور هدایت شده و در آنجا تغلیظ می شود . آب حاصل ازکندانسور نیز به بخش تبخیر منتقل میشود . این چرخه ترمودینامیکی خنک سازی به وسیله لیتیم بروماید  می باشد.

دیگر عناوین مقاله مقاله اصول تهویه در ساختمان رشته مکانیک:

 • بادزنهای مکنده هوای ساختمانها
 • نتیجه گیری و پیشنهادات
 •  بررسی بویلرهای خانگی
 • شیرهای ترموستاتیک
 • منابع انرژی موجود در خانه
 • مقایسه سیستمها و مقایسه سیستمها
 • راندمان رادیاتورها ، کنوکتورها و بویلرها
 • کنترل های سیستمهای تهویه مطبوع و سیستم های قائم خود اتکا
 • خوردگی در اثر محلول غلیظ لتیم بروماید و عوارض و مشکلات ناشی از آن در چیلرهای جذبی
 • بررسی تحلیلی تجهیزات سیستمهای مرکزی
 • طراحی برای دمای بهینه هوا
 • اهمیت کیفیت هوای داخل ساختمان
 • راهنمای طراحی تأسیسات مدارس
 • مزایا و معایب لوله های حرارتی
 • ارائه یک مثال واقعه ای ا زکاربرد لوله های حرارتی در تهویه مطبوع
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله اصول تهویه در ساختمان رشته مکانیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 60
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *