مقاله اسید دی اکسی ریبونوکلئدیک(DNA)

هر رشته اسید دی اکسی ریبونوکلئدیک(DNA) دارای قطعات است که حاوی اطلاعات ژنتیک است کهتوسعه ارگانیسم ها (اکسونها) و قطعاتی را اعلام می نماید که هیچ اطلاعات ژنتیک مرتبط را ابداً عرضه نمی کند (اییترونها) .اگرچه اینترون ها ممکن است بی فایده به نظر برسند ، متوجه شده اند که آنها حاوی توالی های تکراری از زوج های باز است . این توالی هاموسوم به تکرارهای تصادفی عدد متغیر (VNTR) می تواند حاوی ۲۰ تا ۱۰۰ روج باز باشد .هر انسانی دارای VNTR ها است . برای تعیین اینکه آیا یک شخص دارای VNTR خاص است یا خیر ، یک سوترن بلوت انجام می شود ، و سپس سوترن بلوت پروب می شود ، از طریق یک واکنش هیبریداسیون ، با یک نسخه رادیواکتیو از VNTR مورد سوال .الگویی که از این فرآیند حاصل می شود اغلب موسوم به یک اثر انگشتDNA است

VNTR ها :

VNTR ها به دلیل آنکه نتیجه ظرافت ژنتیک هستند ، در سراسر جمعیت انسانی توزیع نمی یابند . ۱- VNTR نمی تواند دارای یک احتمال پایداری وقوع باشد و بستگی به زمینه ژنتیک فرد دارد . تفاوت در احتمالات به ویژه در خطوط رادیکال قابل رویت است . بعضی از VNTR ها که بسیار در بین اسپانیایی ها رخ می دهد به ندرت در بین قفقازی یا آمریکایی ها رخ خواهند داد . در حال حاضر ، درباره توزیع VNTR در میان گروه های نژادی برای تعیین احتمالات دقیق برای افراد در محدوده آن گروه ها معلوم نمی باشد . ترکیب ژنتیک ناهمگن بین افراد بین نژادی یک مجموعه جدید از پرسش ها را بوجود می آورد . بررسی بعدی در این حوزه ، موسوم به ژنتیک جعیت با تناقض همراه است . زیرا پدیده تعیین هویت مردم از طریق اختلالات ژنتیک در امتداد خطوط نژادی نزدیک به جنبش های ژنتیک و خلوص نژادی گذشته است و عده ای معتقدند یک پایه علمی برای تمایز نژادی می تواند باشد .یک VNTR مشخص مفروض از اطلاعات ژنتیکی می آید که توسط والدین اش بخشیده می شود . او VNTR ها را از مادر یا پدرش به ارث برده است یا از هر دو ولی هرگز یک VNTR از والدین او ندارند . الگوهای VNTR برای خانم Nguyem (آبی) آقای نگوین (زرد) و چهار فرزند آنها D1 و D2 و S1 و S2 است .به دلیل آنکه الگوهای VNTR از لحاظ ژنتیکی به ارث می روند ، یک الگوی VNTR کم و بیش بی نظیر است . هرچه پروب های VNTR بیشتری برای تحلیل یک الگوی VNTR مشخص بکار برده شود ، آن الگو متمایز تر است یا اثر انگشت DNA چنین خواهد بود .

DNA
DNA

کاربردهای عملی DNA :

به دلیل اینکه یک شخص VNTR خودش را از والدین اش به ارث می برد ، الگوهای VNTR می توانند برای تثبیت والدین ، پدر یا مادر بکار بروند . الگوها به قدری خاص هستند که یک الگوی VNTR پدری می تواند دوباره ایجاد شود . حتی اگر الگوهای VNTR کودکان معلوم باشند . تحلیل الگوی VNTR فرزند ـ والدین برای حل کردن موارد تعیین هویت – پدر استاندارد و همچنین موارد پیچیده تر تایید ملیت قانونی و موارد تطبیق والدین بودن بیولوژیکی استفاده شده است .

مشکلات فنی :

خطاها در هیبریداسیون و فرآیند ردیابی باید در صورت احتمالات بین شود و اغلب ایده خطا به سادگی پذیرفته نمی شود . اکثر مردم با این امر موافق هستند که یک شخص مجرم می تواند به زندان فرستاده شود یا یک شخص گناهکار می تواند آزادانه راه برود ، یا یک مادر بیولوژیکی حقوق قانونی برای حضانت بچه هایش را می تواند تکذیب و انکار کند ، زیرا یک تکنسین آزمایشگاه یک آزمایش را بادقت انجام نداده است . وقتی یک نمونه DNA کوچک باشد این یک ملاحظه مهم است زیرا جایی برای خطا وجود ندارد بویژه اگر تحلیل نمونه DNA(دی ان ای) شامل ایجاد نمونه بزرگتر از DNA یکسان از لحاظ ژنتیکی باشد که از آن ماده کمی فراهم می گردد زیرا اگر DNA غلط تقویت شود یعنی یک سلول  پوست از تکنسین‌آزمایشگاه اپی آمکرها می تواند مخرب باشد . تا این اواخر ،استانداردها برای تعیین انطباق های اثر انگشت DNA ، و برای ایمنی آزمایشگاه و دقتی که خطا را به حداقل می رساند ، جایی که بطور کدبندی شده باشد ، باعث فریاد عمومی می گردد .

ایجاد یک واکنش هیبریداسیون :

۱-هیبریداسیون با هم می آید ، یا دو رشته ژنتیک را متصل می کند ، اتصال رخ می دهد که بدلیل اتصالات هیدروژن بین زوجهای باز است . بین یک باز A و یک باز آ / دو پیوند هیدروژن وجود دارد ، بین یک باز C و یک باز G  ، سه پیوند هیدروژن وجود دارد .

۲-هنگام استفاده از هیبریداسیون در آزمایشگاه ، DNA باید ابتدا
طبیعت زدایی شود ، معمولاً با استفاده از گرما یا مواد شیمیایی این کار صورت می گیرد . طبیعت زدایی فرایندی است که توسط آن پیوندهای هیدروژن DNA و رشته های اولیه شکسته می شود و یک رشته واحد از DNA رها می کنند که بازهای آنها برای پیوند هیدروژنی موجود هستند .

۳-هنگامی که DNA طبیعت زدایی شده است ، یک پروب رادیواکتیو تک رشته می تواند بکار برود تا ملاحظه گردد آیا DNA طبیعت زدایی شده حاوی یک توالی مشابه با مورد بر روی پروب است یا خیر .DNA طبیعت زدایی شده در داخل یک کیف پلاستیک گذاشته می شود ، همراه با پروب و مقداری مایع نمکی . کیف تکان داده می شود . اگر پوب یک انطباق پیدا کند ، به DNA وصل خواهد گردید .

۴-انطباق پروب با DNA مجبور نیست که دقیق باشد . توالی های هملوگی متغیر می تواند به DNA بچسبد حتی اگر انطباق ضعیف باشد ، هر چند انطباق ضعیف تر باشد ، پیوندهای هیدروژن کمتری بین پروب و DNA طبیعت زدایی شده وجود دارد .توانایی پروبهای کم همولوگی برای اتصال به DNA می تواند از طریق تغییر دادن دمای محیط واکنش هیبریداسیون و یا توسط تغییر دادن مقدار نمک در مخلوط sloshing صورت گیرد .

عناوینی دیگر از مباحث مقاله اسید دی اکسی ریبونوکلئدیک(DNA):

  • مسائل همراه با تعیین احتمالات
  • مشکلات با اثر انگشت DNA
  • علوم قضایی و DNA
  • تعیین هویت جنایی و امور قضایی
  • DNA چگونه کار می کند
  • ایجاد یک پروب رادیواکتیو
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله اسید دی اکسی ریبونوکلئدیک(DNA):
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 13
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *