مقاله اراضی ملی نظام حقوقی ایران

تحقیق و مقاله اراضی ملی نظام حقوقی ایران در فرمت فایل word تهیه شده و در ۴۳ صفحه آماده پرینت و ویرایش میباشد.این مقاله مناسب برای دانشجویان علوم انسانی میباشد هدف از انجام این تحقیق، بررسی و مطالعه پیرامون تصرف اراضی ملی شده غیر قطعی است. به منظور بررسی بررسی موضوع، تلاش شده است تا ابتدا در فصل اول به بررسی مفاهیم اساسی پیرامون اراضی و اراضی ملی و همچنین پیشینه پژوهش پرداخته شود. در فصل دوم تلاش مش شود، به بررسی تصرف اراضی ملی شده غیر قطعی توضیحاتی بیان گردد و در نهایت در فصل پنجم نتیجه گیری تحقیق بیان گردد.در ادامه به چکیده هایی از عناوین و متن های تحقیق اصلی میپردازیم. برای تهیه از باکس انتهای صفحه اقدام نمایید.

خلاصه هایی از عناوین و مباحث مقاله اراضی ملی نظام حقوقی ایران:

اراضی جمع ارض و در لغت به معنای زمین مورد استفاده قرار می گیرد(اعم از اینکه مالک داشته باشد یا مالکیت خصوصی برای آن متصور نباشد) در این ارتباط اصطلاح اراضی با واژه عرصه معنای نزدیکی دارد. با این تفاوت که عرصه به زمینی اطلاق می گردد که مملوک (دارای مالک معین) باشد و معمولا در مقابل اعیانی به کار برده می شود. بنابراین متوجه خواهیم شد که رابطه ی بین این دو واژه ی اراضی مفهوم عام تری از عرصه دارد. زیرا اراضی بلاصاحب موات و د رحکم مواتی وجود دارند که نوعا اراضی محسوب می گردند حال آن که به کارگیری واژه ی عرصه برای آنها در عالم حقوق زیبنده نخواهد بود.

انواع اراضی

تقسیم بندی اراضی بر مبنای مختلف امکان پذیر است یکی از مبانی تقسیم بندی  اراضی در حقوق موضوعه عبارت از نحوه ی قرار گیری و موقعیت جغرافیایی آنها در حوزه ی استحفاظی شهرها است به همین دلیل هرگاه اراضی در حوزه شهری استقرار یافته باشند به این دسته  از اراضی اراضی شهری و در غیر این صورت به آنها اراضی غیرشهری گفته می شود. بی تردید برای به دست آوردن حوزه و  محدوده شهر و تعریف آن می بایست به قوانین خاص مراجعه نمود. معنا و مفهوم حوزه شهری در قانون زمین شهری مصوب سال ۱۳۶۶ معین شده است. هم چنین در حقوق موضوعه ممکن است مبانی تقسیم بندی اراضی نوع بهره برداری از آنها باشد که حسب مورد شامل اراضی دایر، موات، اراضی ملی و جنگل ها خواهد بود.

اراضی ملی
اراضی ملی

اراضی دایر شهری و غیرشهری:

به زمین هایی که بر روی آنها ابنیه یا مستحدثاتی ایجاد شده یا این که مورد بهره برداری مالک یا مالکینی قرار می گیرد (اعم ازکشت و زرع و صنعت  و تجارت) در ادبیات حقوقی، اراضی دایر یا محیی گفته می شود. هم چنین به اراضی آباد و اراضی آیش در ترمینولوژی حقوقی اراضی دایر گفته شده که در مقابل اراضی موات و اراضی  متروکه به کار رفته است. در صورت قرارگیری این اراضی در محدوده ی قانونی شهرها و شهرک ها، به آنها اراضی دایر شهری و در غیر  این صورت اراضی دایر غیرشهری گفته می شوند.

اراضی بایر شهری و غیرشهری:

وفق ماده ی ۴ قانون زمین شهری مصوب ۱۳۶۶ به زمین هایی که سابقه ی احیا و عمران داشته و به تدریج به حالت موات برگشته باشد اعم از اینکه صاحب مشخص داشته یا نداشته باشد زمین بایر گفته می شود که طبق تبصره ی ماده ی ۳ قانون اصلاحات ارضی مصوب ۱۹/۱۰/ ۱۳۴۰ به این اراضی اراضی مخروبه نیز اطلاق می شد. ضمنا مطابق ماده ی آیین نامه اجرایی لایحه قانونی واگذاری و احیای اراضی مصوب ۳۱/۲/۱۳۵۹ به زمین هایی که سابقه احیا داشته (اعم از شهری یا غیرشهری) ولی به علت اعراض یا عدم بهره برداری بدون عذر موجه، به مدت ده سال متروک مانده باشد اراضی بایر گفته می شود.عناصر تشکیلی اراضی بایر( به ویژه  اراضی بایر غیرشهری) را می توان به شرح زیر احصا نمود: الف: قبلا مالک بالفعل داشته است. ب: در حال حاضر مشغول کشت و زرع و آبادی نباشد. ج: مالک به هر علتی برای مدت نامعلوم و نامحدودی از آباد کردن آن چشم پوشی نموده باشد.

اراضی موات شهری و غیرشهری:

به زمین هایی که اصولا سابقه ی احیا و آبادانی نداشته باشند در اصطلاح فقهی زمین های موات بالاصاله گفته می شودلیکن نقطه  ای مقابل اراضی موات بالاصاله دسته دیگری از زمین هایی هستند که خرابی و موات شدن آنها بعد از یک یا چند دوره حیات و احیا و آبادانی بر آن عارض شده باشد که در فقه به این دسته از زمین ها موات بالعرض گفته می شود آقا سیدابولحسن اصفهانی فقیه بزرگ شیعه نیز با همین مضمون تعریفی از زمین موات ارائه نموده است. مطابق تعریف وی زمین غیرآباد یا زمین معطل مانده ای که از آن بهره برداری نشود و عدم بهره برداری از آن به سبب قطع آب از آن یا بر اثر مستولی شدن آب بر آن یا به جهت تسلط شن، ماسه و نمک برآن و یا به دلیل نیزار شدن و بیشه زار شدن و انبوده تراکم درخت در آن و یا سایر موانع سود بردن از آن امکان پذیر نباشد.

عناوین و موضوعات مقاله اراضی ملی نظام حقوقی ایران:

 • مرجع تعیین نوعیت زمین در حوزه شهری و غیرشهری
 • تقسیم اراضی از جهت نوع بهره برداری
 • اراضی متروکه
 • اراضی عمومی و دولتی
 • اراضی جنگلی(جنگل تکامل نیافته,جنگل,مرتع,بیشه)
 • بررسی کلی اراضی ساحلی
 • زوال‌ مالکیت‌ خصوصی و ایجاد مالکیت‌ عمومی
 •  ماهیت‌ حق‌ دولت‌ بر اراضی ملی
 • عدم‌ امکان‌ جبران‌ خسارت
 • بررسی اقتدار قضایی در مصاف با زمین خواران
 • تاریخچه وظایف و حدود و اختیارات شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی
 • شرح و وظایف اختیارات پیشنهاد هایی در زمینه پیشگیری از زمین خواری
 • نتیجه گیری و منابع تحقیق

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله اراضی ملی نظام حقوقی ایران:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 43
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست و منابع دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *