مقاله احتراق ذرات رشته مهندسی برق و مکانیک

تحقیق و مقاله احتراق ذرات در فایل ورد ۶۰صفحه ای آماده ویرایش و پرینت میباشد این تحقیق به طور کلی مجموع مباحث موجود در احتراق ذرات ریز جامد را در دو بحث عمده «تکنولوژی مدرن احتراق» و «پیشگیری و ایمنی» مورد بررسی قرار داده است و دانشجویان رشته های مهندسی مکانیک و برق میتوانند از این مقاله استفاده نمایند در ادامه به خلاصه هایی از متون این پژوهش میپردازیم تا در صورت نیاز دانلود نمایید.

خلاصه هایی از متون و مباحث مقاله احتراق ذرات رشته مهندسی برق و مکانیک:

درسال ۱۹۹۹ میلادی Dreizin در این آزمایشات نیز از دستگاه GEMMED استفاده شد. در این آزمایشات ذرات با قطره‌های ۲۵۰ میکرون و ۹۰ میکرون تولید شده و  مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و انتقال حرارت و انتقال جرم عمدتاَ به شیوه هدایت انجام می‌شود. بررسی های اسپکرتوسکوپی نشان می‌دهد که در داخل ذره ، اکسیژن  وجود دارد که این اکسژن به طور یکنواخت پخش نمی شود. تحلیلهای BSE نشان می دهد که در فازهایی با محتوای مختلف اکسیژن در داخل ذره وجود دارد. با استفاده از سیگنالهای بازگشتی BSE در ناحیه مختلف در درون ذره قابل تشخیص می‌باشد؛ یکی ناحیه حاوی اکسیژن زیاد و دیگری ناحیه  حاوی اکسیژن کم است.

آزمایش سرعت سوزش ذرات آلومینیوم با قطر ۱۸ میکرون:

قبل از انجام آزمایش، ذارت ۱۸ میکرون را به مدت ۴۸ ساعت در کوره خشک کن قرار می‌دهیم تا کاملاً خشک شوند. سپس این ذارت را در داخل سیلندر مربوطه می‌ریزیم. آنگاه به ترتیبی که در قسمتهای قبلی ذکر شد، ذرات را به داخل لوله آزمایش تزریق می‌نمائیم و پس از ایجاد جریان یکنواخت ذرات در بالای لوله، ذرات را توسط سیم تنگشی ملتهب مشتعل می‌کنیم و آنگاه سیستم تزریق را قطع نموده و اجازه می‌دهیم تا شعله در امتداد لوله به سمت پایین منتشر شود. همزمان از انتشار شعله توسط یک دوربین سرعت بالا تصویربرداری می‌گردد تا با بازبینی ضخیم بتوان با کمک علائم روی محفظه احتراق ( لوله شیشه‌ای )، سرعت انتشار و سپس به طریقی که پیشتر ذکر شد سرعت سوزش را بدست آورد. جزئیات احتراق ابر ذرات آلومینیوم به قطر ۱۸ میکرون در مخلوطی از اکسیژن – نیتروژی ( ۲۱%O2 + 79%N2 ) برای قطر ۱۸ میکرون در حدود ۷۰ مرحله ازمایش انجام گرفت که از میان آن ۴۳ مورد موفقیت آمیز بود و درباتی موارد یا شعله تشکیل نشد و یا با عدم انتشار آن روبرو بودیم.

احتراق
احتراق

 سرعت سوزش ذرات آلومینیوم با قطر ۵ میکرون:

ذرات آلومینیوم با قطر ۵ میکرون به دلیل اندازه‌های بسیار کوچک، حالت غبار دارند و به همین علت برای خشک نمودن این ذرات زمانی حدود سه برابر نمونه‌های قبلی در ظنر گرفته شد ضمن اینکه دمای کوره نیز نسبت به آزمایشات قبلی در دمای بیشتری تنظیم گردید. نکته دیگر در خصوص ذرات با قطر بسیار کم ۵ میکرون این بود ذرات با سرد شدن، به سرعت رطوبت جذب نموده و به هم می‌چسبیدند، به همین دلیل برای انجام آزمایشات موفق و تعلیق و پراکنش مناسب ذرات می‌بایست به طور دائم از ذرات گرم استفاده می‌شد. برای ذرات با قطر ۵ میکرون هفده مرحله آزمایش انجام گرفت.

دیدگاه کاربردی صفحات خاموشی:

بحثی که در این خصوص در ضایعی که با ذرات ریز جامد سروکار دارند مطرح می‌باشد بیشتر باعث ایمنی است. اینکه آیا منافذ و سوراخهایی که در مجموعه و سیستم‌های درگیر با ذرات ریز جامد وجود دارند دارای حداقل ابعاد می‌باشند یا نه بحثی است که از این طریق پیگیری می‌باشد. بدیهی است که منافذ موجود باید از حداقل فاصله خاموشی یعنی dol/min   کوچکتر باشد. چرا که اگر انفجار و یا احتراقی بوجود آید البته از شیارها شروع به نفوذ می‌کند. اگر فاصله شیارها کمتر از حداقل فاصله خاموشی نباشد جت گرم گاز به ناحیه بعدی تزریق می‌شود. در صورتیکه در ناحیه بعدی مواد قابل اشتعال و یا احتراق موجود  باشند امکان وقوع انفجار افزایش می‌یابد و بنابراین شیارها باید طوری طراحی شده باشند که جت گرم نیز نتواند رسوخ کند. به این فاصله، حداکثر فاصله تجربی ایمنی می‌گویند.

ذرات سوخت:

برخلاف ذرات زغالسنگ که دارای شرایط ناپایدار و متغیری می‌باشند، ذرات فلزات برای مطالعات بنیادی احتراق ذرات ریزجامد مناسب می‌باشند. این ذرات خالص بوده و جنس یکنواخت دارند، درمقابل ذرات آلی تجزیه‌پذیر بوده و گستره درجه حرارت زیادی به علت این تجزیه شدن و تشکیل بخارات دارند، درجه حرارتی که این سوختها شروع به تجزیه شدن می‌کنند، اگر در آزمایشات مربوط به بررسی احتراق ذرات موردبررسی قراربگیرند بسیار پایین‌تر از دمای شعله می‌باشد. بنابراین ساختار این شعله‌ها بسیار شبیه به شعله هیدورکربنهای سنگین اسپری شده می‌باشد. درمقابل این خاصیت، درجه حرارت ذوب بسیاری از فلزات نزدیک و یا حتی بالاتر از دمای آدیاباتیک شعله می‌باشد و این بدان معنی است که فرایند احتراق غیریکنواخت نقش مهمی در شعله ذرات فلزی دارد برای ذرات آلومینیوم که برای این آزمایشات انتخاب شده‌اد مشخصات اشتعال و احتراق یک ذره تنها، نسبتاً به خوبی شناخته شده است. پودرآلومینیوم اتمی که دراین آزمایش مورداستفاده قرارگرفته است دارای حداقل درجه خلوص %۹۹ و ذرات آن دارای شکل کروی می‌باشد.

عناوینی دیگر از مباحث مقاله احتراق ذرات:

 • سیستم تزریق ذرات
 • بررسی روش انجام آزمایش های انواع ذرات
 • نحوه کالیبراسیون
 • نحوه عملکرد صفحات خاموشی
 • بررسی سیستم تهویه و جرقه
 •  قسمت اندازه‌گیری غلظت ذرات
 • بررسی مکانیزم نامتقارن احتراق ذره آ‌لومینیوم
 • مطالعه میکروسکوپی احتراق ذرات آلومینیوم
 • خاموشی شعله ذرات هوا
 • سرعت سوزش در ابر ذرات غنی آلومینیوم
 •  شعله‌های آرام پیش‌آمیخته در ابر ذرات بور
 • مقایسه انتشار شعله در ابر ذرات بور، آلومینیوم، منیزیم، زیرکونیم و آهن
 •  دمای آریاباتیک شعله و شعله آریاباتیک
 • بررسی احتراق تک شعله
 • بحث و نتیجه گیری
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله احتراق ذرات رشته مهندسی برق و مکانیک:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 60
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *