مقاله معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز و برخی از صنایع

شهرک صنعتی بزرگ شیراز یکی از شهرکهای صنعتی تحت نظارت شرکت شهرکهای صنعتی استان فارس می باشد که در چهار کیلومتری کمربندی جنوب شهر شیراز قرار گرفته است. مساحت کل شهرک ۱۳۳۷ هکتار و مساحت فاز عملیاتی آن ۹۵۹ هکتار می باشد. برخی از واحدهای صنعتی موجود در این شهرک عبارتند از: واحد تولید سیمهای مسی و آلومینیمی، واحد تولید انواع رنگ و چسب چوب، واحد تولید مخازن نفتی، واحد تولید ظروف یکبار مصرف، واحدهای تولید لامپ، واحدهای مختلف صنایع غذایی، واحدهای تولید انواع شیشه،‌ واحدهای تولید لبنیات، واحدهای تولید مواد شیمیایی و…..مقاله معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز و برخی از صنایع در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقاله معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز و برخی از صنایع را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

تصفیه خانه شهرک صنعتی بزرگ شیراز:

فاضلاب صنایع موجود در این شهرک پس از جمع آوری، وارد تصفیه خانه قرار گرفته در قسمت جنوب شرقی شهرک می گردد . این تصفیه خانه شامل واحد آشغالگیر، لاگونهای بی هوازی، واحد SBR هوازی و واحد کلرزنی و واحد کنترل می باشد. شکل شماره ۲-۲ موقعیت تصفیه خانه نسبت به شهرک صنعتی و شکل شماره ۲-۳ موقعیت واحدهای تصفیه خانه نسبت به هم را نشان می دهد.فاضلاب ورودی به تصفیه خانه پس از عبور از واحد آشغالگیر توسط کانالهای روبازی به سمت لاگونهای بی هوازی هدایت می گردد. قسمتی از فرآیند تصفیه نظیر ته نشینی و حذف دانه ها و نیز کاهش مواد آلی در لاگونهای بی هوازی صورت می گیرد. واحد هوازی این تصفیه خانه شامل سه حوضچه است که بصورت فرآیند SBR عمل می کنند. زمان پرکردن این حوضچه ها ۲ ساعت (ساعت ۱۴ تا ۱۶ هر روز)، زمان هوادهی ۵/۱۶ ساعت (ساعت ۵/۱۳ تا ۶ صبح روز بعد)، زمان ته نشینی ۲ ساعت (ساعات ۶ تا ۸ صبح هر روز) و زمان تخلیه ۵/۵ ساعت (ساعت ۸صبح تا ۵/۱۳ هر روز) می باشد. فاضلاب روزانه به درون حوضچه ها پمپاژ می گردد و مورد تصفیه قرار می گیرد و پرکردن حوضچه ها همراه با هوادهی است.هر یک از این حوضچه ها بصورت جداگانه دارای شیر تخلیه می باشند و پساب تصفیه شده، توسط یک کانال مشترک وارد واحد گندزدایی می گردد. اکثر عملیات راهبری از طریق اتاق کنترل صورت می گیرند.

اثر بر روی سیستم های تصفیه فاضلاب موجود:

ورود فاضلاب های تصفیه نشده صنعتی به یک تصفیه خانه فاضلاب شهری برای آن مشکلاتی مشابه با مشکلات ذکر شده در خصوص شبکه جمع آوری بوجود خواهد آورد. بعنوان مثال روی ظرفیت پمپ ها تاثیرگذار خواهد بود، باعث خوردگی تاسیسات تصفیه خانه خواهد شد (در صورت اسیدی بودن فاضلاب)، در صورت داشتن مواد فیبری سبب گرفتگی خواهد شد و غیره. علاوه بر آن بر فرآیندهای تصفیه نیز تاثیرگذار خواهد بود، چرا که ممکن است حاوی مواد سمی بازدارنده جهت فعالیت میکروارگانیسم باشد (Alturkamani, 2008a).در تصفیه خانه ها واحدهایی نظیر خنثی سازی، ته نشینی، فیلتراسیون و تصفیه بیولوژیکی در شرایط دبی ثابت بهترین عملکرد را دارند. تغییرات زیاد در حجم جریان و یا تغییرات سریع در بار ورودی بازدهی این واحدها را کاهش می دهد. در صورت ورود بار اضافی ناشی از فاضلاب های صنعتی به درون تصفیه خانه لازم است برنامه کاری تصفیه خانه نظیر نرخ خروج لجن، میزان هوادهی، میزان مواد شیمیایی و… تغییر کند و راهبری تصفیه خانه با مشکل مواجه شود.در جدول شماره ۲-۵ تاثیر ورود برخی از مواد موجود در فاضلاب های صنعتی به تصفیه خانه های موجود شرح داده شده است (Alturkamani, 2008a).

شهرک صنعتی
شهرک صنعتی

صنایع نساجی:

صنعت نساجی در اصل مجموعه ای از صنایع است با فرآیند ها و عملکردهای متفاوت. همانگونه که محصولات آن نیز متفاوت می باشد. فاضلاب ناشی از این صنایع بیشتر بدلیل عملیاتی است که بر روی فیبرها و بصورت شیمیایی انجام می پذیرد تا خصوصیات این فیبرها را تغییر دهد. این فعالیت می تواند بر روی مواد خام و یا پارچه و الیاف صورت پذیرد. فرآیندهای تولید پارچه معمولا در چهار دسته گروه بندی می شوند:

– مرحله آماده سازی که در آن موارد ناخواسته در مواد خام را از بین می برند.

– مرحله رنگ کردن که در آن مواد رنگزا توسط فرآیندهای رنگ کردن و یا رنگرزی به پارچه اضافه می شوند.

– فرآیندهایی که در آن مواد شیمایی به پارچه اضافه می گردد تا چروک شدن آن را به تاخیر بیاندازد و یا پارچه در مقابل شعله مقاوم باشد.

– فرآیندهایی که طراحی شده اند تا بدون اضافه کردن مواد شیمیایی، خاصیت های فیزیکی و شیمیایی پارچه را تغییر دهند.با توجه به موادی که جهت فرآیندهای فوق بکار می رود و همچنین ویژگی های دستگاه هایی که استفاده می شوند، خصوصیات فاضلاب خروجی از کارخانجات مشخص می شود    (Callely et al., 1977).

ترکیبات فاضلاب های لبنی:

جامدات شیری موجود در فاضلاب صنایع لبنی عمدتا ترکیبات شیری مانند چربی های کره ای، پنیر، پروتئین های شیر، لاکتوز و نمک های غیر آلی می باشند. بستگی به نوع فرآیند در کارخانه این ترکیبات می توانند بصورت محلول و یا بصورت کلوئیدی در آب حضور یابند. شیر و محصولات جانبی آن طبیعت آلوده کننده بالایی دارند. محصولاتی نظیر شیر، شیر کف دار شده، کره و کشک دارای BOD به ترتیب برابر با ۱۱۰۰۰۰، ۷۲۰۰۰، ۷۲۰۰۰ و ۴۴۰۰۰   میلی گرم در لیتر دارند (Callely et al., 1977).حضور شیر در آب تاثیر بسزایی در اکسیژن زدایی آن دارد( بعلت اکسید شدن بیولوژیکی شیر).فعالیتهای بیولوژیکی که شروع می شود اکسیژن آب مصرف شده و شرایط بی هوازی بوجود می آید و تولید بوی نامطبوع می کند. علاوه بر جامدات شیری موجود در فاضلاب صنایع لبنی، مواد دیگری مانند شوینده ها و مواد شیمیایی مورد استفاده در شستشو نیز در این نوع فاضلاب ها یافت می شوند. حضور این مواد شوینده در فاضلاب های لبنی به نوع فرآیند شست وشو و زمان آن بستگی دارد. مواد شوینده که معمولا در صنایع لبنی بکار گرفته می شوند معمولا بار آلودگی بالایی ندارند زیرا مقدار کمی از آنها استفاده می شود اما معمولا pH فاضلاب را تحت تاثیر قرار می دهند (Callely et al., 1977).

فهرست مطالب مقاله معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز و برخی از صنایع:

  • معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز
  • ویژگیهای برخی از صنایع
  • تاثیر فاضلابهای صنعتی بر روی سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب موجود یک شهر
  • خصوصیات فاضلاب برخی از صنایع و استاندارد مربوط به تخلیه پسابها
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز و برخی از صنایع:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 19
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *