تحقیق بررسی مروری بر شاعران کتابهای درسی

این مجموعه مروری است بر بعضی از شاعران که وجود اشعارشان در کتابهای درسی دانش آموزان آمده و بسیار لذت بخش بوده و موجب تحریک ذوق و علاقه آنان به ادبیات این مرز و بوم خواهد شد  .از آنجایی که یکی از اهداف رساندن پیام شعر ، آشنایی فرا گیران با طرز فکر ، روحیه و احساسات شاعر و اختصاصات کلی آن شعر می باشد لذا به عنوان یکی از ارکان اصلی تحقیق این امر بایستی با خصوصیات ، زندگینامه و آثار شاعرانی که شعر آنها را باور می کنید ، آشنا شدن با اطلاعات کافی و هر چه سریعتر رسیدن به مضمون  پیام ( اخلاقی – تربیتی – اجتماعی و…) شاعر را انتقال دهید و آن را باور نمایید.جهت نیل به این مقصود و برای آشنایی راحت تر انجام شود و در دسترس قرار گیرد مجموعه فوق حاوی زندگینامه بعضی از علمای فرهنگ شعر و شاعری را در بر دارد که از منابع معتبری گرد آوری شده است .تحقیق بررسی مروری بر شاعران کتابهای درسی در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق بررسی مروری بر شاعران کتابهای درسی:

حبیب یغمایی که در شعر حبیب تخلص می کرد فرزند حاج میرزا اسد الله (منتخب السادات)خوری ، برادرزاده اقبال جندقی و نوه دختری یغمای جندقی ، شاعر معروف دوره قاجاریه است. یغمایی در سال ۱۲۸۰ هجری شمسی در دهکده خور از بخش بیابانک جندق واقع در کویر مرکزی ایران به دنیا آمد وی تحصیلات مقدماتی را در مدرسه سعادت ناظمیه دامغان به پایان برد و برای کسب دانش به تهران کوچ کرد و در دارالمعلمین عالی (دانشسرای عالی) به تحصیل ادامه داد تا به اخذ لیسانس توفیق یافت . در خلال مدت تحصیل علوم عربیه را از افاضل عصر فرا گرفت . از آن پس به خدمت وزارت فرهنگ در آمد و سالها ریاست فرهنگ سمنان و دامغان و کرمان ا به عهده داشت . آنگاه به تهران بازگشت و در هنرستان دولتی و دارالفنون به تدریس ادبیات فارسی پرداخت و چندی نیز در اداره نگارش وزارت فرهنگ ، تصدی و مدیریت مجله آموزش و پرورش را داشت . از خدمات برجسته و چشمگیر او تاسیس ونشر مجله یغمعا بود که از سال ۱۳۲۶تا سال ۱۳۵۷ شمسی به مدت ۳۱ سال ادامه داشت و از این رهگذر به فرهنگ و ادب کشور خدمت شایان تقدیر انجام داد . او بیانی ساده و زیبا داشت و سر انجام در اردیبهشت سال ۱۳۶۳ بدرود حیات گفت و طبق وصیتش ، پیکرش به دهکده خور منتقل ودر آنجا مدفون کردید .یغمایی در تصحیح دیوان سعدی و منتخبات اشعار فردوسی و نظامی گنجوی با محمد علی فروتن (ذکاء الملک) همکاری کرد و نیز ترجمه تفسیر طبری  ( در۷ جلد ) و دیوان یغمای جندقی و قصص الانبیاء و گرشاسب نامه حکیم اسدی طوسی را تصحیح و چاپ کرد .

شاعران کتابهای درسی
شاعران کتابهای درسی

 

گلچین گیلانی:

دکتر مجد الدین میر فخرایی معروف به گلچین گیلانی فرزند میرزا مهدی خان وزیر دفتر ، در سال ۱۲۰۹ هجری شمسی در رشت دیده به جهان گشود .میر فخرایی تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش و متوسطه را در تهران به پایان رسانید و در رشته فلسفه و علوم تربیتی به تحصیل ادامه داد و به دریافت لیسانس توفیق یافت . آنگاه به انگلستان رفت و با اینکه رشته تحصیلی اش ادبیات بود تغییر رشته داد و به طب روی آورد و رشته پزشکی را دنبال کرد .اما جنگ جهانی دوم مانع تحصیلاتش شد و ناگزیر از راه نویسندگی و سخنگویی در رادیو لندن امرار معاش کرد .پس از پایان جنگ رشته تحصیلی مورد علاقه اش را ادامه داد و به دریافت دکترا در رشته پزشکی توفیق یافت و در همان لندن به شغل طبابت پرداخت .گلچین شعر و شاعری را از دوران نوجوانی آغاز کرد و بتدریج بر اثر استعداد ذاتی و ذوق سرشاری که داشت شعرش مورد توجه قرار گرفت وی به صورت بارزی تحت تاثیر اقلیم محیط زیست خویش ، گیلان واقع شده است و این ویژگی به شعرا و طراوت و حالت خاصی بخشیده که با شعر بسیاری از گویندگان فرق دارد .اشعارش برای اولین بار در سال ۱۳۰۷ شمسی در مجله ارمغان به چاپ رسید و از آن پس آثارش در مجله روزگار نو ، فروغ و سخن انتشار یافت .

حبیب چاچیان:

حبیب چاچیان ، متخلص به حسان (مدّاح اهل بیت) ، فرزند محمد حسین در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی در تبریز در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود ، شش ساله بود که همراه خانواده اش به تهران مهاجرت کرد و در این شهر رحل اقامت افکندپانزده سال بیشتر نداشت که پدرش بدرود حیات گفت و مرگ او ضربه ای سخت بر روح و قلب حساس وی وارد ساخت و همین امر باعث شد که قریحه شعر در او بیدار شود . باری چایچیان تحصیلات خود را در تهران در مدرسه ایران و آلمان به پایان رسانید از آن پس به استخدام بانک ملی در آمد و پس از سالها خدمت سرانجام بازنشسته شد.حسان درباره انگیزه شاعری خود چنین میگوید : « مادرم عاشق مولا علی و اهل بیت (ع) بود و پیوسته مرا به سرودن اشعار مذهبی در مدح و مرثیت ائمه اطهار (ع) تشویق میکرد و نخستین سفری که همراه مادر و مادربزرگم به کربلا رفتیم ، در حرم سید الشهداء در کنار ضریح آن حضرت خواستم که مرا به شاعری درگاهش مفتخر فرماید و به من توفیق دهد که منحصرا اشعار مذهبی بسرایم ، در همین موقع یکی از سادات کتابی به نام < بطله کربلا> تالیف دکتر س . بنت الشاطی به دستم داد که به زبان عربی بود . وقتی که به تهران آمدم آن را به نام زینب بانوی قهرمان کربلا ترجمه کردم . بالاخره تصمیم نهایی خود را گرفته و هر چه شعر در زمینه های مختلف داشتم در آتش افکندم ، از آن تاریخ همواره اشعار مذهبی سرودم و امیدوارم تا آخرین لحظات عمر بتوانم در این راه گام بردارم» .

محمود کیانوش:

محمود کیانوش در سال ۱۳۱۳ در شهر مشهد متولد شد پدر و مادرش بی سواد ، اما هر دو بافرهنگ و پرهیزگار بودند ، به ویژه پدر را با توصیفی که کیانوش از او میکند ، نمونه های نادر «با فرهیختگان مکتب ندیده » به شمار آورد . او می گوید : پدرم سخت مذهبی و پرهیزگار بود اما من درخشان ترین صفتی که از او دارم ، غرورش بود.با اینکه سواد نداشت ، در عمرش هرگز در پای سند یا مدرکی اثر انگشت نگذاشت . قلم را از دست طرف میگرفت و با غرور کسی که به افلاطون حکمت بیاموزد و به شیوه نقاشان میناتور ساز ، اسمش را که < علی > بود  ، امضاء میکرد .او از فردوسی و خیام و مولوی و حافظ چنان حرف میزد که انگار از هم سخنان و همسفرانش حرف میزند . همه داستانهای شاهنامه را میدانست ، از سعدی و حافظ و مولوی بیت ها در حافظه داشت و آنها را به مناسبت در گفتارش می آورد . در توصیف و تصویر دیده ها و روایت شنیده ها  و خیال یافته هایش زبانی بسیار روان داشت ، آراسته به اصطلاحات و ضرب المثلها ، و در شرح وقایع و گزارش حال و فعل آدم ها استاد بود و من بعد ها فهمیدم که در مکتب او شاگردی میکرده و نمیدانستم . اما همین پدر مخالف بود که پسرش به مدرسه برود و معتقد بود که اگر محمود بخواهد عالم شود ، باید به نجف برود نه به مدرسه . اما محمد سر انجام با پادرمیانی مادر به مدرسه رفت و قدم در راهی نهاد که بیداریش محمود کیانوش ، چنان که امروزش میشناسیم یعنی نویسنده ، شاعر و مترجم و بنیانگذار شعر کودک ، منتهی شد .

قیصر امین پور:

در مجموع قیصر امین پور از معدود شاعرانی است که پس از انقلاب اسلامی ضمن گرایش به شعر کلاسیک ، در قالب غزل و رباعی هنگام با حوادث انقلاب ساخت نیمایی شعر را پی گرفته و اشعاری با درون مایه ای نو و زبان ساده و بی پیرایه ، صمیمی و دلنشین سروده است از آثار وی میتوان : نفس صبح ، در کوچ آفتاب ، ظهور روز دهم ، مثل چشمه مثل رود ، به قول پرستو ، بی بال پریدن ، طوفان در پرانتز ، آینه های ناگهان ، گزیده اشعار و چندین اثر دیگر را نام برد .کتاب ظهور روز دهم بعنوان نخستین منظومه بلندی که برای نوجوانان سروده شده شناخته شده است و در سال ۱۳۶۸ از سوی هیئت داوران کودکان و نوجوانان و هیئت داوران بزرگسالان به عنوان کتاب برگزیده در زمینه شعر معرفی شد و همین کتاب در سال ۱۳۶۷ از سوی مجله سروش نوجوان به عنوان کتاب برگزیده ده سال پس از انقلاب ، در زمینه ادبیات نوجوان اعلام شد . مجموعه شعر تنفس صبح امین پور همراه با مجموعه شعر هم صدا با خلق اسماعیل از سید حسن حسینی در سال ۱۳۶۸ به طور مشترک به عنوان برنده نخست جایزه نیما یوشیج بر گزیده شد این جایزه به مناسبت سی‏اٌمین سال خاموشی نیما از سوی موسسه فرهنگی گسترش هنر ، به کتابهای برگزیده شعر نو منتشر شده پس از انقلاب اختصاص یافت .

 

فهرست:

 ۱) مقدمه 
 ۲) فهرست 
 ۳) حبیب یغمایی۱
 ۴) گلچین گیلانی۲
 ۵) حبیب چاچیان۳
 ۶) محمود کیانوش۵
 ۷) محمد حسین بهجتی۸
 ۸) موسوی گرما رودی۹
 ۹) مصطفی رحمان دوست۱۱
۱۰) جعفر ابراهیمی۱۴
۱۱) شکوه قاسم نیا۱۵
۱۲) قیصر امین پور۱۸

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی مروری بر شاعران کتابهای درسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 22
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *