مقاله مدیریت مالی رشته مدیریت

قبل از ورود به مطالعه مالیه شرکت، به نظر می­رسد نگاهی اجمالی به موضوع مالیه، ایده خوبی باشد. هدف ما آن است که برخی از مهم­ترین زمینه­های مالیه و برخی از فرصت­های شغلی موجود هر کدام را به ما نشان دهیم. همچنین می­خواهیم برخی از روش­های تأمین مالی که مناسب سایر حوزه­ها از قبیل بازاریابی، مدیریت و حسابداری است را به تصویر بکشیم. مقاله مدیریت مالی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

 

چهار حوزه اساسی مدیریت مالی

به طور سنتی عناوین مالی به چهار حوزه اصلی تقسیم می­شود :

۱ـ تأمین مالی شرکت

۲ـ سرمایه­گذاری­ها

۳ـ مؤسسات مالی

۴ـ مالیه بین­الملل (امور مالی بین­الملل)

هر کدام از موارد فوق را در زیر مورد بحث قرار می­دهیم.

 

تأمین مالی شرکت

نخستین مورد از این چهار حوزه یعنی تأمین مالی شرکت موضوع اصلی این کتاب است. در بخش بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت بنابراین برای پرداختن به جزئیات تا آن زمان منتظر می­مانیم. چیزی را که باید به آن توجه کنیم آن است که اصطلاح «تأمین مالی شرکت» به نظر می­رسد فقط مربوط به شرکت باشد، اما حقیقت آن است که تقریباً تمام عناوینی که به آن می­پردازیم بسیار وسیع­تر از آن است. شاید تأمین مالی کسب و کار کمی بیشتر قابل توصیف باشد اما حتی این نیز بسیار محدود است زیرا دست کم نصف موضوعاتی که در صفحات قبل مورد بررسی قرار گرفت واقعاً اصول و یاده­های اصلی مالی هستند که تمام حوزه­های تأمین مالی و فراتر از آن به کار می­روند.

 

سرمایه­گذاری­ها

به طور کلی حوزه سرمایه­گذارمدیریت مالی به دارایی­های مالی مانند سهام و اوراق مشارکت می­پردازد.

برخی از پرسش­های مهم عبارتند از :

۱ـ چه چیزی سهامی یک دارایی مالی مانند یک سهم را مشخص می­کند؟

۲ـ مخاطرات و مزایای بالقوه سرمایه­گذاری در دارایی­های مالی چیست؟

۳ـ بهترین ترکیب انواع گوناگون دارایی­های مالی و مدیریت مالی برای مالکیت کدام است؟

دانشجویانی که در زمینه سرمایه­گذاری کارشناس می­­شوند فرصت­های شغلی گوناگونی دارند. کارگزار سهام شرکت شدن بسیار معمول است. کارگزاران سهام اغلب برای شرکت­های بزرگی مانند مریل لینچ­ها، (Merrill Lynch مدیریت مالی ) کار می­کنند. آنان به مشتریان توصیه می­کنند چه نوع سرمایه­گذاری­هایی را در نظر بگیرند و به آنان در تصمیم­گیری­های مربوط به خرید و فروش کمک می­کنند. توصیه­گران مالی نیز نقش مشابهی بازی می­کنند، اما الزاماً کارگزار یا دلال نیستند.

مدیریت پورتفوزی (اسید سهام) دومین مسیر شغلی مرتبط با سرمایه­گذاری است. مدیران سبد سهام همانگونه که از نامش پیدا است پول سرمایه­گذاران را مدیریت می­کنند. برای مثال سرمایه­گذاران فردی به وفور وجوه را به طور دو طرفه سرمایه­گذاری می­کنند. این­گونه وجوه به سادگی ابزار گردآوری پولی هستند که پس از آن توسط مدیر سبد سهام سرمایه­گذاری می­شود. همچنین مدیران سبد سهام پول را برای صندوق­های بازنشتگی، شرکت­های بیمه و بسیاری از انواع دیگر مؤسسات سرمایه­گذاری و مدیریت می­کنند.

مؤسسات مالی

مؤسسات مالی اساساً کسب و کارهایی هستند که اصولاً به موضوعات مالی می­پردازند. بانک­ها و شرکت­های بیمه احتمالاً برای شما آشناترین موارد است. مؤسساتی شبیه اینها افرادی را استخدام می­کنند تا گستره وسیعی از وظایف مرتبط با امور مالی را انجام دهند. برای مثال یک کارمند مربوط به وام­های تجاری در یک بانک باید ارزیابی کند که آیا بنگاهی خاص وضعیت مالی قوی کافی برای اخذ وام را دارد یا خیر. در یک شرکت بیمه، یک تحلیل­گر باید تصمیم بگیرد که خطر خاصی برای بیمه کردن مناسب است یا خیر و مزیت انجام این کار چیست؟

مدیریت مالی
مدیریت مالی

بودجه­بندی سرمایه­ای مدیریت مالی

اولین پرسش به سرمایه­گذاری بلند مدت شرکت مربوط است. فرایند برنامه­ریزی و مدیریت سرمایه­گذاری بلند مدت شرکت، بودجه­بندی سرمایه­ای می­گویند. در بودجه­بندی سرمایه­ای مدیر مالی می­کوشد تا فرصت­های سرمایه­ای که ارزش بیشتری برای شرکت دارند را مشخص کند. به بیان ساده­تر، بدان معنی است که ارزش جریان نقدی ایجاد شده از یک دارایی بیشتر از هزینه آن دارایی باشد.

صرف­نظر از سرمایه­گذاری خاص موردنظر، مدیران مالی باید در نظر بگیرند چه مقدار نقدینگی و از کجا می­خواند بدست آورند؟ چه قدر احتمال دارد بدست آورند؟ ارزیابی اندازه، زمان و مخاطره آینده جریان نقدینگی ضرورت بودجه­بندی سرمایه­ای است. در حقیقت هر وقت تصمیم­گیری یک بنگاه را ارزیابی می­کنیم، اندازه، زمان و مخاطره آینده جریان نقدی چیزی بسیار مهمی است که باید در نظر بگیریم.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله مدیریت مالی رشته مدیریت:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 15
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *