تحقیق فن و هنر سفالگری رشته هنر

ساخت کوره نیز با توجه به مواد سوختی آن متغیر بوده است بر طبق منابع باستان شناسی ، سفالگران اولیه ظروف سفالین را در کوره های روباز ویا به عبارتی درکوره های تنوری شکل در هوای آزاد می پختند این روش می توانست بصورت تک ظرفی یا گروهی انجام گیرد .

تحقیق فن و هنر سفالگری (سفال قرون ۳ و ۴ هجری)رشته هنر در قالب فایل ورد آماده برای دانلود میباشد.

فن و هنر سفالگری

اجسامی را که دارای شکل پیچیده بوده ویا میان تهی باشند بسادگی با این روش دادن می توان ساخت در این حالت مجددا از قالب گچی استفاده می شود با این تفاوت که خاک رس مورد نظر مقدار بیشتری آب بوده و بصورت دوغاب می باشد و گاهی نیز موارد دیگری جهت افزایش خاصیت شناور بودن ذرات خاک رس در آب ، مانند سیلیکات سدیم ویا مواد مشابه آن به مقدار بسیار کم به دوغاب اضافه می شود که این عمل نتیجتا مقدار کاربرد آب را تا اندازه ای کاهش می دهد.

فرم دادن توسط ریخته گری و سفالگری

دوغاب باقی مانده را خالی می کنند وبا گذشت مدت زمانی ، این قشر خود را از جداره گچی جدا کرده ودر این موقع می توان قالب را باز و جسم شکل گرفته را خارج و آن را بوسیله ابر خیس و کارد تمیز کرده و قسمتهای زائدرا جدا نموده وبرای خشکتر شدن آماده کرد .

 

پختن :

به منظور افزایش استحکام فراوده های گلی  متراکم نمودن آن باید این اجسام دردرجه حرارت معینی پخته شود اگر قرار باشد اشیای سفالین بدون لعاب عرضه گردند باید با درجه حرارتی مابین ۹۵۰ الی ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد تقریبا مدت ۸ ساعت درکوره پخته شوند که این درجه حرارت و مدت زمان پخت بستگی به نوع مواد اولیه و فراورده موردنظر دارد .

از نظر حرارتی کوره ها به دو انواع مختلف تقسیم می شوند که مهمترین آنهاعبارتند از :

کوره با جریان هوا به سمت بالا

طرز کار  این کوره بصورتی است که آتشدان در قسمت زیرین قرار گرفته و ظروف در قسمت بالای کوره قرار می گیرد شکل این نوع کوره عموما دایره ویا بیضی بوده و دود و گاز حاصله از سوخت بوسیله منفذی به بیرون هدایت می شده است طرز چیدن سفال  دراین کوره ممکن است به دو طریق صورت می گرفته ، به این ترتیب که ظروف در طاقچه های متعددی که درون کوره ایجاد گردیده قرار داده شده ویااینکه روی میله های سفالی که در جدار داخلی کوره ساخته می شود.

کوره روبه پایین در سفالگری

این نوع کوره به آندسته از کوره ها گفته می شود که در آنها برعکس کوره های نوع قبلی در قسمت بالا است در این کوره ها دود و گاز حاصله ازاحتراق با سوراخی که در زیر شبکه تعبیه به بیرون هدایت می شود و ظروف سفالین نیز برای حرارت در قسمت زیرین کوره چیده می شود.

از نظر کار هر دو کوره تقریبا یکسان است ولی از نظر فنی چنانچه سوخت یکسانی به هر دو کوره داده شود . در کوره نوع روبه پایین حرارت آسانتر تولید می شود . برای مثال در این نوع کوره حرارت بیش از ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد آسانتر ازکوره رو به بالا بدست می آید .

بطور کلی وقتی در دوران اسلامی از لعاب گفتگو می کنیم و منظور پوشش شیشه ای است که بر روی سفالینه و کاشی به کار می رود ودو خاصیت عمده دارد :

  • غیر قابل نفوذ نمودن شئی
  • تزئین شی ء

 

سفالگری
فن و هنر سفالگری

ابزار و و سایل کار سفالگری در نیشابور

  • چرخ کوزه گری اصلی ترین و مهمترین وسیله کار است که به دو نوع پائی و برقی تقسیم می شود . قسمتهای مختلف هر دو چرخ تقریبا یکسان است فقط از نظر مواد بکار رفته  در ساختمان آنها فرق می کنند چرخ های پایی قرقره و میله وسط چرخ از چوب است ولی درچرخ برقی ازآهن است وقسمت پائین چرخ که نزدیک زمین است و به پیکم معروف است
  • داخل ساچمه می شود و استخوان شانه شتر که چرخ بر آن سوار است وبا یک پایه چوبی که از وسط این گردونه چوبی به بالا می رود وصل می شود به تخته چوبی گرد بنام سه پایه را روی آن سله قرار دارد از جنس سفال که گرد است و گل روی آن قرار می گیرد .
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق فن و هنر سفالگری رشته هنر:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 48
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *