تحقیق طرح دعوا مستقیم علیه بیمه گر توسط زیان دیده

امروزه، پیدایش اتومبیل در عرصه زندگی، اگر چه گام مهمی در پیشرفت صنعتی جامعه بشری به شمار می آید و فواید و مزایای انکار ناپذیری را به همراه داشته است، به گونه ای که در ردیف اساسی ترین نیازهای انسان به شمار آمده است، اما با نگاهی به آمار قربانیان و خسارتهای مادی و معنوی ناشی از حوادث این اختراعِ سودمند بشری، اذعان خواهیم نمود که اگر در باره  کاهش خطر های آن و جبران خسارتهای زیاندیدگان اینگونه حوادث راهکار مناسبی فراهم ننماییم، اتومبیل در ردیف بزرگترین عوامل تهدیدکننده جامعه قرار می گیرد و مایه سلب آسایش و امنیت افراد می شود.

تحقیق طرح دعوا  مستقیم علیه بیمه گر توسط زیان دیده از منظر رویه قضایی ( رشته حقوق خصوصی) در قالب فایل ورد به همراه منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

نوع روش تحقیق:

(پیمایشی، کتابخانه‌ای)

به صورت کیفی و تحلیلی توصیفی  و به صورت کتابخانه ای با استفاده از مراجع معتبر عمی

 

ب: روش گردآوری اطلاعات

(میدانی، کتابخانه‌ای و غیره):

کتابخانه ای

ج: ابزار گردآوری اطلاعات

(پرسشنامه، مصاحبه، آزمون، فیش، جدول، نمونه‌برداری، تجهیزات آزمایشگاهی و بانک‌های اطلاعاتی و شبکه‌های کامپیوتری و ماهواره‌ای و غیره):

 

با تهیه و تنظیم فیش برداری

د: روش تجزیه و تحلیل اطلاعات

تحلیلی توصیفی و این بررسی به صورت بنیادی می باشد

طرح دعوا
طرح دعوا

سوابق تحقیق

(بیان مختصر سابقه تحقیقات انجام شده درباره موضوع و نتایج به دست آمده در داخل و خارج از کشور نظرهای علمی موجود درباره موضوع تحقیق)

 

خدابخشی در سال ۸۴ در مقاله خود تحت عنوان بیمه گر و صندوق تامین خسارت در دعوای زیان دیده در مسئولیت مدنی می نویسد: حوادث ناشی از رانندگی وسایل نقلیه هر روز اتفاق می افتد،(حوادثی که از اهمیت بیشتری نسبت به دیگر حوادث برخوردار است. می توان گفت که این حوادث «مهمترین و شایع ترین شبه جرایم است که دست کم در نیم قرن اخیر دادگاهها را به خود مشغول کرده است.»

اصول حاکم بر این حوادث تغییر یافته و در برخی نظام های حقوقی نظیر کامن لا، به عنوان یکی از انواع افعال زیان بار  به صورت مستقل بررسی می شود و حقوق حاکم بر این افعال زیان بار شامل آن ها نمی شود. به دلیل اهمیت و ویژگی این بخش از مسئولیت مدنی گفته شده است که قواعد عمومی مسئولیت به شکل مرسوم خود در این زمینه قابل اجرا نیست و نتایج نادرستی به بار می آورد. از آن جا که وسایل نقلیه موتوری، امری حیاتی برای زندگی محسوب می شود و به عبارت دیگر در هر حال راه خود را از میان اجتماع می گذراند، این حرکت باید توأم با اصل غرامت باشد تا حقوق دیگران تضییع نشود.

اجتناب از ایرادهای مطرح شده در سایر فروض

هرچند گروهی از همکاران اعتقاد دارند که محاکم جزایی صرفاً با وصول کیفرخواست شروع به رسیدگی می نمایند؛ اما از ظاهر بند (ج) ماده ۱۴ اصلاحی قانون تشکیل چنین استنباط نمی  شود که محکمه جزایی باید صرفاً با کیفرخواست به موضوع رسیدگی نماید؛ بلکه فحوای کلام دلالت بر این موضوع دارد که محاکم جزایی صرفاً به جرایم مندرج در متن کیفرخواست رسیدگی می نمایند؛ گرچه این امر مانع دادگاه در تطبیق فعل و عنوان مجرمانه نیست. تبصره ۳ ماده ۳ این قانون دلالت بر این نظر و عدم لزوم طرح کیفرخواست در تمامی موارد دارد.

فرضیات تحقیق

(هر فرضیه به صورت یک جمله خبری نوشته شود.)

به نظر می رسد در قانون۱۰ بیمه اجباری مسئولیت مدنی، زیان دیده با طرح دعوا علیه بیمه گر مشمول تعهداتی مشخص از طرف بیمه گر می شود که در این بررسی به کم و کیف این موارد خواهیم پرداخت.

 اهداف تحقیق

(شامل اهداف علمی، کاربردی و ضرورت‌های خاص انجام تحقیق)

بررسی قانون ۱۰ بیمه اجباری

بررسی مسئولیت بیمه گر در برابر بیمه شده در قانون ۱۰ بیمه اجباری

بررسی  طرح دعوای زیان دیده علیه بیمه گر در رویه قضایی

بررسی تعهدات بیمه گر در برابر بیمه شده در رویه قضایی

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق طرح دعوا مستقیم علیه بیمه گر توسط زیان دیده:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 33
قالب: فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *