پروژه طراحی سیستم بها یابی استاندارد

با توجه به گسترش رقابت جهانی و نوآوری­های تکنولوژی و تحولات سریع در صنایع تولیدی دنیا، حسابداران مدیریت ناچارند از روش­ها و سیستم­های جدید جهت مشاوره بهتر و دقیق­تر استفاده نمایند. جهت دستیابی به این مهم، هزینه­ یابی و بها یابی بر مبنای فعالیت یکی از ابزارهای نوین جهت پیشبرد اهداف و محاسبه بهای تمام شده دقیق­تر محصولات در سازمان می­باشد. پروژه طراحی سیستم بها یابی استاندارد در قالب فایل ورد به همره منبع آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

سیستم بها یابی استاندارد

سیستم­های سنتی حسابداری صنعتی که مبتنی بر واحد محصول است بر حجم تولید و واحدهای محصولات خاص، تأکید دارد. در این سیستم­ها، هزینه­­ها به واحدهای محصول تولید شده تخصیص داده می­شود، زیرا فرض می­شود که تنها محصولات، منابع را مصرف می­کنند. هزینه­یابی بر مبنای فعالیت (ABC) را می­توان بسط تکامل یافته­ای از روش تخصیص دو مرحله­ای هزینه تلقی کرد که شالوده سیستم­های نوین حسابداری صنعتی است. در مرحله اول این روش، هزینه­های غیرمستقیم منابع به مخازن هزینه تخصیص می­یابد و در مرحله دوم، هزینه­های انباشته شده در مراکز هزینه به محصولات تخصیص داده می­شود.

مقدمه

سیستم­های سنتی هزینه­یابی، کل هزینه­های سربار را بر مبنای معیارهایی در سطح واحد محصول (نظیر ساعات کار مستقیم)تسهیم می­کند و یکی از معایب این سیستم نادیده گرفتن اهمیت تنوع محصول می­باشد که این امر موجب کمتر از واقع نشان دادن هزینه محصولات کوچک­تر (محصولات کم حجم)و زیادتر از واقع نشان دادن هزینه محصولات بزرگتر (محصولات پر حجم)می­شود.

تغییر و تحولات ایجاد شده در شرایط درونی و پیرامونی، کارکرد بنگاه­های اقتصادی و سازمان­ها و تاثیر عواملی نظیر تشدید روند رقابت و اهمیت یافتن اعمال مدیریت فعالیت­ها، مسئولیت و نقش سیستم­های هزینه­یابی را به طور ریشه­ای دگرگون کرده است. مفاهیم و تکنیک­های حسابداری صنعتی سال­ها است که بدون تغییر جدی بکارگرفته می­شود. به­طوری­که امروزه تغییر در روش­ها و فرآیند­های کنترل هزینه­ها که تا دهه­ها بدون تغییر اساسی به­کار می­رفته، امری اجتناب­ناپذیر شده است.

سیستم­های هزینه ­یابی

سیستم­های حسابداری صنعتی باید بیش از گذشته بر برآوردها و پیش­بینی­ها تمرکز داشته باشند، زیرا فرآیند تصمیم­گیری اساساً بر واکنش سریع استوار است و این موضوع با انتظار کشیدن برای دست­یابی به اطلاعات واقعی هزینه­ها، منافات دارد.

امروزه در محیط رقابتی، ابزارهائی جهت کمک به مدیریت به منظور تولید بهینه مورد نیاز است. سود آوری و کارائی سازمان­ها هدف اصلی مدیران است که سیستم ABC می­تواند با استفاده از اطلاعات به­روز و دقیق در مورد جزئیات فعالیت­ها و فرآیندها، این هدف را محقق سازد.

همچنین اگر مدیریت بخواهد محصولاتی را تولید کند که در بازار­های جهانی با محصولات مشابه قابل­ رقابت باشد باید از فعالیت­هایی که در ساخت محصول نقش دارد و هزینه انجام این فعالیت­ها به­موقع آگاه شود. آگاهی مورد نظر، از طریق شناسائی فعالیت­ها و تخصیص هزینه به فعالیت­ها، به دست می­آید. این امر منجر به پیدایش شیوه­ی جدیدی برای هزینه­یابی، مرسوم به هزینه­یابی بر مبنای فعالیت شده است.

قیمت تمام شده یکی از ابعاد مهم در امر رقابت است. ایجاد تعادل این مؤلفه با سایر ابعاد رقابت یعنی کیفیت و زمان، مستلزم اعمال مدیریت بر آن است. هدف نظام مدیریت هزینه، کمک به حداکثر رساندن سود و ارزش شرکت در حال و آینده است. به طور کلی هدف نظام مدیریت هزینه شناسایی تأثیر بها یابی تمام شده بر تصمیمات مدیریت اولا”، از طریق ارزیابی منابع مصرف شده در انجام فعالیت­های سازمان و ثانیا” ارزیابی تأثیر بر تغییر فعالیتها بر بهای تمام شده است که با بهره­گیری از ابزارها و تکنیک­ها می­توان تأثیر بهای تمام شده بر تصمیمات را شناسایی نمود.

بها یابی
بها یابی استاندارد

بحث و نتیجه گیری کلی پژوهش:

در یک نتیجه­گیری کلی می­توان بیان نمود که اصولا˝ امکان بکارگیری سیستم هزینه­یابی بر مبنای فعالیت در شرکت ها وجود دارد. این نتیجه دقیقا” موافق با نتیجه تحقیق سال ۱۳۸۹ خانم اکرم مبارکی در شرکت پتروشیمی بندر امام (ره) می­باشد. در تحقیق انجام شده توسط ایشان، امکان­ بکارگیری سیستم هزینه­یابی بر مبنای فعالیت در شرکت مذکور وجود داشته است.

 

پیشنهاداتی در ارتباط با موضوع پژوهش:

۱- با توجه به نیاز سیستم ABC به دانش تئوریک و کاربردی مرتبط و با توجه به عدم کفایت این دو مقوله در مدیران شرکت ها، پیشنهاد می­شود نسبت به برگزاری کلاس­های آموزشی جهت تقویت بنیه علمی و کاربردی مدیران، اقدامات لازم صورت پذیرد.

۲- با توجه به نقش اساسی و مهم کارکنان در پیاده سازی سیستم ABC، پیشنهاد می­شود جهت ترغیب و مشارکت بیشتر پرسنل در این امر، آئین­نامه مرتبط جهت برقراری سیستم پاداش مناسب (در زمان پیاده سازی سیستم بها یابی ) مورد تصویب مدیران قرار گیرد.

۳- باتوجه به ظرفیت نسبتا بالای شرکت های مورد بررسی جهت تولید محصولات، پیشنهاد می­شود جهت استفاده مؤثرتر از مزایای سیستم  ABC (در زمان پیاده­سازی سیستم)، هر چه سریعتر نسبت به برنامه­ریزی تولید محصولات متنوع­تر اقدامات لازم صورت پذیرد.

پیشنهاداتی در ارتباط با پژوهش­های آینده:

۱ – طراحی مدل سیستم ABC و پیاده نمودن این سیستم در شرکت ها و کارخانجات کشور

۲ – بررسی سیستم ABC در سایر شرکتها

۳ – هزینه­یابی کیفیت از طریق بکارگیری سیستم هزینه­یابی بر مبنای فعالیت

۴- بررسی سیستم هزینه­یابی بر مبنای فعالیت زمان­گرا در شرکت­های معتبر کشور

۵- بررسی نتایج حاصل از بکارگیری سیستم هزینه­یابی بر مبنای فعالیت با نتایج مالی قبل از پیاده­سازی سیستم از لحاظ تصمیم گیری­های مدیریتی و بهای تمام شده محصولات (با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بها یابی)

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پروژه طراحی سیستم بها یابی استاندارد:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 44
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *