مقاله تصرف عدوانی در آثار مذهبی رشته حقوق

هدف از انجام این تحقیق بررسی عواقب تصرف در آثار مذهبی است. در این تحقیق تلاش شده است ضمن بررسی قوانین و مقررات تصرف در آثار و ابنیه های مذهبی و تاریخی، مجازات ها و شرایط اعمال شده از سوی قانون بر فرد متصرف بیان گردد. آنچه که می توان به عنوان نتیجه این مطالعه در نظر گرفت این سات که تصرف در آثار مذهبی به دو صورت است، تصرف عدوانی و تصرف بع معنای مالکیت فرد بر اثر مذهبی. در هر دو صورت قانون گذار یک سری موادی را در قانون مجازات اسلامی، قانون حفظ آثار ملی مذهبی، و… بیان نموده است که به گونه ای شرایط را برای حاکمیت شخص بر اثر مشخص نماد. در زمینه آثاری که دارای مالک حقیقی و حقوقی است، هر گونه خرید و فروش اثر باید به اطلاع دولت یا نهاد مربوطه گزارش داده شود و در صورت اینکه دولت نتواند در ده روز در قبال واگذاری اثر به خود اقدام نماید مالک حقیقی اثر می تواند به آن را به دیگری واگذار نماید و ظرف ۱۰ روز محل زندگی خریدار جدید را اعلام نماید. همچنین با مروری بر قوانین می توان گفت، هر گونه عملی که به موجب آن سبب ورود خسارت به اثر مذهبی شود جرم تلقی شده و فرد متصرف چه حقیقی و چه عدوانی محکوم است خسارت وارده را جبران و بنا بر نظر دادگاه حبس تعیین شده را با توجه به شدت جرم سپری نماید.

تصرف در آثار مطابق قانون حفظ آثار ملی مصوب:

بر اساس ماده چهارم این قانون که پیرامون کشف یا یافتن آثار و اموال تاریخی مذهبی است، مققر شده است که یابنده این اموال پس از درک اینکه این موال و آثار مذهبی و تاریخی است باید جایگاه این مکان را به نزدیک ترین اداره دولتی مربوط به اثار اطلاع دهد و در صورت تایید اینکه این اموال و آثار از آثار ملی است نسبت به ثبت آن اقدام می شود.نکته جالبی که در قانون مورد مطالعه وجود دارد این است که در ماده پنجم، به مالکیت حقوقی فرد بر اثر باستانی یا مذهبی اشاره دارد. بر اساس این ماده اشخاصی که مالک یا متصرف مالی باشند که در فهرست آثار ملی ثبت شده باشد می توانند حق مالکیت یا تصرف خود را حفظ کنند. این تصرف مشروط بر آن است که مالک یا متصرف نسبت به اقداماتی که دولت برای حفاظت آثار ملی لازم می داند، ممانعت به عمل نیاورند.بر اساس قوانین موجود در ایران پیرامون تصرف و آسیب رسانی به آثار و ابنیه های مذهبی و ملی، قانون گذار بیان می دارد در صورتی متصرف مرتکب جرم است که اولا این آثار در اداره میراث فرهنگی ثبت شده باشد. ثانیاً بدون اجازه دولت اقدام به تصرف انجام شده باشد. ثالثا فرد به نیت خارج کردن اشیاء گرانقیمت و تاریخی وارد ملک شده باشد و قصد سرقت آثار را داشته باشد.

همچنین، در مواردی که مالک اثر شخصیتی حقوقی و حقیقی است نیز قانون گذار هر گونه خرید و فروش اثر مذهبی متعلق به فرد را که جزء آثار ثبت شده ملی است را منوط به مطلع ساختن سازمان های دولتی مرتبط دانسته است. در این قانون مهلت پاسخ گویی نهاد دولتی به عنوان نهادی که نسبت به عموم مردم برای خرید اثر در اولویت قرار دارد ۱۰ روز اعلام شده است. اگر مالک بعد از ۱۰ روز جوابی از سوی سازمان ذی ربط مبنی بر خرید دریافت ننمود می تواند ملک خود را به فردی دیگر واگذار نماید اما س از آن باید آدرس خریدار جدید را به سازمان مربوطه اعلام کند.در زمینه هزینه های نگهداری درمورد آثاری که صاحب حقیقی دارند، هزینه های مرمت و نگهداری بر عهده دولت است. همچینن متصرف نباید از نظارت دولت بر اثر جلوگیری نماید.

تصرف عدوانی
تصرف عدوانی

تصرف عدوانی در آثار مذهبی:

یکی از مسائل حقوقی که در حوزه جهانگردی و میراث فرهنگی مطرح است، مساله تصرف آثار مذهبی می باشد. بر اساس اطلاعات دو حالت تصرف وجود دارد: ۱- تصرف عدوانی و تصرف به معنای حقیقی بودن. در این راستا، به دلیل اهمیت تاریخی و جهانی آثار باستانی و به دلیل تلاش برای حفظ این آثار و جلوگیری از خرابی و نابودی این آثار قانون گذار یک سری محدودیت هایی را ایجاد نموده است و خروج از این قوانین، جرم تلقی شده و عواقب ناگوواری چون جریمه های نقدی و حبس را به دنبال خواهد داشت. در این راستا، مساله ای که از اهمیت بسزایی برخوردار است مساله تغییر و دخل در تصرف است. چه این ملک مذهبی متعلق به فرد باشد و چه متعلق به دولت در هر دو صورت شناسایی عواقب آسیب رسانی به ملک و اثر هنری موضوعی است که در این تحقیق به دنبال بررسی آن هستیم. لذا در ادامه به بررسی قوانین و مقررات موجود در این زمینه و همچنین آثار ناشی از جرم تصرف در اثار مذهبی توجه می نماییم.

عاوینی دیگر از مقاله تصرف عدوانی در آثار مذهبی:

  • تصرف در آثار مطابق قانون مجازات اسلامی
  • تعریف جرم تصرف و تصرف عدوانی
  • بررسی موضوع ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی جرم تصرف عدوانی
  • بررسی عنصر مادی و معنوی جرم تصرف عدوانی
  • نتیجه گیری
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله تصرف عدوانی در آثار مذهبی رشته حقوق:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 18
قالب: فایل word
توضیحات: منبع دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *