تحقیق معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز

شهرک صنعتی بزرگ شیراز یکی از شهرکهای صنعتی تحت نظارت شرکت شهرکهای صنعتی استان فارس می باشد که در چهار کیلومتری کمربندی جنوب شهر شیراز قرار گرفته است. مساحت کل شهرک ۱۳۳۷ هکتار و مساحت فاز عملیاتی آن ۹۵۹ هکتار می باشد. برخی از واحدهای صنعتی موجود در این شهرک  صنعتی عبارتند از: واحد تولید سیمهای مسی و آلومینیمی، واحد تولید انواع رنگ و چسب چوب، واحد تولید مخازن نفتی، واحد تولید ظروف یکبار مصرف، واحدهای تولید لامپ، واحدهای مختلف صنایع غذایی، واحدهای تولید انواع شیشه،‌ واحدهای تولید لبنیات، واحدهای تولید مواد شیمیایی و….. تحقیق معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

تصفیه خانه شهرک صنعتی بزرگ شیراز:

فاضلاب صنایع موجود در این شهرک پس از جمع آوری، وارد تصفیه خانه قرار گرفته در قسمت جنوب شرقی شهرک صنعتی می گردد . این تصفیه خانه شامل واحد آشغالگیر، لاگونهای بی هوازی، واحد SBR هوازی و واحد کلرزنی و واحد کنترل می باشد. شکل شماره ۲-۲ موقعیت تصفیه خانه نسبت به شهرک صنعتی و شکل شماره ۲-۳ موقعیت واحدهای تصفیه خانه نسبت به هم را نشان می دهد.فاضلاب ورودی به تصفیه خانه پس از عبور از واحد آشغالگیر توسط کانالهای روبازی به سمت لاگونهای بی هوازی هدایت می گردد. قسمتی از فرآیند تصفیه نظیر ته نشینی و حذف دانه ها و نیز کاهش مواد آلی در لاگونهای بی هوازی صورت می گیرد. واحد هوازی این تصفیه خانه شامل سه حوضچه است که بصورت فرآیند SBR عمل می کنند. زمان پرکردن این حوضچه ها ۲ ساعت (ساعت ۱۴ تا ۱۶ هر روز)، زمان هوادهی ۵/۱۶ ساعت (ساعت ۵/۱۳ تا ۶ صبح روز بعد)، زمان ته نشینی ۲ ساعت (ساعات ۶ تا ۸ صبح هر روز) و زمان تخلیه ۵/۵ ساعت (ساعت ۸صبح تا ۵/۱۳ هر روز) می باشد. فاضلاب روزانه به درون حوضچه ها پمپاژ می گردد و مورد تصفیه قرار می گیرد و پرکردن حوضچه ها همراه با هوادهی است.هر یک از این حوضچه ها بصورت جداگانه دارای شیر تخلیه می باشند و پساب تصفیه شده، توسط یک کانال مشترک وارد واحد گندزدایی می گردد. اکثر عملیات راهبری از طریق اتاق کنترل صورت می گیرند.

فرآیند تولید:

به منظور جبران آلودگی ناشی از ساخت کاغذ درکارخانجات مربوطه شهرک صنعتی دانستن فرآیند تولید کاغذ می تواند بسیار کمک کننده باشد. در شروع فرآیند تولید کاغذ ورقه هایی از چوب آسیاب شده که قبلا بهم پیوسته اند و شبیه به مقوا می باشند وارد کارخانه می شوند. این ورقه ها در داخل آب قرار داده می شوند تا پس از مدتی بصورت ذرات جدا از هم درآیند. سپس مقداری ماده معدنی مانند رس چینی و دی اکسید تیتانیم و یا گچ و یا سایر مواد حل شونده در آب اضافه می گردند. سوسپانسیون بوجود آمده از پارچه های متصل به سیم های مخصوص عبور داده می شود. این کار باعث می شود که ذرات بر روی پارچه چسبیده و کاغذ بصورت تر ساخته شود و آب از سمت دیگر پارچه خارج شود. کاغذهای بوجود آمده از پارچه جدا شده و بر روی نمدهایی مخصوص قرار می گیرند و توسط غلطک هایی استوانه ای تحت فشار قرار می گیرند و باز هم مقداری آب از آنها گرفته می شود. در نهایت توسط بخار خشک می گردند. به منظور بدست آمدن یکنواخت مواد جذب شده بر روی پارچه های مورد استفاده لازم است که از سوسپانسیون بسیار رقیقی استفاده گردد که غلطک مواد معلق به آب در آن از ۱:۱۰۰ تا ۱:۲۰۰ متغیر است. بعلاوه بدلیل اینکه پارچه های مورد نظر نمی توانند بعنوان یک فیلتر کامل عمل کنند مقداری از مواد معلق (گاها ۵۰ درصد آن) از پارچه عبور می کند. بنابراین مصرف آب برای تولید یک تن کاغذ می تواند بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ متر مکعب باشد. مقادیر زیادی آب نیز جهت از بین بردن کف، درز بندی کردن پمپ های مکنده و تمیز کردن  نمد ها و خشک کردن دستگاه ها و دمنده های هوا استفاده می شود. بنابراین مصرف آب در این صنعت بسیار بالا می باشد و تصفیه آن هزینه بر است (Callely et al., 1977).

شهرک صنعتی
شهرک صنعتی

ترکیبات موجود در فاضلاب خروجی کارخانه کاغذ سازی شهرک صنعتی:

مواد موجود در فاضلاب خروجی از کارخانجات کاغذ سازی مخلوطی از مواد خام بکار رفته در طول فرآیند تولید کاغذ می باشد با این تفاوت که نسبت این مواد متفاوت از قبل است. ماندگاری سلولز بر روی پارچه فیلتر کننده به مراتب بیشتر از ماندگاری مواد معدنی و یا مواد محلول در آب است. بعنوان مثال اگر در ورودی به کارخانه از ۱۰ درصد رس چینی استفاده شده باشد در خروجی حدود ۵۰ درصد از ترکیبات را رس چینی تشکیل می دهد. در اکثر کارخانجات کاغذ سازی فاضلاب خروجی حاوی سولفات های آلومینیم، رنگزاها، مواد آهاری و مواد هموسلولزی و… می باشد (Callely et al., 1977).

اثر بر روی سیستم های تصفیه فاضلاب موجود:

ورود فاضلاب های تصفیه نشده صنعتی به یک تصفیه خانه فاضلاب شهری برای آن مشکلاتی مشابه با مشکلات ذکر شده در خصوص شبکه جمع آوری بوجود خواهد آورد. بعنوان مثال روی ظرفیت پمپ ها تاثیرگذار خواهد بود، باعث خوردگی تاسیسات تصفیه خانه خواهد شد (در صورت اسیدی بودن فاضلاب)، در صورت داشتن مواد فیبری سبب گرفتگی خواهد شد و غیره. علاوه بر آن بر فرآیندهای تصفیه نیز تاثیرگذار خواهد بود، چرا که ممکن است حاوی مواد سمی بازدارنده جهت فعالیت میکروارگانیسم باشد (Alturkamani, 2008a).در تصفیه خانه ها واحدهایی نظیر خنثی سازی، ته نشینی، فیلتراسیون و تصفیه بیولوژیکی در شرایط دبی ثابت بهترین عملکرد را دارند. تغییرات زیاد در حجم جریان و یا تغییرات سریع در بار ورودی بازدهی این واحدها را کاهش می دهد. در صورت ورود بار اضافی ناشی از فاضلاب های صنعتی به درون تصفیه خانه لازم است برنامه کاری تصفیه خانه نظیر نرخ خروج لجن، میزان هوادهی، میزان مواد شیمیایی و… تغییر کند و راهبری تصفیه خانه با مشکل مواجه شود.در جدول شماره ۲-۵ تاثیر ورود برخی از مواد موجود در فاضلاب های صنعتی به تصفیه خانه های موجود شرح داده شده است (Alturkamani, 2008a).

فهرست مطالب تحقیق معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز:

  • معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز
  • ویژگیهای برخی از صنایع
  • تاثیر فاضلابهای صنعتی بر روی سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب موجود یک شهر
  • خصوصیات فاضلاب برخی از صنایع و استاندارد مربوط به تخلیه پسابها
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق معرفی شهرک صنعتی بزرگ شیراز:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 21
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *