پروژه تحلیل و جداسازی داده شبکه لرزه نگاری با استفاده از تبدیل Wavelet

با توجه به پیشرفت های سریع روز دنیا، نیاز به استفاده از این پیشرفت های برای داشتن جامعه ای بهتر احساس می شود. امروزه به روز بودن علوم و تکنولوژی های مورد استفاده، جایگاه ویژه ای در ارتقاء سطح اقتصادی جامعه دارد. در این میان، لرزه نگاری نیز همانند دیگر علوم از جایگاه ویژه ای برخوردار است که در دهه اخیر توجه همه کارشناسان را به خود جلب کرده است.در این گزارش به توضیح در مورد تبدیل ویولت می پردازیم و سعی بر آن است تا با استفاده از نرم افزار ایجاد شده، اطلاعات مفید لرزه نگاری از آن استخراج شود. پروژه تحلیل و جداسازی داده شبکه لرزه نگاری با استفاده از تبدیل Wavelet در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

پروژه تحلیل و جداسازی داده شبکه لرزه نگاری با استفاده از تبدیل Wavelet را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

بیان مسئله:

امروزه با توجه به نیاز روز افزون به شناخت جنس و محتوای لایه های زیرزمینی و همچنین گسل ها، لرزه نگاری جایگاه ویژه ای در کشور دارد. از داده های سنسور های لرزه نگاری که به فرمت “GCF” هستند، داده های اصلی استخراج می شود که به شناسایی محل وقوع لرزه کمک می کند. این لرزه ها به صورت یکسری قله ها و دره ها در شکل موج دریافت شده نمایان می شوند. همین لرزه ها در دیگر موج های دریافتی با یک اختلاف زمانی اتفاق می افتند. محل اتفاق افتادن این قله ها و دره ها در شکل موج های دریافتی به پیدا شدن محل لرزه منجر می شود.یکی از مشکلات استفاده از داده های لرزه نگاری، حجم زیاد داده های دریافتی است که معمولا به صورت جزء های کوچکتر مورد بررسی قرار می گیرند. با توجه به حجم زیاد داده های دریافتی و کند شدن پروسه محاسبات، نیاز است تا روش به کار گرفته شده با کمترین محاسبات ریاضی، به این مهم دست پیدا کند.

هدف از اجرای طرح:

در این پروژه سعی شده است با استفاده از خاصیت های تبدیل ویولت داده های لرزه نگاری مورد بررسی قرار گیرند. با توجه به خاصیت چند رزولوشنی بودن این تبدیل، می توان حجم محاسبات را به صورت چشم گیری کاهش داد. از طرفی دیگر، با دقت بسیار بالا محل لرزه ها را شناسایی کرد.

اهمیت و ضرورت اجرای طرح:

با توجه به کند بودن دیگر روش های مرسوم مورد استفاده و عدم دقت کافی تواما با سرعت بالا، نیاز است داده های لرزه نگاری با روش های مناسب تری مورد بررسی قرار گیرند. برای رسیدن به این هدف، سعی شده تا با ایجاد نرم افزاری این کار به راحتی صورت پذیرد.

 جنبه های نوآوری در طرح:

با توجه به سنگین بودن محاسبات مورد نیاز، هر نرم افزاری قادر به انجام این مهم نیست. نرم افزار های Matlab و LabVIEW از پر قدرت ترین نرم افزار های محاسباتی مورد استفاده در بین عموم رشته ها می باشند. در این پروژه با استفاده از این دو نرم افزار، یک محیط گرافیکی مناسب برای کاربر ایجاد شده تا بتواند داده های لرزه نگاری را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. این محیط های گرافیکی از سرعتی بالا برخوردار بوده و براحتی کاربر می تواند به تجزیه و تحلیل امواج بپردازد.

دست آوردهای طرح:

ایجاد رابط گرافیکی (GUI) سریع و کاربردی توسط نرم افزار های Matlab و LabVIEW و قابلیت تجزیه و تحلیل سیگنال های لرزه نگاری توسط تبدیل ویولت.

معرفی نرم افزار LabVIEW:

نرم افزار Labview یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های برنامه نویسی است که دارای محیط کاربر پسند خوب، سرعت اجرای سریع برنامه و قابلیت برقراری ارتباط با ماژول های مختلف دارد. این نرم افزار که از محصولات شرکت National Instrument به حساب می آید، قابلیت برقراری ارتباط از طریق انواع پروتکل های ارتباطی را داراست. در این پروژه با استفاده از این نرم افزار، یک رابط گرافیکی ایجاد شده و به صورت فایل EXE درآمده است که قابلیت اجرا بر روی هر کامپیوتری را دارد.

لرزه نگاری
لرزه نگاری

معرفی نرم افزار Matlab:

نرم افزار Matlab یکی از نرم افزار های پر کاربر میان علوم مهندسی به حساب می آید. این نرم افزار با داشتن توابع پیشرفته، برنامه نویسی را نسبت به زبان های مادر آسانتر کرده است. نرم افزار Matlab نیز همانند LabVIEW قابلیت انجام محاسبات پیشرفته و همچنین ایجاد رابط گرافیکی را داراست. در این پروژه با استفاده از این نرم افزار نیز یک رابط گرافیکی ایجاد شده که در ادامه به توضیح درباره آن خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب پروژه تحلیل و جداسازی داده شبکه لرزه نگاری با استفاده از تبدیل Wavelet :

۱- معرفی طرح ۱
۱-۱- مقدمه ۲
۱-۲- بیان مسئله ۲
۱-۳- هدف از اجرای طرح ۲
۱-۴- اهمیت و ضرورت اجرای طرح ۳
۱-۵- جنبه های نوآوری در طرح ۳
۱-۶- دست آوردهای طرح ۳
۲- لرزه نگاری ۴
۲-۱- لرزه نگاری در ایران ۵
۳- تبدیل ویولت ۱۲
۳-۱- مقدمه ۱۳
۳-۱-۱- تاریخچه ۱۳
۳-۲- آنالیز ویولت ۱۴
۳-۲-۱- کاربردها ۱۵
۳-۲-۲- تبدیل ویولت چیست؟ ۱۵
۳-۲-۳- روش های تبدیل ویولت ۱۶
۳-۲-۴- مقایسه تبدیل ویولت و تبدیل فوریه زمان کوتاه ۱۷
۳-۲-۵- تابع ویولت هار ۱۷
۳-۲-۶- تبدیل ویولت پیوسته: ۱۷
۳-۲-۷- رزولوشن در صفحه زمان فرکانس ۱۸
۳-۲-۸- روابط ریاضی تبدیل ویولت ۲۰
۳-۲-۹- عکس تبدیل ویولت ۲۲
۳-۲-۱۰- گسسته سازی تبدیل ویولت پیوسته: ۲۳
۳-۲-۱۱- تبدیل ویولت گسسته: ۲۵
۳-۲-۱۲- خاصیت تعامد ۲۷
۳-۳- انواع توابع مادر ویولت ۲۸
۴- معرفی نرم افزار ۳۳
۴-۱- معرفی نرم افزار LabVIEW 34
۴-۲- معرفی نرم افزار Matlab 34
۴-۳- معرفی رابط گرافیکی LabVIEW 34
۴-۴- نتایج آنالیز داده ها ۳۸
۴-۵- معرفی رابط گرافیکی Matlab 43
۵- نحوه نصب و اجرا ۴۷
۵-۱- نصب نرم افزار گرافیکی ۱ (Labview) 48
۵-۲- نصب نرم افزار گرافیکی ۲ (MATLAB) 50
۶-مقالات علمی مرتبط ۵۱
۷-نتایج تحلیل داده ها ۵۶
۷-۱-قسمت اول آنالیز داده های محور شرقی-غربی ۵۷
۷-۲- قسمت دوم آنالیز داده ها محور شمالی – جنوبی ۶۵
۷-۳- قسمت سوم داده های لرزه ای محور Z 73
۸- منابع ۱۴۶

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پروژه تحلیل و جداسازی داده شبکه لرزه نگاری با استفاده از تبدیل Wavelet:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 152
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *