تحقیق سیستم های توزیع انرژی الکتریکی

انجام هر کار یا فعالیتی مستلزم صرف مقداری انرژی است. انرژی شیمیایی، انرژی حرارتی، انرژی مکانیکی و انرژی الکتریکی (برق)برخی از انواع مهم انرژی می باشنند. انرزی الکتریکی به علت سهولت تولید وانتقال وتوزیع وبه علت تبدیل به انواع دیگر انرژی امروزه در جهان کاربرد بسیار وسیعی دارد. نمونه ای از کاربرد های گوناگون آن عبارتند از:الف) استفاده از انرژی الکتریکی به منظور تأمین روشنایی :انرژی برق در تأمین روشنایی خانه ها، مغازه ها، کارخانجات، ادارات و بیمارستان ها وغیره کاربرد دارد. به علت وسعت این مورد استفاده وگوناگونی آن امروزه در مهندسی برق شاخه ای موسوم به مهندسی روشنایی به آن اختصاص یافته است.ب) انرژی الکتریکی به منظور تولید حرارت:نمونه های از کاربرد انرژی الکتریکی به منظور تولید حرارت در اتوی برقی، فرهای آشپزخانه، آبگرمکن، انواع دستگاه های خشک کن وغیره می باشد.پ) انرژی الکتریکی به منظور تأمین قدرت:این کاربرد بخش بسیار گسترده و وسیعی را در صنعت به خود اختصاص می دهد که به عنوان نمونه های از این کاربرد را می توان در کارخانجات، صنایع، اتوبوس های برقی، ماشین های لباسشوی، ظرفشوی، جارو برقی وغیره نام برد.با توجه به موارد مذکور درمی یابیم که انرژی الکتریکی در میان انواع دیگر انرژی ها داراری اهمیت زیاد وجایگاه ویژه ای می باشد.تحقیق سیستم های توزیع انرژی الکتریکی در فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق سیستم های توزیع انرژی الکتریکی:

هر سیستم قدرت الکتریکی از سه بخش اساسی، تولید وانتقال وتوزیع به شرح زیر تشکیل می شود:الف) مراکز تولید یا نیروگاه ها: این مراکز انرزی الکتریکی را تولید می کنند.ب) سیستم های انتقال انرژی الکتریکی: برای انتقال انرژی الکتریکی تولیدی که اغلب در فواصل دور از مراکز مصرف قرار دارند وهمچنین انتقال قدرت های بزرگ به مراکز مصرف از سیستم های انتقال استفاده می شود. در حال حاضر در کشور ما، ولتاژهای انتقال ۱۳۲kv،۲۳۰kv، ۴۰۰kv، می باشد.پ) سیستم های توزیع انرژی الکتریکی: این سیستم ها انرژی الکتریکی مورد نیاز مشترکین خانگی، تجاری وبرخی از صنایع کوچک را به ولتاژ اولیه توزیع ۲۰ کیلو ولت ویا ۳۳ کیلو ولت(در مناطقی از ایران مانند منطقه خوزستان) ویا ولتاژ ثانویه توزیع ۲۲۰ ولت تک فاز و۳۸۰ ولت سه فاز تأمین می کنند.

انرژی الکتریکی
انرژی الکتریکی

 

اهمیت سیستم های توزیع در صنعت برق:

اگر کل سرمایه گذاری در صنعت برق را ۱۰۰% فرض کنیم سهم سرمایه گذاری در هر یک از بخش های تولید، انتقال وتوزیع حدوداً به شرح زیر است:سرمایه گذاری در بخش تولید حدوداً ۴۰%،سرمایه گذاری در بخش انتقال حدوداً ۲۰%،سرمایه گذاری در بخش توزیع حدوداً ۴۰%؛بنابر این ملا حضه می شود که قسمت عمده سرمایه گذاری در صنعت برق هرکشور به بخش های تولید وتوزیع اختصاص دارد وبخش توزیع یک درصد سرمایه گذاری حدود□ برابر درصد سرمایه گذاری در بخش تولید را در بر می گیرد. از این رو می توان  گفت که سیستم های توزیع جایگاه ویژه ای را در صنعت برق هر کشور دارا می باشند وبدین جهت است که ضرورت دارد برنامه ریزی وطراحی این سیستم ها به طور بهینه واقتصادی انجام پذیرد تا برگشت سرمایه دچار مشکل نگردد.

اهم وظایف شرکت های توزیع برق:

اهم وظایف شرکت های توزیع برق عبارتند از:ارائه خدمات با کیفیت قابل قبول یعنی تأمین ولتاژ ثابت وفرکانس ثابت جهت مصرف کننده.برای اینکه ولتاژ قابل قبول در دو سر مصرف کننده تأمین شود افت ولتاژمجاز نبایستی در قسمت های مختلف شبکه توزیع از درصد معینی تجاوز کند(موضوع بحث، در بخش محاسبات)، (اهمیت تأمین فرکانس ثابت، در مباحث پایداری سیستم های قدرت مورد بررسی قرار می گیرد که خارج از مبحث این کتاب می باشد).تداوم سرویسخاموشی وقطع برق در سیستم به خوبی طراحی شده نباید وجود داشته باشد  مگر در اثر حوادث کاماً استثنایی؛سازگاری تعرفه ها با تعرفه های بین الملل؛ایمن بودن شبکه توزیع در همه کار های روزمره زندگی باید ایمنی مد نظر باشد به خصوص در شبکه های برق که عدم رعایت ایمنی خسارات جانی ومالی جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. نظر به اهمیت موضوع ایمنی در شبکه های برق، در فصل نهم بخشی به ایمنی فنی اختصاص داده شده است.

 

 

عمده ترین عواملی انتخاب سیستم های زمینی:

شرایط جغرافیایی وعوامل تأثیر گذار، ناشی از شرایط محیطی مانند وضعیت باد، یخ، باران، برف وامکان برخورد صاعقه.سیستم های هوایی در معرض برخورد اجسام خارجی قرار می گیرند مانند درختانی که در مسیر خطوط است.قابلیت اطمینان در سیستم های زمینی بالا است ودر صورتی که در مرحله طراحی واجرا دقت های لازم صورت گیرد، برای سال ها سیستم بدون پرداخت هزینه های نگهداری قابل استفاده است.پایه های سیستم های هوایی در معرض برخورد با وسایل نقلیه است وباعث خطرات جانی وخسارات مالی به شهروندان می شود. در صورتی که شبکه های زمینی این مشکات را ندارند.ایجاد فضای لازم برای حفظ حریم خطوط در مناطق شهری وبه ویژه در بافت قدیم شهر ها اغلب ناممکن است ودر عمل به علت عدم رعایت حریم ممکن است خطرات جانی برای ساکنان به وجودآید.به دلیل عریانی سیم های برق در سیستم هوایی از نظر ایمنی در مرتبه پایین تری نسبت به شبکه های زمینی قرار دارند.در مناطق شهری با بار زیاد مجبور به استفاده از پست های زمینی هستیم. ورود وخروج کابل های زمینی از پست ها تا خطوط هوایی الزامی ونگهداری سر کابل ها، بالاخص اگر کابل روغنی باشد، نیاز به بازدیدهای دوره ای منظم وتوجه کافی دارد.در شهرهای بابار متراکم ناچار به افزایش سطح مقطع هادی های خطوط هوایی هستیم که باعث می شود خطوط هوایی با بار سنگین تر داشته باشیم. در نتیجه فاصله پایه ها کمتر ومیزان یراق آلات افزایش می یابد واز نظر منظره عمومی به زیبایی شهر لطمه بیشتری خواهد زد.در شبکه های هوایی اتصال شبکه از قبیل جمپرها به خصوص در شبکه های که به صورت برق دار تعمیر می شود باز شده وقطع برق موجب نبود تداوم در امر سرویس دهی به مشترکین می شود.

 

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق سیستم های توزیع انرژی الکتریکی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 52
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *