تحقیق زندگی و آثار مولوی

مولوی پیش از هر چیز روزنه ای به سوی جهان بر دیدگان آدمی می گشاید که در این چشم انداز تصویری بس خردمندانه، موزون از هستی در اختیار انسان قرار می گیرد. در این نگاه، جهان با همه عظمت، تکثر و تنوعش نظامی یگانه و پویاست که به منظور به بار نشاندن اهدافی معین، مسیر خود را از نقطه ای (مبدأ) آغاز می کند و در نقطه ی دیگر (معاد) به پایان می رساند. مولوی نقش انسان در هستی را، به زیبائی به نمایش می گذارد. در نگاه عارف بلخ، انسان اگرچه از جنبه جسمانی، خود بخشی از جهان مادی به شمار می آید، گوهر گران انسانیت او و روح بلند خدادادش، او را به جایگاهی به مراتب برتر از جهان طبیعت نشانده است. همنشینی جسم و جان در این موجود برتر، نکته بسیار دقیق و ظریفی است است که مولوی با لطافت به تبیین آن پرداخته است.تحقیق زندگی و آثار مولوی در قالب فایل ورد اماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه ای بر تحقیق زندگی و آثار مولوی:

جلال الدین محمد بن بهاء الدین محمد بن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی معروف به مولوی یا ملای روم ، که نسبت وی به ابوبکر صدیق خلیفه و پدرش از سوی مادر، دخترزاده سلطان علاء‌الدین محمد خوارزمشاه می باشد. حضرت مولانا جلال الدین محمد بلخی مشهور به مولوی خداوندگار، رومی و ملای روم، در ششم ربیع الاول سال ۶۰۴ هـ. ق در بلخ، در یکی شهرهای افغانستان، پا به عرصه وجود گذاشت. پدرش بهاء الدین ولد (۵۴۳-۶۲۸ ه.ق) ملقب به سلطان العلماء ، یکی از بزرگان صوفیه و اعاظم عرفا بود که افلاکی خرقه او را به احمد غزالی نسبت می‌دهد و پدر مولانا مردی به حال و با ذوق کمال بوده است. کتاب مدّونی از مجالس و مواعظ او به نام «معارف بها ولد» به جا مانده که از نظر زیبایی و لطافت بیان، یکی از بهترین کتب نثر در زمینه عرفان به حساب می‌رود. این کتاب، مبانی خمیر مایه‌های فکری مولانا را تشکیل می داده است.

مولوی
مولوی

انسان کامل از نگاه مولوی:

از دید مولوی به علت آن که انسان برین، صاحب دلی می باشد که «از آسمانها برتر است» از طریق دلّالی این دل هم امور عالم در گردش است، یعنی از حق می گیرد و به خلق ارزانی می کند.بحث «شفاعت» هم در پی اندیشیدن به واسطه فیض بودن انسان کامل، قابل تأمل و معنادار است. که مولوی نیز در مثنوی به شفاعت پیامبر (ص) و نیز بندگان صالح و کاملان توجه دارد. به عقیده او کاملان چون واسطه فیضند، قدرت تصرف در آفاق و انفس را نیز دارند.کارهای انسان کامل، همه بر اساس حکمتی است و در نتیجه، اعتراض در آن جا وجهی ندارد. به عقیده مولانا ذلّت های انسان کامل، پیش حق بهتر از اطاعت است، زیرا او همچون بحرفلزمیت که از مردار باکش نیست. انسان کامل چون سرّ همه کارها را می بیند و می داند، به همین جهت هم راضی است که انسان مولوی راضی به قضای الهی است.

وضع انسانی و دریافت خود:

مولانا معتقد است که انسان به عنوان رونوشتی از عالم ، از منشاء دنیای غیر پدیده ای سرچشمه گرفته واز مراحل مختلفی گذشته(ابتدا حیات و حیوان) تا به زندگی کنونی رسیده است که در آن اکنون توانائی های بالقوه بی نهایت دارد.او ضمیر ناآگاه انسان را با دریا مقایسه می کند که هرگونه حیوان ، گیاه و مواد معدنی در آن یافت می شود . روح انسان مانند دریائی آرام ، در عمق خود نمونه ای از تمام آفرینش را در بر دارد که ما از آن آگاه نیستیم و نمی توانیم آنها را ببینیم . در یک معنای تکاملی این نیرو پیشرفت کرده است تا خود را در عقل انسان ظاهر ساخته است . در این حالت خرد خود را با گرایش‌های حیوانی انسان در ستیز دیده است ، از تناقضات آندو انسان باید یا به ماورای عقل برود تا به حالت اطمینان برسد (نفس مطمئنه) یا به داخل(نفس اماره) سقوط کند . بینش و نیروی زندگی کردن ، خودبخود متضمن نفس مطمئنه است ، و بدی به نفس اماره تعلق دارد، یک انسان‌جامع صاحب نفس (نیروی طبیعی عریزی) ، عقلی ( در معنی مکتبی ارسطوئی آن) بینش و عشق است

منابع و مآخذ :

 • ابراهیمی – مهدی – نسیم وحی در مثنوی عشق – قم – کتاب طه
 • آراسته – رضا- زایش دوباره آفرینش و عشق از نگاه مولانا – انتشارات عطائی
 • چیتک – ویلیام سی – طریقه سوفیانه عشق – مترجم : مهدی سر رشته داری – تهران – میراندیش
 • چیتک – ویلیام سی – راه عرفانی تعالیم معنوی مولوی – برگردان :شهاب الدین عباسی – تهران – نشر پیکان
 • ریاضی – حشمت ا…- داستانها و پیامهای مثنوی – اهتمام حبیب ا… پاک گوهر – تهران – انتشارات حقیقت
 • زمانی – کریم – میناگر عشق- شرح موضوعی مثنوی – – دفتر چهارم – ۱۵۰۸-۱۵۰۵ – تهران نشر نی
 • شعبانی – معصومه- دلیل آفتاب- تهران – نشر ثالث
 • صادق زاده – آذر – نور و آتش در مثنوی – مشهد – دفتر مشاوره ادبی پاژ
 • عبداللهیان – اسدا…- روح و روان در مثنوی معنوی – انتشارات دهم
 • عبدالحکیم – خلیفه – عرفان مولوی – مترجمان: احمد محمدی – واحد میرعلائی
 • عرب- ابوالفتح – شرحی بر وصیت نامه مولانا جلال الدین بلخی – ناشر: نسل نو اندیش
 • کلانتر- دکتر ابراهیم – گوهر گمشده – دفتر نشر معارف
 • مسعودی فرد – دکتر جلیل – معرفت شناسی مثنوی مولوی – مشهد – آهنگ قلم
 • نظر دوست – دکتر مجتبی – سودای حقیقت – تهران – نشر روزگار
 • همائی – جلال الدین – مولوی نامه
 • یثربی – سید یحیی – زبانه شمس و زبان مولوی – تهران – انتشارات امیر کبیر
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق زندگی و آثار مولوی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 51
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *