تحقیق زندگی و آثار صائب تبریزی

میرزا محمد علی فرزند میرزا عبدالرحیم و برادرزاده خوش نویس مشهور شمس الدین ثانی معروف به شیرین قلم ، از القاب شمس الدین محمد شیرین مغربی ( متوفی ۸۰۸ ) هجری که صائب تخلص می کرده بزرگترین و معروفترین منشاء او سبک هندی است . پدرش از تاجران تبریزی اصفهان بود و پسرش محمد علی در حدود سال ۱۰۱۰ هجری در قریه عباس آباد نزدیک آن شهر ولادت یافت و بعد از تحصیلات و کسب فنون شاعری از حکیم رکنای کاشانی متخلص به مسیح و حکیم شفایی اصفهانی شاعران قرن یازدهم هجری ، مورد توجه و علاقه شاه عباس اول صفوی قرار گرفت .صائب در اوایل جوانی به مکه رفت و پس از زیارت کعبه و سیر وسیاحت در بلاد ممالک پهناور عثمانی به ایران بازگشت. این تحقیق زندگی شاعر بزرگوار صائب  و انواع سبک شعری او را مورد بررسی قرار میدهد. تحقیق زندگی و آثار صائب تبریزی در قالب فایل ورد اماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه ی تحقیق زندگی و آثار صائب تبریزی:

در بین شاعرانی ایرانی کمتر شاعری در حیات خود به اندازه صائب مقام و محبوبیت داشته و مورد توجه پادشاهان و رجال زمان بدین پایه که او راست بوده اند . زیرا در ایران و هندوستان و ممالک عثمانی او را مکرم می داشتند و حتی دیوانش را برسم ارمغان از دربار ایران به حضور خواندگار روم می فرستادند . همچنین شاعران و گویندگان که معاصر وی بودند خود را با او برابر نمی دانستند و همگان به جلالت قدرتش معترف بودند . البته تواضع و فروتنی و مردم داری و حسن سلوک وی مزید بر این علت بود .صائب از پرکارترین و پر اثر ترین شاعران ایران است . تعداد اشعار او را از ۸۰ هزار تا صد و بیست هزار و دویست هزار و سیصدهزار و بیشتر بر شمرده اند .

صائب
صائب

زندگانی شاعر صائب تبریزی:

زندگانی شاعر در عصر طلائی شاه عباس کبیر به جویندگی و پویندگی گذشت در سالهای جوانی به سفر کعبه و دیار عثمانی رفت ، و بعد مدتی مقیم کابل و کشمیر بود . وقتی در اوج کمال شاعری به وطن بازگشت ، سالهای تلخ ظلم و کشتار شاه صفی بود . در ۱۳ ساله دوره او جائی که بسیار کسان از شاهزادگان و امرا از امام قلی خان فاتح نامدار هرمز ، وحتی همسر و مادر شاه صفی به دستور او کشته شدند وضع و حال مردم را می توان حدس زد . تند باد و بلا و فتنه از هرسوی می وزید . در ۱۰۳۹ همدان به چنگ عثمانیها افتاد ، و شش روز قتل عام کردند ، و به شهادت نعیمی واقعه نویس عثمانی ، حتی یک انسان و یک خانه و یک درخت در آن شهر برجای نماند .در ۱۰۴۵ تبریز سقوط کرد . در ۱۰۴۸ بغداد از دست رفت و پادگان ایرانی آنجا قتل عام شدند .بعد از شاه صفی کودک ده ساله اش به نام شاه عباس دوم بر تخت نشست ؛ او با همه هنر دوستی و شعر پروری که داشت ، به علت خوشگذرانیها فساد و تباهی را بیشتر کرد.ده سال آخر عمر شاعر ، با اوائل دوره شاه سلیمان مقارن بود که مقدمات زوال دولت صفوی فراهم می آمد .

سبک  شعری صائب:

صائب از شاعران معاصر خود ، و نیز از گذشتگان ، یادکرده و نسبت به خواجه حافظ ارادتی به سزا داشته ، و سخن او را در وی تاثیری عظیم بوده است : زبلبلان خوش الحان این چمن صائب /  مرید زمزمه حافظ خوش الحان ، باش . همچنین نسبت به استاد سخن –  سعدی شیرازی –  توجهی وافر داشته و در استقبال بیت ذیل که از سعدیست : قیامت می کنی سعدی بدین شیرین سخن گفتن / مسلم نیت طوطی را در ایامت ، شکر خائی . چنین گوید : در این ایّام شد ختم سخن برخامه ی صائب /  مسلم بود گرزین پیش برسعدی ، شکرخائی . صائب با این همه رغبت و مهر نسبت به شاعران و گویندگان که شامل سرایندگان همزمان وی نیز می شده مورد حسد برخی بدخواهان بوده و از آنها شکایتها کرده است و نیز با اینکه مرد متدین نیک خواهی بوده ، از زاهدان ریائی ، نفرت داشته و در آن روزگاران که عالم نمایان شکم پرور فرومایه ، به نام دین ، تسلط داشتند ، اشارات لطیف انتقادی نسبت بدان طبقه نموده و از آن جمله گفته است : « کار با عمامه و قطر شکم افتاده است / غم در این مجلس ، بزرگیها به افلاطون کند . » « مخور صائب فریب از عمامه زاهد /  که در گنبد ، زبی مغزی ، صدا بسیار می پیچید » در عقل و فطنت به جوی ، نستانند / دور ، دور شکم و دستار است » از خواص سبک صائب ، مضمون سازی و باریک اندیشی و نازک کاریست که آن هم در واقع از مشخصات سبک هندیست .

مضمون اشعار صائب:

صائب را « شاعر تک بینها » نامیده اند و برآنند که این سخنور چیره دست غزل یکسدت کم دارد . خواندن تک بیت از شاعران ، از دیرباز در میان پارسی زبانان معمول بوده است . اگر گزینش ابیاتی از صائب را برهانی بر شهرت وی به شاعر تک بیتها بدانیم ، باید دیگر شاعران را نیز برهمین اساس شاعر تک بیتها بشناسیم .حقیقت این است که شهرت صائب ، تنها به تک بیتهای او نیست ، بلکه به مضمونهائی است که در اشعار به ویژه در تک بیتهای او وجود دارد و مهمتر از همه بدان جهت است که این مضمونها بیشتر از مایه های اجتماعی برخوردارند .هر ده بیتی که از هر ده غزل صائب برگزیده شود ، کافی است که مایه ای سرشار برفراهم سازی رساله ناطقی قرار گیرد . « ادوارد براون گفته است من سالها تک بیتهای زیبائی از گوشه و کنار فراهم ساختم و سرانجام که دیوان صائب به دستم رسید همه آنها را درآن یافتم . »

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق زندگی و آثار صائب تبریزی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 131
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *