تحقیق زندگینامه ابو علی سینا

شیخ الرئیس حجت الحق ابو علی حسین بن عبدالله مشهور به ابن سینا سرآمد دانشمندان و فلاسفه قرن چهارم هجری بود که در روز سوم صفر سال ۳۷۳ هجری قمری در بخارا بدنیا آمد.گویند هنگامی که نطفه ابو علی سنا منعقد می شد ستاره دنباله داری در آسمان مشاهده گردید. ابو علی در پنج سالگی به همراه خانواده اش به بخارا کوچ کرد او در آنجا به ادامه تحصیل پرداخت و در ده سالگی قرآن را از حفظ کرد و سپس شاگردی ابو عبدالله ناتلی را پیش گرفت و نزد او فقه و فلسفه آموخت.تحقیق زندگینامه ابو علی سینا در قالب فایل ورد آماده ی ویرایش و پیرینت می باشد.

مقدمه ی تحقیق زندگینامه ابو علی سینا:

هوش سرشار بوعلی او را از دیگر شاگردان متمایز می نمود و همین باعث حسادت دیگران گردید . گویند روزی عموی او نزد ابو عبدالله ناتلی رفت و گفت : استاد مگر من به شما کم وجوهات می دهم که پسرم را رها نموده و ابو علی سینا  را شاگرد ممتاز خود نموده اید ؟استاد گفت : ابوعلی خود استعدادی ذاتی دارد و گر نه من بین شاگردانم تفاوتی قائل نیستم اکنون آنها را امتحان می کنم تا شما صحت گفتارم را دریابید سپس آنها را از کلاس بیرون فرستاد و زیر بالش پسر عموی او یک آجر و زیر بالش ابو علی سینا یک برگ کاغذ گذاشت و آنها را به کلاس فراخواند.پسر عموی بوعلی بدون هیچ گفتگویی سرجای خود نشست ولی بوعلی بعد از نشستن بر روی بالش گفت : اتفاق عجیبی افتاده است یا زمین بلند شده و یا اینکه سقف کوتاه شده است!!بعد از آن بوعلی به طب روی آورد و در هجده سالگی علوم متداول روزگار خویش را آموخت. در این هنگام امیر سامانی (نوح بن منصور) به بیماری صعب العلاج دجار شده بود که پزشکان از معالجه او ناامید شده بودند بوعلی سینا داوطلب درمان او شد و بعد از آنکه امیر را شفا بخشید اجازه یافت تا از کتابخانه با ارزش او استفاده نماید.

 

ابو علی سینا
ابو علی سینا

ابو علی سینا به قزوین و همدان رفت:

ابن سینا چندی بعد به قزوین و همدان رفت تا در خدمت شمس الدوله برادر مجدالدوله در آید و او را که مدتها گرفتار بیماری مرموزی بود شفا بخشد. او بعد از چهل سال روز طبابت توانست شمس الدوله را از بیماری نجات بخشیده و وزیر او گردد ولی این وزارت برای حکیم شوم و نحس بود چونکه چندی بعد در سال ۴۰۵  هجری او را معزول نموده و خانه نشین کردند.ابوعلی سینا هفت سال مطرود بود ولی در این مدت مطالعات خویش را گسترش داد و به نوشتن پرداخت . چندی بعد پسر شمس الدوله که جانشین پدر شده بود با ابوعلی سینا به مخالفت پرداخت و او را به زندان افکند . اما مدتی بعد از آنجا رهایی یافت و به نزد علاء الدولخ حاکم اصفهان که از دوستانش بود رفت و به وزارت وی برگزیده شد. در دوران وزارت او در اصفهان گویند روزی شیخ الرئیس از راهی می گذشت که در ان چاه کنب به تمیز کردم چاه فاضلابی مشغول بود چاه کن هنگامی که بوعلی سینا را با آن شکوه و جلال مشاهده نمود.

ابو علی سینا از دربار علاء الدوله گریخت:

ابو علی سینا از پاسخ عارفانه و عالمانه چاه کن شرمگین گردید و بدون آنکه دیگر به او چیزی بگوید از آنجا گذشت . چندی بعد دوباره دوران سرگردانی شیخ آغاز گردید و او ناچار از دربار علاء الدوله گریخت و به بغداد رفت تا شاید بتواند در پناه خلفا زندگی راحت و آسوده ای  داشته باشد . هنگامی که خسته و سرگردان در ظهر بغداد به دنبال سر پناهی می گشت در کنار دجله مردی را دید که هم طبابت می کرد و هم گیاهان دارویی می فروخت.در این هنگام زنی نزد او آمد و احوال بیمارش را گفت تا او برایش دارو بدهد . طبیب دوره گرد پرسید : آیا بیمارت یهودی است ؟ زن گفت : آری ! بعد از آن پرسید : منزل شما در مشرق است .زن گفت : آری ، مرد دوباره پرسید : آیا بیمارتان امروز ماست خورده است ؟ زن با تعجب پاسخ مثبت داد . بعد از آن مقداری دارو به او داد و او را راهی نمود .

ماجرای ابو علی سینا و طبیب دوره گرد:

ابوعلی سینا از علم و آگاهی طبیب دوره گرد تعجب کرد و گفت : این اطلاعات را از کجا دریافتی ؟ طبیب گفت : از آنجا که می دانم تو بوعلی سینا هستی ! حکیم با شگفتی پرسید : این را دیگر از کجا فهمیده ای ؟طبیب دوره گرد گفت : از پارچه زرد رنگی که بر آستینش دوخته بود تا یهودی بودنش آشکار باشد دریافتم که یهودی است . چون یهودی خدمت مسلمان نمی کند دریافتم که بیمارش هم باید یهودی باشد و چون قدری ماست بر لباسش ریخته بود دریافتم که در آن خانه امروز ماست خورده اند و احتمال اینکه بیمار هم خورده باشد بسیار است و چون منزل یهودیان در مشرق بغداد است دانستم که خانه او باید در شرق باشد و از آنجایی که امروز شایع شده بود ابو علی سینا به بغداد گریخته است و از علاقه تو به طبابت و گیاهان دارویی حدس زدم که ممکن است تو بو علی سینا مشهور باشی ! ؟

کتاب قانون ابو علی سینا:

علاوه بر کتاب قانون ، کتاب شفای بوعلی سینا که در طب نگاشته شده و خواص گیاهان دارویی و راه معالجه بیماریها را با استفاده از آنها بیان نموده است شهرت جهانی دارد. سومین کتاب شیخ دانش نامه علایی است که در منطق و حکمت و الهیات نوشته شده است . بعد از آن کتاب اشارات و تنبیهات در فلسفه به زبان عربی است و کتاب مجموع که در فلسفه و حکمت می باشد.بو علی سینا کتاب لسان العرب را در واژه های عربی به رشته تحریر در اورد. داستان جالبی را درباره تدوین این کتاب نقل نموده اند که بی مناسبت نمی باشد اینجا بیان گردد.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق زندگینامه ابو علی سینا:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 10
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *