تحقیق بررسی زنان سرپرست خانوار شاغل

یکی از  مشکلات زنان در جامعه جهان سوم، فقر و محرومیت میباشد که از دستیابی زنان به امکانات و رفاه  لازم جهت توانمند سازی جامعه جلوگیری به عمل می آورد و باعث می شود که زنان برای بر عهده گرفتن نقش  اجتماعیسرپرست خانواده  از توانایی های لازم برخوردار نباشند.تحقیق بررسی زنان سرپرست خانوار شاغل در تولیدی های پوشاک شهر  تهران در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

تجرد قطعی:

یکی از نتایجی  که سرپرست خانوار بودن برای دختران می تواند داشته باشد، این است که  به تجرد قطعی بیانجامد. در یکی از مطالعات در تعریف تجرد قطعی گفته شده است:«این شاخص بیانگر نسبت درصد کسانی است که هرگز ازدواج نمی­کنند. از سن ۴۵سالگی به بعد برای زنان و از سن ۵۰سالگی به بعد برای مردان، درصد ازدواج نکرده­ها تقریباً ثابت می­ماند، براین اساس سنین ۴۵ و ۵۰‌سالگی را به ترتیب برای زنان و مردان سن تجرد قطعی نامیده‌اند. تحقیقات مختلف نیز گویای آن است که سن ۵۰سالگی مشخص کننده ی تجرد قطعی است. بدین جهت سنین نزدیک به ۵۰سالگی، برای تعیین شاخص تجرد قطعی است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌(میرزایی، محمد، گفتاری در باب جمعیت شناسی کاربردی)». اگرچه سازمان ملی جوانان که میانگین سن ازدواج دختران را بین ۲۴-۲۰ سال و برای پسران بین ۲۹-۲۰ سال بیان می کند، افراد بین ۶۰-۳۰ سال را که هرگز ازدواج نکرده اند را  مشمول تجرد قطعی می داند.”چطوری می توانستم ازدواج کنم؟ مادر مریضم با برادر و خواهرهای کوچکم را پدرم به من سپرده بود. غیر از کار من، منبع درآمدی نبود. اتفاقا آن موقع که جوانتر و زیباتر بودم خواستگار هم کم نداشتم ولی نمی شد. خیلی باید کار می کردم تا خرج خانه تامین شود. بعدش هم یک سری خواستگار داشتم که از نوع کارم خوششان نمی آمد، می گفتند محیط کارت خوب نیست، کارت با مردهاست، من حوصله ی سر و کله زدن با آنها را نداشتم، بعد از این دیگر دلم نمی خواست ازدواج کنم. من خودم دیگر قید ازدواج را زده ام، دیگر دیر شده، من سنم برای ازدواج بالا رفته است، روحیه اش را هم دیگر ندارم. الان از زندگی با مادر و برادرم راضی هستم. برادرم مثل پسرم می ماند. موفقیت او برایم مهمترین مسئله است.”

“اوایل که خواستگار داشتم بخاطر مادرم قبول نمی کردم بعدش دیگر خواستگار نداشتم.”

بررسی تغییر دیدگاه مردم نسبت به حرفه ی خیاطی:

تولیدی های پوشاک سابقا به عنوان یکی از محیطهای امن و پاکیزه برای کار زنان شناخته می شد. ذهنیت ایرانی ما آموخته بود که خیاطی کار شرافتمندانه ای برای زنان است، در نتیجه زنان با اطمینان خاطر مجاز بودند که از این طریق به امرار معاش بپردازند ولی همچنان که همه چیز دچار تغییر و تحول می شود با ورود هر چه بیشتر مردان به این حرفه  و ستاندن سلطه و تفوق این محیط از دست زنان، این حریم امن  هم برای زنان ناامن شد تا در اینجا هم به زنان انگ های سایر مشاغل زده شود و دیگر اجتماع نپسندد که زنان به شغل مادران خود بپردازند. عموما زنانی که به این حرفه روی می آورند؛ زنانی هستند که در زندگی معمول خود با مشکلات و درگیری های عدیده ای روبرو هستند، زنانی که یا قربانی طلاقند یا همسر خود را از دست داده اند و یا دخترانی که به دلیل شرایط ناسازگار زندگی مجبورند کمک خرجی برای خانواده شان باشند. همین زنان که با کوله باری از مشکلات قدم به این محیط می گذارند؛ ناچارند پاسخگوی نگاهها و پیش داوری هایی باشند که ناخواسته با آنها روبرو هستند. زنانی که با وجود تمام مسئولیت ها و محدودیت های خود به عنوان یک زن سنتی، ناگریزند نقش مردان غایب خود را نیز برعهده بگیرند و در عین حال  در یک جامعه ی مردانه که زنان در کنج خانه ی خود پسندیده اند همواره حقانیت خود را به اثبات برسانند. وقتی پای صحبت این زنان می نشینی، گاهی از خود می پرسی که واقعا چگونه می توان در جایگاه این زنان از پس نقش پرمشغله ی آنان برآمد.بعضی مشاغل در جامعه وجه ی خوب و ارزشمندی را دارا هستند و برخی دیگر وضعیتی متفاوت دارند اما این مسئله که در طول زمان نگاه مردم نسبت به یک حرفه دستخوش تغییر و تحول می شود نیازمند بازبینی مجدد است.

زنان سرپرست
زنان سرپرست

مشکلات مربوط به بیمه:

بیمه ی تامین اجتماعی  مشاغل و حرف، بزرگترین حامی این افراد است که عمری در این زمینه تلاش کرده اند و اگر بیمه نشده باشند عملا در زمان بازنشستگی هیچگونه پشتوانه ای نخواهند داشت و این مسئله یکی از دغدغه های این افراد است که متاسفانه به دلیل عدم نظارت مناسب اغلب این افراد، یا اصلا بیمه نشده اند یا به اندازه های سال های خدمتشان نیست. که بجاست در این زمینه اقدامات جدی صورت بگیرد تا از تنش های مربوط به آن کاسته شود.”مرا بیمه نکردند. بیمه ام خیلی کم است. وقتی پیگیری کردم دیدم ۴-۳ سال بیمه دارم. اخبار گفت: خانم ها با ۵۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه بازنشسته شوند. متوجه شدم ۵/۱سال  محل قبلی کارم و چند سالی هم محل دیگر کارم بیمه ام کرده اند. باید اینها را جور کنم بعد خودم را بیمه اختیاری کنم که به ۱۰ سال برسد. شایدم عزرائیل بیمه ام کند و بازنشسته شوم.”

مشکلات اجتماعی:

میزان قابل اغماض رفتار مشارکتی زنان سرپرست خانوار، علاوه بر دلایل فرهنگی، با تعدد نقش ها و مسئولیت مدیریت خانواده نیز مربوط می شود. زنان سرپرست خانوار خود را در نقش پدر، مادر، دوست و مشاور اعضا خانواده، به ویژه فرزندان، پرستار سالمندان بیمار و از کارافتاده تعریف می کنند. به بیان خود آنها در خانواده، علاوه بر وظایف مادری و همسری مانند آشپزی، خرید منزل، نظافت و… کلیه وظایف یک پدر برعهده ی آنهاست.آنها همچنین خود را تامین کننده ی نیازهای روحی و عاطفی فرزندان و افراد مسن تر و جوان تر خانواده می دانند و معتقدند که تکیه گاه و پشتوانه ای برای فرزندان خود هستند. نقش متعارف نان آوری مردان در اینگونه خانواده ها بر عهده ی زنان و یا فرزندان در سن کار آنهاست.نابرابری در دسترسی به آموزش، عدم مشارکت در جریان تصمیم‌گیری‌های خانواده، عدم امکان کسب مهارت، اتکا به مرد خانواده برای تامین زندگی، نادیده گرفتن حتی نیازهای اولیه ی خود در قبال خشنودی دیگران به ویژه فرزندان، زنان را از قابلیت‌های لازم برای کاهش فقر محروم کرده است و زن سرپرست خانوار خود را به خاطر تداوم زندگی و دیگران فراموش کرده است و این نشان‌دهنده آن است که زنان سرپرست خانوار به طور کلی از توانمندی روانی و اجتماعی  قابل توجهی نیز برخوردار نیستند.این زنان باور دارند که مطابق رسوم و عرف جامعه، برخی از فعالیت ها مانند خانه داری و نظافت خاص زنان است و مردان در این کارها شرکت نمی کنند و در مقابل کارهایی که نیاز به زور بازو دارد خاص مردان است. بدین ترتیب زنان سرپرست خانوار نقش های جنسیتی را کاملا پذیرفته اند. جالب اینکه آنان در توضیح نقش پدری-مادری، در عین حالی که به پذیرش مسئولیت های نقش پدری و ایفای نقش نان آوری تاکید بسیار زیادی داشتند، ولی خود را برای انجام کارهای مردانه آماده نمی دیدند. به عبارت دیگر از نظر آنها نقش پدری یعنی کسب درآمد برای تامین مخارج خانواده است و نوع شغل و چگونگی کسب درآمد کماکان تفکیک های مردانه و زنانه دارد.مسئله ی مهم دیگری که زنان در این زمینه به آن اشاره می کنند عدم امنیت لازم و مورد انتظار از محیط های شغلی شان است که همزمان که یک مشکل اجتماعی و فرهنگی ست می تواند تبعات روانی چندی هم برای این زنان داشته باشد.آسیه که زن زیبا و جوانی ست می گفت: ” در محیط کاری با افرادی برخورد کردم که فقط می خواستند از من سواستفاده کنند، اگر با آنها همراه نمی شدی سعی می کردند که وجهه ات را تخریب کنند و آبرویت را به جرم پاکدامنی ات از بین ببرند. از در و دیوار این دنیا هم به آدم آزار می رسد.”

فهرست مطالب

 • ۱-چکیده
 • ۲-مقدمه و طرح مسئله
 • ۴-پرسش های تحقیق
 • ۵-روش شناسی
 • ۶-ادبیات و پیشینه ی تحقیق
 • ۷-معرفی مکان تحقیق
 • ۸- یافته های تحقیق
 • ۹-راهکارها و پیشنهادات
 • ۱۰-نتیجه گیری
 • ۱۱-منابع و اطلاع رسانها
 • ۱۲-ضمائم                                                  
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق بررسی زنان سرپرست خانوار شاغل:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 88
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *