مقاله روش ارزیابی پژوهش برنامه درسی

این مقاله مروری بر ارزیابی برنامه های درسی در هلند با توجه به روشهای ارزیابی ونتایج آن در هردو حوزه پژوهش درسی(برنامه درسی) و شیوه های توسعه برنامه درسی حرفه ای دارد ومتمرکز بر آن هاست. از آنجا که هر دو حوزه اساسی برنامه درسی و ارزیابی از نظر لفظی و واقعیت نیاز به توجه ویژه دارند ارزیابی دیدگاه کاربر نیز در این زمینه ها ضروری است. مقاله روش های ارزیابی و نتایج پژوهش های برنامه های درسی و  توسعه درهلند در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه:

ارزیابی برنامه درسی یک مفهوم چند وجهی است. این پیوند مفهومی جامع و به خوبی تثبیت شده در زمینه آموزش و پرورش است که توسط این واقعیت نشان داده شده است که هرکدام از آنها جلد جداگانه ای از دایره المعارف بین المللی آموزش و پرورش(لوی ۱۹۹۰، وال برگ و هرتل ۱۹۹۰) را به خود اختصاص داده اند. بسیاری از آنان طرفدار ارزیابی برنامه درسی هستند و همچنین بسیاری از مدل های ارزیابی برنامه درسی در پیشینه های افراد جهت یک بررسی اجمالی قابل مشاهده است(آلکین ۱۹۹۴)ارزیابی برنامه درسی در هلند حدود یک دهه است که انجام شده است و در ژورنال verloop و crremerss 1994  به چاپ رسیده است که در مقاله ای مورد بحث قرار گرفته که توسط terlovw در ۱۹۸۴ بررسی شده است. بنابر این تجزیه و تحلیل ما در روند اخیر تمرکز یافته است. ما یک بررسی گسترده و کلی در زمینه برنامه درسی خاص و فرم های ارزیابی آموزشی اناجم دادیم مانند مقیاس بزرگ مطالعات(داخلی) و ارزیابی دستاوردهای ملی دانش آموزان(مراجعه شود به hoeben). با این حال ما دامنه برنامه درسی را از جمله ارزیابی موضوعات سنتی و زمینه های مربوط به آن را به عنوان مثال ارزیابی دروسی و ارزیابی آموزش در کسب و کار و صنعت گسترش و توسعه دادیم. بررسی با شرح مختصری از مناظر ارزیابی برنامه درسی سازمانی در هلند، تشخیص اهداف و زمینه های مختلف ارزیابی شروع می گردد. ما یک نمای کلی از پژوهش های مربوط به ارزیابی برنامه های درسی در دهه های گذشته ارایه می دهیم و سپس به بحث در مورد روش ها و نتایج این مطالعات می پردازیم. در این بررسی اجمالی ما میان پژوهش های ارزیابی بر روی محصولات برنامه های درسی تشخیص پروژه های توسعه و یافته های مربوط به ارزیابی پژوهش های مرتبط با برنامه های دیگر درسی تفاوت وتمایز قایل می شویم سپس ما به شیوه های ارزیابی در توسعه های مختلف حرفه ای تمرکز می کنیم. این مقاله با بحث و گفتگو در زمینه روندهای آینده به بررسی در مورد چالش های ارزیابی برنامه های درسی نیز می پردازد.

سازمان ارزیابی برنامه درسی و فعالیت های مربوط به آن در هلند چندین راه جهت توصیف سازمان ارزیابی برنامه درسی وجود دارد:

۱- اولین تمایزو تشخیص از طریق توجه به شرایط و متون برنامه های درسی به دست می آید به طور کلی و به عنوان مثال: از نظر کلی(ابتدایی و متوسطه)، آموزش و فنی حرفه ای، آموزش مالی، آموزش بزرگسالان و آموزش شرکت های بزرگ(در کسب و کار، تجارت و صنعت)

۲- جنبه دوم مربوط به ماهیت فعالیت های برنامه های درسی است(سی اف واکر ۱۹۹۰) “عمومی” (با هدف تنوع زیاد در زمینه شیوه های آموزشی در محیط های گوناگون در مقیاس ملی) و یا سایتی خاص(یا تمرکز بر تنظیمات خاص به عنوان مثال یک مدرسه یا یک بخش آموزشی)

۳- تاکید بر نوع برنامه درسی(طبق نظریات دل برگ و هرتل ۱۹۹۰)، محصولات(دوره ها کتب درسی، مواد درسی و اغلب تمرکز بر برنامه ریزی و فرآیندهای آموزشی متمرکز) و یا برنامه(برنامه اموزشی گسترده تر از طرح و برنامه های مطالعه، تا حدودی برنامه های آموزشی مستقیم جاسازی شده در سیاست های آموزشی اعم تر و عمومی تر).

۴- فعالیت های آموزشی را می توان از طریق تمایز میان اهداف شکل گیری، (یا هدف بهبود در طول توسعه) و یا اهداف تراکمی(مطالعه کیفیت برنامه درسی با ارایه اطلاعات جهت تصمیم گیری ساخت بخصوص در سطوح سیاست) تشخیص داد.

برنامه درسی
برنامه درسی

نقد و بررسی ارزیابی تحقیقات برنامه درسی در محصولات slo:

سوال ارزیابی عمده در این مطالعات تاثیر پروژه slo و محصولات آن در عمل آموزشی مربوط بود. چندین تلاش در این زمینه صورت گرفت و به بررسی و بحث در مورد مجموعه و زیر مجموعه های آن در زمینه مطالعات ارزیابی پرداخته شد(ون دن اکر ۱۹۹۳، ون دن اکر، بورسها ونیز ۱۹۸۹، ون بورگن ۱۹۸۷، ۱۹۹۴ و مارشال ۱۹۸۷). در زیر ما خلاصه ای از یافته ها و ویژگی های این مطالعات را بیان می کنیم.

  • نوع سوالات ارزیابی، به طور قابل توجهی متفاوت است انواع مختلفی از تاثیرات بر انواع محصولات برنامه (برنامه ها و مواد) بر مخابان متفاوت (شامل دانش آموزان معلمان، مربیان معلم مشاوران مدرسه ناشران آموزشی سیاست گذاران و مدیران) مورد بررسی قرار گرفت.
  • طر ح پژوهش به شدت از نظر دامنه و عمق متفاوت بود. و اغلب مخلوطی ا روش ها و ابزارهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت. پرسشنامه و مصاحبات مکرر مورد استفاده قرار گرفت (مورد استفاده در سه چهارم مطالعات) . در حدود یک چهارم مطالعات درس مشاهده شد و آزمونی از دانش آموزان به عمل آمد در حدود نیمی از مطالعات ، تجزیه و تحلیل سند در زمان و محل صورت گرفت که چه به عنوان یک جزء جداگانه و چه جهت آماده سازی جهت توسعه دیگر ابزار (به عنوان مثال مشاهده چک لیست ها) مورد استفاده قرار گرفت اندازه گروه های هدف به طور گسترده ای متفاوت بود(از یک زوج تا ۶۰۰دانش آموز متغیربود) .
  • جای تعجب نیست که با توجه به این همه تفاوت و تنوع، نتایج ارزیابی بسیار متفاوت باشد و متنوع بود. بنابراین نتیجه گیری عمومی سخت بوده و اظهار نظرات بسیار وسیع بوده است اگرچه اکثر مخاطبان از فعالیت های slo آگاهی و اطلاع داشتند بسیاری از محصولات فقط در حد متوسط شناخته شده بودند. اگر مخاطبان محصولات slo را می شناختند قضاوتشان در حد خفیف مطلوب بود به ویژه هنگامی که آنها از یک محصول در یک زمان و برهه طولانی استفاده می کردند و یا از طریق تماس شخصی با توسعه دهندگان  و یا سایر مربیان شرکت داشتند این مساله به چشم می خورد. با این حال استفاده واقعی از محصولات slo از نظر توالی محدود شد. علاوه بر این اغلب اجرای متفاوتی از اهداف اصلی توسعه دهندگان slo دیده می شد. از آنجا که اکثر کاربران به نظر می رسید محصولات slo را به طور اولیه به عنوان یک منبع از ایده ها در نظر گرفته اند دستورالعمل های دنبال نشده بودند و این انتظار چیزی بود که پیش بینی می شد.
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله روش ارزیابی پژوهش برنامه درسی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 6
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *