پایان نامه نقش روحانیون شیعه در دولت صفویه

قبل از آنکه به بیان جایگاه و نقش روحانیون در دولت صفویه بپردازیم لازم است مروری مختصر به مهمترین نظریات فقها راجع به همکاری آنان با حکام صفوی و اینکه در این مورد چه اندیشه هایی را ترویج می دادند اشاره کنیم .شیعه به خلافت پیامبر و نصب الهی او معتقد است و انتخاب خلیفه و امام معصوم و عادل را از طرف خدا و رسول می داند و با هر حاکم و خلیفه ناحق و خلاف این عقیده مخالفت کرده و همه آنان را طرد می کند. طبق دستور قرآن مثل ((ولاترکنوا الی الذین ظلموا فتمسکم النار)) هیچ گونه همکاری با خلفا و حکام جور نداشت مگر در مواردی که مجاز بود ؛ مثل ، مصلحت ، ضرورت یا تقیه در فقه اسلامی . پایان نامه نقش روحانیون شیعه در دولت صفویه در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

مقدمه:

در زمینه همکاری با سلطان نظریه معروفی دارد و می نویسد : ((پذیرفتن ولایت از طرف سلطان عادلی که آمر به معروف و ناهی از منکر بوده و هر چیزی را در جای خود می نهد ، جایز و بجاست و گاه ممکن است به حد و جوب برسد اما سلطان جائر اگر انسان بداند و یا احتمال قوی بدهد که درصورت همکاری با وی ممکن است بتواند اقامه حدود و امر به معروف و نهی از منکر نموده و خمس و زکات را برای مصارف صاحبان و مستحقان آن و در راه پیوند برادران ، مصرف کند و مجبور به ارتکاب کار زشتی نخواهد شد ، مستحب است که خود را برای پذیرفتن ولایت از طرف آنها عرضه کند اما اگر احتمال قوی بدهد که چنین امکانی برای او فراهم نبوده و چه بسا ممکن است .

ولایت فقیه در عصر صفویه:

جایگاه ولایت در حقوق اساسی و فقه سیاسی، در بخش حاکمیت قرار دارد. در واقع، حاکمیت تشریعی الهی از سه راه اعمال می‌گردد:

۱- اطاعت از پیامبر به ولایت مستقیم از جانب خداوند؛

۲- اطاعت از امام معصوم که ولایت از نبی‌اکرم (صلی‌الله علیه و آله) دارد.

دولت صفویه
دولت صفویه

جایگاه و نقش علمای شیعه در ساختار سیاسی دولت صفویان:

با رسمی شدن مذهب شیعه توسط صفویه یکی از نخستین مسایلی که مطرح شد نقش و جایگاه علمای شیعه در این حکومت جدید بود . مطابق عقیده شیعیان سرپرستی امور جامعه در زمان غیبت امام دوازدهم بر عهده علمای وقت بود . بدین گونه حکومتی که بر بنیاد اندیشه های تشیع شکل گرفته بود ناگزیر بود تا با علمای شیعه رابطه تنگاتنگی داشته باشد . امادر نخستین روزهای سلطنت اسماعیل یکم مشخص شد که در این وضعیت جدید مذهب باید تابع سیاست باشد . به ویژه که علمای شیعه در این زمان سلطه و نفوذ قابل ذکری بر شاه صفوی نداشتند . بر این اساس پژوهشگرانی چون احمد کسروی و میشل مزاوی ادعای سیادت و شیعی گری صفویان را ادعایی بر ساخته و تنها یک راهبرد سیاسی برای فراهم شدن زمینه های حاکمیت خود تلقی کرده اند.

مناصب و مشاغل اداری علما در دولت صفویه:

مناصب علما در دوره صفویه بر دو گونه قابل دسته بندی است : مناصب رسمی که از سوی حکومت اعطا می گردید مانند صدر – شیخ الاسلام – قاضی – امام جمعه و مناصب غیررسمی که با توجه به عملکرد روحانیون و علما در بطن جامعه نفوذ زیادی داشتند حائز آن می گردید و مانند مجتهد – پیشنماز – مدرس که ذیلا به بررسی آنها پرداخته می شود .

نتیجه گیری:

یکی از نخستین اقدامات شاه اسماعیل یکم صفوی بعد از تاسیس حکومت اعلام تشیع اثنی عشری دوازده امامی در سال ۹۰۷ ه ق به عنوان مذهب رسمی کشور تازه تاسیس صفویه که هنوز پایه های خود را تحکیم نکرده بود از سوی شاه اسماعیل در تبریز مهمترین تصمیم او بود وی در شرایطی در مسجد جامع تبریز مذهب شیعه دوازده امامی را رسمی اعلام کرد که اکثر جمعیت آن سنی مذهب بودند که تعدادی از ایشان به خاطر علاقه به ائمه معصومین و عده ای از ترس تیغ تیز سپاه قزلباش حکومت دینی او را پذیرا شدند کمبود عالمان و منابع شیعی در ایران موجب شد شاهان صفوی با دعوت از علمای جبل عامل و در راس آنان محقق کرکی سعی کردند .

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش پایان نامه نقش روحانیون شیعه در دولت صفویه:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 140
قالب: فایل word