تحقیق ارزیابی رتبه بندی راهکار مواجه با قاچاق کالا با رویکرد چندشاخصه

مقابله با چالش های پیش رو سازمانها نیازمند آن می باشد که تصمیم گیران آنها شناخت مناسبی از گزینه ها پیش رو داشته باشند تا بتوانند به بهبود مستمر در تمام زمینه ها دست یابند.در دسترس بودن گزینه مختلف و شناخت نسبت به آنها ، پیشرفت مداوم به سمت اهداف تعیین شده را ممکن می سازد و نقاط رکود و رونق را شناسایی می نماید. از جمله معیارهای مهم تصمیم گیری در گمرک برآورد میزان کالای وارده به کشور از طریق مسیر گمرکی می باشد و بررسی مقدار و میزان چاقاق از مسیرهای غیرقانونی می باشد.در این مقاله از روش های جبرانی در حالت عدم وجود اطلاعات (AHP)  فرآیند تحلیل سلسله مراتبی استفاده شده است. با توجه به محدودیت های زمانی از پرسشنامه و تحقیقات میدانی استفاده نشده است.تحقیق ارزیابی رتبه بندی راهکار مواجه با قاچاق کالا با رویکرد چندشاخصه در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

تحقیق ارزیابی رتبه بندی راهکار مواجه با قاچاق کالا با رویکرد چندشاخصه را در فیلم زیر مشاهده نمایید:

مقدمه:

واژه جهانی شدن از اواسط دهه ۱۹۸۰ جذابیتی خاص یافته است این واژه جایگزین واژه هایی نظیر بین المللی شدن و فراملیتی سازی در ادبیات بین المللی شده است، مفاهیم دهکده جهانی سازمان تجارت جهانی، رقابت بر مبنای مزیت رقابتی چه سرنوشتی برای جوامع پدید خواهد آورد. شاید نتوان به درستی آینده را تبیین نمود ولی می توان جایگاهی برای خود در آینده ساخت. مسلما کشورهای توسعه یافته جایگاهی بهتری خواهند دانست. هر قدر نهادها و سرمایه های تولید ثروت و مزیت رقابتی در کشور بیشتر باشد آن کشور تاثیر گذارتر خواهد بود.بنابراین شناسایی عوامل موثر بر رشد  و توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری بر روی آنها می تواند کمک شایانی به توسعه اقتصادی اجتماعی و یافتن جایگاه مناسب در دهکده جهانی نمی باشد و یکی از مهمترین عوامل توسعه اقتصادی اجتماعی در کشور، گمرک می باشد ویکی از مشکلات عمده ای که این سازمان با آن دست به گریبان است معضله قاچاق می باشد.قاچاق پدیده ای است که کم و بیش تمام کشورهای دنیا آن مواجه هستند.ولی وسعت و عمق آن در کشورهای در حال توسعه ، بیشتر از کشورهای توسعه یافته است به طوری که در برخی از کشورهای در حال توسعه، قاچاق بخش مهمی از فعالیت های اقتصادی جامعه را در برمی گیرد.اقتصادهایی که با فراوانی بالا و تعدد قاچاق رو به رو هستند با بیماری و ناکارآمدی در کنترل مناسبات تولیدی و توزیعی خود مواجه هستند.همچنین محدود بودن مطالعات انجام شده و استفاده از روشهای مستقیم در مورد تحقیقات انجام گرفته و اهمیت مطالعه قاچاق کالا در ایران و شناخت، ساختکار (مکانیزم) قاچاق کالا، علل شکل گیری، ابعاد و آینده این پدیدار برای اقتصاد ملی حیاتی است. اما تاکنون در کشور ما در سطح دانشگاهی مورد توجه جدی نبوده استبا توجه به گستره وسیع قلمرو جغرافیایی قاچاق کالا در کشور بررسی های انجام شده نشان می دهد اگرچه برخی از استانها بیش از بقیه درگیر قاچاق کالا هستند ولی تقریبا تمام پهنه جغرافیایی کشور کم و بیش به بستر قاچاق کالا تبدیل شده است (بیابانی ،۱۳۸۶)آثار زیانبار قاچاق کالا باعث خارج شدن بخش قابل توجهی از ثروت کشور از گردونه واقعی تجارت و سرمایه منجر می شود و پیامدهای سوء اجتماعی و فرهنگی به همراه دارد. همچنین به تشکیل طبقات و گروه های اجتماعی ثروتمند بر پایه اشتغال ناسالم منجر می شود که این امر بر ساختارهای اجتماعی جامعه نتایج نامطلوبی برجای می گذارد. و توسعه ملی را به مخاطره می اندازد. توسعه ملی عبارت از تغییرات است که هدف غایی آن بهبود در توزیع درآمد و ثروت و بهبود در نحوه تامین نیازهای عمومی و استانداردهای زندگی فردی و اجتماعی و … می باشد.

پیشینه پژوهش:

با توجه به اهمیت موضوع قاچاق در کشور تحقیقات معدودی در خصوص انجام گرفته است که بیشتر از تحلیل آماری استفاده شده است.

۱- بررسی روند تحولات اقتصاد سایه ای در ایران

در این تحقیق با بهره گیری از مدل سازی معادله ساختاری و با استفاده از برخی شاخص ها و علت های تصریح شده در ادبیات اقتصاد سایه ای، به مطالعه موردی اقتصاد سایه ای در ایران پرداخته است

۲- علل و پیامد های قاچاق کالا در ایران پس از انقلاب اسلامی: در این مقاله با طرح سوال اصلی عوامل موثر بر قاچاق کالا در ایران کدامند و چه تاثیری بر نظام اقتصادی کشور دارد؟

۳- نفوذ قاچاق کالا از واقعیت تا رویا: در این مقاله بررسی اجمالی کارکرد کلان و ملی استان هرمزگان در قاچاق کالا ۱- ارایه شواهد کم نتیجه بودن مبارزه با این پدیده گسترده و مستمر مرزی .

قاچاق
قاچاق

روش پژوهش:

بررسی راهکارهای مبارزه با قاچاق کالا در مناطق مرزی (آبی و خشکی ) و انتخاب بهترین گزینه در خصوص در خصوص تعدیل قاچاق در کشور در این تحقیق روش های جبرانی در حالت عدم وجود اطلاعات (AHP)فرآیند تحلیل سلسله مراتبی  استفاده شده است.در این تحقیق متعامل کردن تعرفه ها، کنترل مرزهای کشور و توسعه  اقتصادی و اجتماعی مناطق مرزی به عنوان گزینه های تعدیل قاچاق کالا در نظر گرفته شده  و ثبات در قوانین گمرکی بالا بردن هزینه ریسک قاچاق کالا و اشتغال زایی در مناطق مرزی به عنوان شاخص های موثر بر گزینه های فوق مدنظر قرار گرفته شده است.مراحل روش AHP به طور مختصر در زیر اشاره می گردد:

۱- تشکیل درخت سلسله مراتبی

۲- تشکیل ماتریس مقایسات زوجی شاخص ها و گزینه ها برحسب شاخص ها

۳- محاسبه وزن ماتریس های مقایسه زوجی موجود (براساس روش تعیین وزن میانگین حسابی)

۴- محاسبه وزن نهایی گزینه ها

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق ارزیابی رتبه بندی راهکار مواجه با قاچاق کالا با رویکرد چندشاخصه:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 15
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *