مقاله دموکراسی (مردم سالاری) رشته حقوق

یکی از نظام های موفق در دنیا ،نظام های دموکراتیک و یا مردم سالاری میباشد مفهوم اصلی مردم سالاری ،حکومت مردم ،توسط مردم برای مردم است .حکومت مردم بر مردم در صورت موفق بوده میتواند که به آزادی های سیاسی مانند احترام به افکارمردم ،آزادی مطبوعات ،آزادی ایجاد اجتماعات ،آزادی تبلیغات ،و سایر اختیارات ملی و مردمی ارج گذاشته شود . مقاله دموکراسی (مردم سالاری) رشته حقوق در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

دموکراسی(مردم سالاری)

دموکراسی به نوع تصمیم گیری جمعی تعلق دارد.دموکراسی در مفهوم خود بیان کننده این آرمان است که تصامیمی که بر اجتماع به عنوان یک مجموعه اثر میگذارند ،باید با نظریات کلیه افراد آن اجتماع گرفته شوند و هم چنین کلیه اعضا باید از حق برابر برای شرکت در تصمیم گیریها  برخوردار باشند . به عبارت دیگر ،وجود دموکراسی مستلزم دو اصل کلی که عبارتند از  نظارت همگانی بر تصمیم گیری

جمعی و داشتن حق برابر در اعمال این نظارت میباشد . هر اندازه که دو اصل در تصمیم گیری های یک اجتماع بیشتر تحقق یابد ،آن اجتماع دمکراتیک تر خواهد شد.

قابل ذکر است که دموکراسی مفهوم مطلق نیست که اجتماع یا بطور کامل از آن برخوردار ویا به کلی از آن بی بهره باشد .کشوری را دموکراتیک می نامند که حکومت آن از طریق رقابت سالم در انتخابات به مسند قدرت رسیدهو مسول پاسخگویی به مردم باشد و تمامی افراد بزرگسال آن کشور از حق مساوی انتخاب کردن و انتخاب شدن برخوردار باشند ،و در آن قانون متضمن حفظ حقوق مدنی و سیاسی باشد .

اما عملاً در هیچ کشوری دو اصل اساسی نظارت عمومی و برابری در مشارکت در امور سیاسی به طور کامل و باید و شاید ،تحقق نمی پذیرد. از این دیدگاه ،تلاش برای دموکراتیک ساختن جامعه ،هیچ گاه پایان نمی یابد و دموکراتهای همه جای دنیا –با هر رژیم سیاسی که بر کشورشان سایه گسترده باشد – در کشمکش برای استحکام بخشیدن و گسترش اصول دموکراسی به سر میبرند

 

زمینه های تاریخی دیموکراسی(مردم سالاری):

 

نخستین نهاد های دیموکراتیک در یونان و روم باستان پیدا شدند همچنین نخستین اندیشه های فلسفی در باره دیموکراسی از جانب فلاسفه آن سرزمین ها مطرح شد . در عصر رسانس در اروپا ،تجربه عملی ونظریه دموکراسی عهد باستان بار دیگر مورد توجه قرار گرفت و میان ارمان جمهوری جدید و دموکراسی قدیم پیوندی یافته شد.

دموکراسی یونانی،تجربه ای سیاسی بود که در سال های ۵۰۸تا۳۳۸ قبل از میلاد رخ نمود آتن بزرگترین دولت شهر یونانی و نیرومندترین دولت شهر دموکراتیک در بین دولت شهر های یونانی بود .تحول اولیه در نظام سیاسی آتن از ارستوکراسی به دموکراسی در آغاز،در نتیجه اصلاحات سولون رهبر منتخب آن دولت شهر در سال ۵۹۴ شروع شد .

یکی دیگر از بنیانگذاران دموکراسی آتنی ، کلیستن بود که در اواخر قرن ششم ق.م در تقویت نهاد های دموکراتیک کوشید و به بازسازی سیاسی شهرآتن پرداخت و ساختار قبیله ای آن را دگرگون کرد .در نتیجه این تحولات ،آتن در قرن پنجم ق.م شاهد گسترش نهاد های مدنی و دموکراتیک اولیه بود مجلس شهروندان ،جانشین مجمع اشرافی شد ومشارکت در آن برای همه شهروندان آزاد گشت. این مجلس در هر سال حدود ۴۰ بار تشکیل میشد .عضویت در شورای اجرایی به حکم قرعه بود و هر ماهه تغیر میکرد ریاست شورا نیز به حکم قرعه تعین میشد .

تعریف دمو کراسی(مردم سالاری):

دموکراسی واژه یست بر گرفته از واژه های یونانی دموس به معنی مردم و کراسیا به معنی قدرت یعنی قدرت مردم .دموکراسی از زمان های که به یاد نمی آید در جامعه بشری رواج یافته است . اصل دمکراتیک به این معنی که باید به حال برخی نیاز های اساسی جامعه سودمند باشد ،برخی کمال مطلوبهای عمومی را محترم شمرد،با معیار های معین عمومی هم آهنگ و بر میزان خیر عمومی مبتنی باشد و بر کنترول اجتماعی اثر گذاشته باشد دموکراسی در مخالفت با حکومت های استبدادی و خود کامه پدیدار شد اما همه جانبداران آن دیدگاه های یکسانی ندارند . برخی از آنها (آزادی)را هدف عمده حکومت میدانند و برخی دیگر(برابری)را کمال مطلوب دموکراسی تلقی میکنند .

کسانی که آزادی را هدف اصلی میدانند معتقد اند که بنیاد دموکراسی عبارت است از حکومت از راه بحث و گفتگو (یعنی ترغیب حکومت شونده گان )و تسلیم تدریجی گروه های حکومت گر بر حکومت شونده گان ،همراه با مدارا با اقلیت ها ،محلی ها و افراد و رعایت دقیق وجدان و مالکیت )ولی تعاریفی  که در فرهنگ های مختلف سیاسی از دموکراسی شده به آن نوعی نظامی گفته میشود که مردم آن را اداره میکنند و از این رو در تقابل با نظام استبدادی و قدرت مطلقه فردی قرار دارد که این تقابل جوهر اصلی مفهوم دموکراسی است

دموکراسی
دموکراسی  (مردم سالاری)

اصول دموکراسی:

دموکراسی از شاخصههای حکومت جمهوری دموکراتیک است که به عنوان یک اصل این سیستم سیاسی به شمار می آید. همانطوری که در یک حکومت غیر دموکراتیک، قدرت در دست یک گروه، یک قوم و یا یک خانواده قرار دارد. در حالی که از مشخصههای حکومت دموکراسی توجه به آرا و افکار مردم است آنچه در حکومت های غیر دموکراتیک اهمیتی به آن داده نمی شود. اولین حق و درخواست مردم از حکومت دموکراتیک داشتن حق رأی وحق انتخاب و اولین حق حکومت از مردم، احترام به قوانین وضع شده از سوی حکومت می باشد. اما این حق احترام به قوانین دموکراسی قبلاً می بایست از سوی حکومت به صورت برابر و بدون تبعیض در جامعه پیاده شده باشد تا عاملی باشد برای تبعیت مردم از آن.

 

نتیجه گیری :

در بیشتر تعریف هایی که از توسعه و جوامع توسعه یافته می شود , حضور زن در جامعه و فعالیت مستقیم او در جامعه یکی از شاخص های اصلی توسعه یافتگی است .

با توجه به این تعریف هر جامعه ای که بخواهد از روند توسعه جهانی عقب نماند باید زمینه ی اشتغال زنان در جامعه را فراهم کند . و این تغییر بزرگی برای جامعه ی ماست .

ایجاد هر تغییر عمده ای در جامعه نیاز به زمینه سازی دارد , و یکباره صورت نمی گیرد . جامعه ما نیز باید از نیروی متخصص زن خود برای پیشبرد اهداف توسعه کشور استفاده کند و کم کم زمینه ی کاری را برای دیگر زنان جامعه فراهم کند . برای این کار ابتدا باید فرهنگ سازی لازم برای اشتغال زنان تمام قشرها صورت گیرد.همانند عصر پیغمبر بزرگ اسلام که زنان در بسا امور مربوط به اجتماع و سرنوشت ساز سهم فعال داشتند و همانند مردان برای شگوفایی نظام اسلام و رشد وتعالی آن مساعی مشترک با مردان داشتند.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله دموکراسی (مردم سالاری) رشته حقوق:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 100
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *