مقاله داوری تجارت بین الملل و داخلی

تحقیق و مقاله داوری تجارت بین الملل و داخلی در فرمت فایل word تهیه شده و در ۴۴ صفحه آماده پرینت و ویرایش میباشد.این مقاله مناسب برای دانشجویان رشته حقوق (بین الملل و داخلی) میباشد این مقاله به بررسی تجارت و داوری بین الملل و تجارت داخلی و ماهیت حقوقی تجاری بین الملل  و داخلی و به مقایسه آنها میپردازد .

خلاصه ای از متون و عناوین مقاله داوری تجارت بین الملل و داخلی:

مزایای داوری موجب صرفه‌جویی در وقت می‌شود. می‌دانیم که دادگاه‌ها در اثر تراکم پرونده‌ها اوقات دادرسی طولانی تعیین می‌کنند و به‌ علاوه وجود برخی مقررات موجب شده که‌ برخی پرونده‌ها گاه ده‌ها سال در دادگاه‌ها رسیدگی شده و نهایتا نیز رای قطعی و نهایی در مورد آن صادر نشود.این در حالی است که‌ دچار معضل تراکم نیست و به علاوه به‌ واسطه اینکه رسیدگی عموما با نوعی‌ تسامح و سازش همراه است،اصولا طرفین‌ راحت‌تر نسبت به نتیجه آن توافق می‌کنند. داوری

داوری

داوری دو جانبه و چند جانبه و چندگانه:

از لحاظ اطراف آن به دو جانبه، چند جانبه و چندگانه(موازی یا مرتبط)تقسیم‌ شده است.در دو جانبه،همانطور که از نامش پیداست که اختلاف بین دو طرف(خواه در هر طرف اختلاف یک شخص باشد یا در هر طرف اختلاف چند شخص باشند)به داوری‌ ارجاع شده اما در چند جانبه ، اطراف اختلاف بیش از دو طرف هستند.سه طرف قرارداد موجهیم:اطراف اختلاف توجه داشته‌ باشیم که این را در صورتی که اطراف‌ اختلاف دو طرف باشند،داوری دو جانبه‌ می‌گویند.

اما در چندگانه‌ داوری موازی‌ بیشتر با مساله تشکیل دیوان داوری مرتبط است. داروی چندگانه می‌تواند دو جانبه یا چند جانبه‌ باشد.برای آشنایی بیشتر با این مفهوم آن را در قالب مثالی بیان می‌نماییم.کارفرما قراردادی با پیمانکار اصلی منعقد می‌کند و پیمانکاران اصلی با پیمانکار فرعی اقدام به انعقاد قرارداد می‌نماید.در این قضیه دو قرارداد مرتبطند اما کارفرما و پیمانکار فرعی ارتباطی با یکدیگر ندارند.حال اگر در هر دو قرارداد مذکور شرط داوری وجود داشته باشد،بحث مرتبط یا موازی مطرح می‌شود.این‌گونه قراردادها را قراردادهای مرتبط و دعاوی ناشی از آنها را دعاوی مرتبط و نیز داوری راجع به آنها را داوری‌ مرتبط گویند.

داوری داخلی(ملی)و خارجی‌:

وجه ممیز خارجی و داخلی،وجود یا عدم وجود عامل و عنصر خارجی است.داوری‌ خارجی به داوری گویند که در آن یک عنصر خارجی وجود دارد.این عنصر خارجی می‌تواند تابعیت،اقامتگاه،محل تجارت،محل وقوع‌ قرارداد،محل اجرای قرارداد و غیره باشد.در بند “ب‌”ماده یک ق.د.ت.ب عامل تابعیت طرفین به‌ عنوان عامل موثر در بین المللی محسوب شدن‌ معرفی شده است.در خصوص این ماده‌ مختصرا می‌گوییم که این ماده نیاز به اصلاحاتی‌ دارد و در تجارت بین المللی و تجاری‌ بین المللی معنایی ندارد که تابعیت را ملاک ملی‌ یا بین المللی محسوب شدن قرار دهیم و حتی‌ عده‌ای اعتقاد دارند که تابعیت هیچ نقشی در تجارت ندارد و عامل مرزهای جغرافیایی را نمی‌ توان ملاک قرار داد زیرا موجب محدود شدن‌ تجارت می‌گردد.

پرداخت اجرت:

تا مدتها پرداخت حق الرای به در نظام حقوقی کامن لا قاضی مصونیت مطلق دارد . در نظر اول فکر می کنند که مصونیت قاضی بر داور هم اعمال میشود اصولاً اقدام معنوی در حل اختلاف بین اشخاص تلقی می گردید . ولی با گذشته فرق دارد و موضوع اختلاف متفاوت و روابط گذشته بین طرفین از یک طرف و بین طرفین و داور از طرف دیگر وجود ندارد . روابط تجاری و اختلاف مالی بین اشخاص موضوع است که به بیگانه برای استفاده از خدمات فنی او ارجاع داده میشود . بی رغبتی مالی سابق هم وجود ندارد.

صرفه‌جویی در وقت که از مزایایی است‌ گاه به دلیل عدم وجود تشریفات دادرسی است (در سطور آتی در این خصوص‌ صحبت خواهیم کرد) و گاه ناشی از طبع دادرسی‌ در دادگاه است که موجب اطاله دادرسی‌ می‌شود. اساسا یکی از نقاط مهم افتراق دادرسی‌ است که دادرسی ذاتا مبتنی بر مرافعه و منازعه است ولی در داوری این‌ گونه‌ نیست.موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. در دادرسی،هزینه دادرسی گاه بسیار گزاف است و همین امر موجب می‌شود که‌ عطای دادرسی و اقامه دعوی در دادگاه را به‌ لقای آن ببخشند و بخاطر ترافعی و تنازعی بودن‌ دادرسی،گاه یک پرونده سالیان دراز به طول‌ می‌انجامد و هزینه‌های زیادی را بر دوش طرفین‌ تحیمل می‌کند. هرچند مجانی و بی‌ هزینه نیست اما هزینه‌های آن قابل قیاس با دادرسی نیست.البته ممکن است گفته می‌شود که‌ این مزیت در دعاوی غیر مالی که هزینه دادرسی‌ ناچیزی دارد،مفقود است.

 

دیگر عناوین مقاله داوری تجارت بین الملل و داخلی:

 • طرح تحقیق
 • پیشینه و مبانی نظری تحقیق:خصوصیات و صلاحیت داور
 • وضعیت حقوقی در دادگاه و استقلال و بیطرفی داور
 • داوری قضایی و قراردادی
 • داوری قانونی و منصفانه
 • تقسیم‌بندی‌های داوری: اختیاری و اجباری و الزام‌آور و غیر الزام‌آور
 • وضعیت حقوقی و فراغت پس از رسیدگی
 • تغییرات دادگاه داوری: استعفاء و فوت,جرح و عزل
 • موافقت‌نامه داوری
 • داوری تجاری و داوری تجاری‌ بین المللی
 • تحولات داوری تجاری در سطح‌ بین المللی و تحولات حقوق ایران
 • مقایسه با نهادهای مشابه
مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش مقاله داوری تجارت بین الملل و داخلی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 44
قالب: فایل word
توضیحات: فهرست و منبع دارد

2 نظر در “مقاله داوری تجارت بین الملل و داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *