تحقیق دانه اسفرزه رشته کشاورزی و گیاهپزشکی

در ایران دانه های اسفرزه در درمان اسهال خونی و رفع اختلالات صفراوی دستگاه گوارش و معده کاربرد دارد.از ترکیب دانه گیاه با آب ضمادی تهیه می کنند که دارای اثر نرم کنندگی (به علت باز شدن دانه و ایجاد موسیلاژ فراوان) بوده و در تمامی موارد التهابی مصرف می شود.تحقیق دانه اسفرزه رشته کشاورزی و گیاهپزشکی در قالب فایل ورد آماده برای ویرایش و پرینت میباشد.

خواص درمانی :

پوسته دانه نیز به عنوان یک ماده ملین مصرف می گردد .در چین از دانه های برای درمان اوره خون، سرفه، فشار خون بالا، کاهش گرمای بدن، تولید ادرار، بهبود عملکرد دستگاه ادراری و درد در هنگام ادرار و رفع یبوست مصرف می شود. در درمان بیماری های چشمی مثل خشکی و آب مروارید، قرمزی، تورم، حساسیت به نور و همچنین رفع اختلالات ریه (با ایجاد خلط و عطسه) نیز به کار برده می شود.

فیتوشیمی :

ترکیبات موجود در این دانه شامل اسیدها (مثل بنزوئیک، کافئیک، کلروژنیک، سینامیک، P-کوماریک، فوماریک، سالیسیلیک، ارسولیک، وانیلیک و آسکوربیک اسید)، آلکالوئیدها (Boschniakine) و آمینواسیدها (مثل آلانین، آسپارژین، هیستیدین، لیزین) می باشد. تجزیه ی دانه های اسفرزه وجود برخی قندها و ترکیبات پلی ساکاریدی را در موسیلاژ دانه نشان داده است که شامل گالاکتوز، گلوکز، گزیلوز، آرابینوز و رامنوز می باشد به علاوه گلاکتورونیک اسید، پلانتوز، پلانتیومیوز، سوکروز، فروکتوز و یک قند ناشناخته (در دانه (P.Ovata شناسایی شده اند.

عوامل اکولوژیکی :

اسفرزه گیاهی آفتاب دوست است و به هوای خنک واکنش خوبی نشان می دهد. ریشه­ی افشان و سطحی است و نیازمند خاک هایی با بافت لوم شنی است.

کشت و کار:

P.psyllium و P.ovata از طریق بذر کشت و تکثیر می شوند و به طور طبیعی نمی توانند از طریق رویشی تکثیر یابند. البته برخی از متخصصین با استفاده از تکنیک کشت بافت توانسته اند از قطعات زیرلپه ای، اسفرزه را تکثیر کنند. بذر قوه نامیه خود را زود از دست می دهد. بنابراین بذور تازه را بایستی برای کاشت به کار برد (۱۴۶). عمق کاشت مناسب اسفرزه حدود ۵/۰ سانتی متر است .

اسفرزه
اسفرزه

اثرات درمانی اسفرزه :

برای اسفرزه اثرات درمانی مختلف ذکر شده که به طور خلاصه به آنها اشاره می شود:

 اثرات روده ای

۱-اسفرزه به اندازه مزالامین در بهبود بیماران دارای کولیت اولسراتیو موثر است (۱۵۰).

۲-دوره ی درمان با اسفرزه برای درمان یبوست باید بیش از یک هفته باشد ویا دوز مصرفی افزایش یابد (۱۵۱).

۳-اسفرزه زمان تخلیه معده را به تعویق انداخته و انتقال کلونی را کاهش می دهد (۱۵۲).

اثر بر سرطان کولون

استفاده از اسفرزه به همراه آسپرین و همچنین انجام تمرین­های ورزشی نقشی عمده در کاهش ریسک ابتلا به سرطان کولون دارد(۱۵۸).اثر بر پاسخ های ایمنیمی تواند مانع از پاسخ های ایمنی هومورال خصوصاً در پاسخ های اولیه شود.

اثرات دیگر

دانه در بهبود برونشیت مزمن، تنگی نفس، سرفه و سرماخوردگی مفید گزارش شده است . همچنین در برطرف شدن خارش ها و ورم های پوستی کاربرد داشته و به عنوان ضمادی برای بهبود تبخال، زخم و دمل استفاده می شود.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق دانه اسفرزه رشته کشاورزی و گیاهپزشکی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 36
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *