تحقیق خیر عمومی، مصلحت و منفعت عمومی

واژه خیر در لغت به معنای خوبی،خوب،نیکی و سعادت است. با بررسی بسیاری از کتاب های حقوقی و سایت ها و مقالات مرتبط مشخص گردید که مفهوم خیر عمومی به مانند بسیاری از مفاهیم حقوق عمومی و علوم سیاست دارای تعریف مشخص و ثابتی نمی باشد به گونه ای کمتر نظریه پردازی اقدام به تعریف خیر عمومی نموده است حتی در کتاب های ترمینولوژی حقوق و فرهنگ لغات نیز تعریفی از خیر عمومی ارائه نگردیده است و برخی از دانشمندان این حوزه نیز خیر عمومی را مترادف با منفعت و نفع عمومی در نظر گرفته اند که به نظر می رسد این ایده صحیح نمی باشد.

تحقیق مصلحت عمومی رشته حقوق در قالب فایل ورد در ۸ صفحه آماده برای دانلود میباشد.

مصلحت عمومی:

مصلحت مصدر و به معنای صلا ح دیدن است. همچنین «مصلحت» می تواند به عنوان اسم به کار رود که در این صورت دلا لت بریکی از مصالح دارد. در المنجد این واژه این چنین معنی شده است: «عبارتست از اعمالی که انسان را به منفعت خود و قومش می رساند. وقتی گفته می شود او از اهل مفاسد است نه مصالح یعنی او اعمالی را انجام می دهد که آدمی را به فساد می رساند و نه به صلاح»

مصلحت عمومی
مصلحت عمومی

مصلحت عمومی در مباحث فقهی

در مباحث فقهی و کلامی، مراد از مصلحت، مصلحتی است که می تواند ما را به مقصود شارع برساند یا بیانگر مقصود شارع است اما در مصلحت غربی جنبه دینی و شرعی مصلحت مورد نظر نیست و تنها منافعی مورد نظر است که افراد یا دولت باید در پی آن باشند بدون اینکه رسیدن به اهداف دینی و الهی مورد نظر باشد.

از نگاه دینی، مصلحت اختصاص به خیر و منفعت دنیایی ندارد، بلکه امری که منفعت اخروی داشته باشد; نیز مصلحت نامیده می شود، هر چند از جهت دنیوی منفعتی نداشته باشد، چنانکه اگر امری دارای منفعت تخیلی یا حیوانی باشد، اما برای عقل و شخصیت انسانی و معنوی فرد ضرر داشته باشد.

نظریات دانشمندان:

از نظر ارسطو هدف جامعه سیاسی یا دولت، کمال و سعادت انسانهاست. گرچه دولت را انسان‌ها ایجاد می‌کنند ولی دولت به نوبه خود یک نهاد طبیعی نیز هست و انسان در بیرون از چارچوب دولت، موجودیت انسانی ندارد؛ چرا که خارج از دولت، وی یا موجودی فراتر و یا فروتر از انسان می‌باشدارسطو به طور کلی دولتها را به ۶ نوع مختلف طبقه بند می کند و بهترین یا نوع طبیعی حکومت را فرمانروایی یک نفر می داند که بر اساس منافع عمومی حکومت کند.

 

نتیجه گیری

از جمع تمام مسائل مطرح شده و آنچه که از نظریات مختلف برداشت می شود به نظر نگارنده خیر عمومی را می توان مفهومی دانست که دربردارنده نفع و مصلحت تمام افراد جامعه بوده و در این مفهوم بر اساس خیر و نفع قوانین و مقررات وضع شده و حرکت ها و تصمیمات اخذ شده می بایست شامل تمام مردم یک جامعه گردد و شاید تفاوت مفهوم خیر عمومی(public goodness)با مفهوم منفعت عمومی نیز در همین جا باشد که شمول مفهوم خیر عمومی همگان می باشند.

مطلب بالا چکیده‌ای از تحقیق و پژوهش اصلی میباشد جهت تهیه نسخه کامل آن از باکس زیر اقدام به خرید و دانلود نمایید
لینک خرید پژوهش تحقیق خیر عمومی، مصلحت و منفعت عمومی:
تحویل فوری و خودکار فایل با لینک مستقیم بعد از پرداخت
تعداد صفحه: 8
قالب: فایل word

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *